Bieganie – sport dla każdego czy dla wybranych?

buty biegowe joma

Bieganie jest jedną z najtańszych i najbardziej naturalnych form aktywności fizycznej, na którą w pewnym stopniu może pozwolić sobie każdy. Jego wpływ na organizm jest w wyjątkowo pozytywny – bieganie może zmniejszać ryzyko chorób serca, poprawiać pracę układu krążenia, pomoże pracować nad sylwetką i choć na początku będzie męczyć, gdy przyzwyczaisz do niego organizm bieganie będzie doskonałym źródłem pozytywnej energii.

O pewnych kwestiach trzeba jednak pamiętać. Czy bieganie to faktycznie sport dla każdego?

Dlaczego warto podjąć bieganie?

Biegając, możesz zapobiegać osteoporozie, cukrzycy, chorobom serca, a także nowotworom, depresji, nerwicy czy brakowi motywacji, który dotyka każdego. Nawet krótki i powolny bieg pobudza endorfiny i poprawia pracę organizmu, dzięki czemu działa pozytywnie na wiele narządów i układów wewnętrznych.

Jeśli biegasz, trenujesz nie tylko mięśnie nóg czy tułowia – trenujesz mięśnie wewnętrzne, w tym serce – pracujesz nad jego wydolnością i z czasem wydłużasz przerwy między skurczami, dzięki czemu ten najważniejszy w ciele mięsień może pracować dłużej i lepiej radzi sobie z ukrwieniem całego organizmu.

Wyjątkową zaletą biegania jest oczywiście praca nad kondycją i sylwetką. To dla nich wiele osób podejmuje się swoich pierwszych biegów i z czasem, dostrzegając efekty, zwiększa intensywność swoich treningów. Pomimo tego, że podczas biegu pracujemy na nogach, w rzeczywistości trenujemy różne partie mięśni i pobudzamy do pracy całe ciało.

Osoby biegające często zauważają, że prawidłowa praca ciała podczas biegu ułatwia zrzucanie „oponki” wokół brzucha czy wzmocnienie mięśni rąk, które podczas biegu muszą rytmicznie pracować. Gdy mówi się, że nawet codzienne spacery są dobrą formą aktywności, warto zauważyć że te są tylko wolniejszą wersją biegu. Skoro spacer jest dobry dla wszystkich, bieg z pewnością nie może być sportem tylko dla wybranych.

Wyzwania biegania – na to warto uważać

Bieganie jest sportem dla każdego, jeśli tylko każdy kto chce podjąć się takiej aktywności będzie pamiętał o kilku podstawowych zaleceniach i zachowaniu ostrożności. Ich listę otwiera prawidłowa technika biegania – tą z pozoru naturalną czynność można wykonywać źle i wiele osób cierpi z powodu kontuzji właśnie przez złą postawę podczas biegania. Nad jej poprawą warto popracować z trenerem personalnym lub przyswoić, np. z obserwacji treningu innych osób i świadomie nad nią pracować.

Kolejnym utrudnieniem dla początkującego biegacza może być znalezienie odpowiednich butów. Jeśli na poważnie myślisz o efektywnym bieganiu, dobrze dobrane buty będą znacząco poprawiały jakość i bezpieczeństwo biegu. Buty pozwolą na prawidłowe ułożenie stopy, zamortyzują uderzenia stopy o ziemię i zapobiegną uszkadzaniu stawów skokowych, kolanowych czy biodrowych.

buty biegowe joma

Dobrze wykonane buty biegowe zapewniają dobrą przyczepność do podłoża nawet podczas niekorzystnych warunków. Chronią również przed obciążeniami stawów.

Wśród marek, na które warto zwrócić uwagę, pojawia się m.in. marka Joma, oferująca dedykowane buty do biegania. Pamiętaj – nie każde buty „sportowe” to buty biegowe, a jeśli chcesz wyciągnąć z biegania jak najwięcej, będzie to miało niemałe znaczenie.

Bieganie to sport wyjątkowy – jeśli opanujesz bezpieczną technikę biegania i znajdziesz ciekawą trasę w okolicy, możesz biegać codziennie i zawsze czerpać z treningu przyjemność. Jest oczywiście kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę rozpoczynając treningi. Zawsze warto też obserwować reakcje swojego ciała i jeśli są wyjątkowo negatywne, konsultować je z lekarzem. Jeśli jednak nic nie stoi na przeszkodzie do biegania, dobre buty to jedyny sprzęt jakiego potrzebujesz, by włączyć aktywność do swojego życia.