Ćwiczenia w ciąży są równie istotne, co w każdym innym momencie życia. Ich głównym celem jest przygotowanie ciała kobiety do naturalnego porodu. Regularne treningi mają także dobry wpływ na stan psychiczny każdej przyszłej mamy i ułatwiają jej przejście przez całą ciążę aż do szczęśliwego rozwiązania.
Wbrew pozorom odpowiednie ćwiczenia dla kobiet w ciąży nie są niebezpieczne dla przyszłej mamy i jej dziecka. Warto jednak pamiętać, że niektórych ćwiczeń nie można wykonywać bez konsultacji ze specjalistą, a także w pierwszych tygodniach ciąży. Dlatego dobrze jest zapisać się na ćwiczenia dla kobiet w ciąży, które poprowadzi zawodowy trener.
Bezpieczny trening dla kobiet w ciąży – o czym należy pamiętać?
Uczestnictwo w grupowych ćwiczeniach dla kobiet w ciąży to jedno z najlepszych rozwiązań dla młodych mam. Specjalista podpowie jakie ćwiczenia można bezpiecznie wykonać, aby nie zaszkodzić zarówno maluchowi, jak i sobie. Warto jednak pamiętać, że na treningi można zapisywać się dopiero po 14. tygodniu ciąży – wtedy też jest to najbezpieczniejszy moment na podjęcie regularnej aktywności fizycznej. Wiele ośrodków, w których treningi są prowadzone, wymaga od przyszłych uczestniczek zaświadczenia od lekarza prowadzącego ciążę, że nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do delikatnego wysiłku grupowych ćwiczeniach fizycznego.
Zalety treningu dla kobiet w ciąży
Trening kobiet w ciąży, nie oszukujmy się, nie przynosi spektakularnych efektów i nie sprawi magicznie, że po porodzie nadprogramowe kilogramy od razu znikną. Ćwiczenia, zwłaszcza te wykonywane pod okiem trenera, mają jednak inne korzyści dla kobiet w ciąży.
Dzięki ćwiczeniom przyszła mama może przygotować się do aktywnego i naturalnego porodu bez strachu przed bólem i komplikacjami. Takie ćwiczenia połączone z uczestnictwem w szkole rodzenia sprawią, że poród będzie o wiele łatwiejszy. Dodatkowo ćwiczenia pozwolą zachować dobrą formę fizyczną, a regularność treningów z pewnością wpłyną na zapobieganie dolegliwościom ciążowym. Przyszłe mamy o wiele lepiej będą znosiły bóle kręgosłupa, obrzęki kończyć dolnych i znienawidzone skurcze łydek.
Dobra forma fizyczna podczas ciąży
Może i treningi w ciąży nie spowodują nagłego spadku wagi po urodzeniu, ale z pewnością zapobiegną nadmiernemu przyrostowi masy ciała w jej trakcie. Dzięki temu kobieta w ciąży nie będą odczuwała dolegliwości związanych z bólem stawów biodrowych czy kolanowych. Zmniejszy się także nacisk na kręgosłup.
Jak wyglądają treningi dla kobiet w ciąży?
Treningi dla kobiet w ciąży muszą być dostosowane specjalnie do nich. Najczęściej łączy się ćwiczenia z wykorzystaniem małych i dużych piłek gimnastycznych, które są najskuteczniejszym sposobem na wzmocnienie ciała kobiety w ciąży. Oprócz tego trenerzy często łączą elementy fitnessu, jogi i pilatesu ze względu łatwość wykonania poszczególnych sekwencji.
Bezpieczny trening to także gimnastyka przygotowująca do porodu – uczestniczki uczą się aktywnych pozycji porodowych, ułatwiających przejście przez cały proces. Oprócz tego do ćwiczeń dodaje się specjalne techniki oddychania i relaksacji.
Ćwiczenia w ciąży – czy to jest bezpieczne?
Odpowiednio dobrane ćwiczenia są bezpieczna dla kobiet w ciąży – dlatego tak istotne jest, aby skorzystać z pomocy specjalistów, którzy odpowiednio ułożą trening. Dobrze jest wybrać się także na zajęcia grupowych, gdzie trener pokaże jak wykonać poprawnie każde ćwiczenie tak, aby nie zaszkodzić dziecku. Będzie to także świetna okazja do tego, aby poznać inne mamy. Ćwiczenia w ciąży przygotują do aktywnego porodu i likwidują popularne dolegliwości.