Brukarstwo – kreatywne metody wykorzystania

Prace brukarskie

Jak się okazuje, kostką brukową obłożyć można nie tylko reprezentacyjne fragmenty posesji, podjazd pod garażem czy ogrodowe ścieżki, ale również zewnętrzne schodki, pięknie komponujące się z najbliższym otoczeniem.

Schody zewnętrzne, które planujemy obłożyć specjalną kostką brukową, powinniśmy na początek dokładnie przygotować i starannie zaplanować ich ostateczny wygląd, by doskonale harmonizowały z podjazdem oraz kolorystyką przydomowej przestrzeni. Przygotowanie terenu pod ułożenie kostki brukowej na schodach znacznie odbiega jednakże od metod kładzenia jej na równej powierzchni. Od czego powinniśmy więc zacząć?

Na początku prac przygotowawczych powinniśmy dokładnie usunąć ziemię z miejsca, w którym zbudujemy schody. Rów pod skrajne elementy lub krawężnik powinien mierzyć około 20-25 centymetrów głębokości. Następnie powinniśmy wsypać w zagłębienie warstwę piasku przemieszanego z cementem. Podczas prac w mniej stabilnym podłożu polecamy też użycie suchego betonu. Teraz można już przystąpić do układania poszczególnych elementów przyszłych schodków.

Zależnie od planowanej aranżacji, do ułożenia zewnętrznych schodów z kostki brukowej możemy wykorzystać najróżniejsze rodzaje betonowych imitacji naturalnego kamienia czy drewna, jak również kostkę granitową lub tradycyjną, ale o zróżnicowanej fakturze i nieregularnym kształcie. Również kostka, która znajdzie się ba brzegach, tworząc praktyczny i elegancki krawężnik może przybrać kształt betonowych palików lub podobnych do naturalnych, barwnych kamieni.

Co więcej, planując położenie schodków z kostki przy zejściu z tarasu lub w ogrodzie, na przykład w okolicy altany czy oczka wodnego, z powodzeniem możemy pokusić się o ułożenie własnej kompozycji z motywem roślinnym, kwiatowym lub geometrycznym w ciekawym kolorze. Uważajmy jednak na bogatą kolorystykę dostępnych na rynku rodzajów kostki brukowej. Lepiej wykonać bardziej elegancki i stylowy projekt niż wprowadzić zbyt wiele mocnych kolorów.

Podczas pracy nie możemy jednak zapominać o poprawnym korygowaniu poziomów oraz wyrównaniu wysokości schodów. Dzięki dobremu zaplanowaniu powierzchni unikniemy ciągłego przycinania niepasujących elementów, co przecież znacznie wydłuży prace. Co więcej, z powierzchni schodów będzie również spływała woda deszczowa, zatem powinniśmy zachować niezbędne spady, na koniec zaś dokładnie wyrównać powierzchnię i zasypać drobnym piaskiem.

Wzory w brukarstwie

Budowa modnego grilla z kostki

Obecnie z powszechnej i popularnej kostki brukowej zwykło się wykonywać nie tylko solidne i wytrzymałe powierzchnie na podjazdach czy w garażach, ale również dekoracje ogrodowe i grille z kamienia.

Wykonanie modnego i efektownego, a co więcej praktycznego grilla w ogrodzie możemy zlecić producentowi kostki brukowej, lub wykonać samodzielnie. Należy jednakże dokładnie rozrysować projekt i uwzględnić różnego rodzaju dekoracje i elementy, takie jak haczyki do zamontowania rusztu czy zagłębienie na węgiel.

Aby więc przybliżyć Państwu tematykę samodzielnego budowania grilla z kostki brukowej, polecamy nasz poradnik, w którym powiemy co nieco o przygotowaniu powierzchni jak i samym procesie umiejętnego kładzenia kostki czy betonowych płyt, takich ja używane na tarach czy balkonach.

Ogrodowego grilla z kostki brukowej lub imitacji naturalnego kamienia (kostka granitowa) powinniśmy wykonać w odpowiedniej kolejności, uwzględniać przy tym konserwację powierzchni, zagruntowanie oraz utrwalenie. Przyjrzyjmy się zatem, krok po kroku, jak powinno wyglądać samodzielne tworzenie wytrzymałego i praktycznego grilla do przydomowego ogrodu.

Na początek powinniśmy dokładnie przemyśleć wysokość i ogólny kształt całej konstrukcji oraz wybrać odpowiednią kostkę. Na wybudowanie grilla z powodzeniem możemy wybrać mocną i odporną na różnego zabrudzenia kostkę, przypominającą fakturą i kolorem naturalny kamień. Równie ważnym aspektem doboru kostki brukowej do budowy grilla będzie też zaplanowanie gamy kolorystycznej oraz ewentualnych ozdób i dekoracyjnych wzorów, tak by pasowały do najbliższego toczenia i harmonizowały z zielenią ogrodu.

Nasz przyszły grill z kostki brukowej możemy dodatkowo wyposażyć w praktyczne, stalowe szufladki na szczypce lub przyprawy, jednakże podstawą jego funkcjonalności będzie wykonanie specjalnego rusztu, najlepiej na wymiar paleniska. Co więcej, blat powinien być na tyle szeroki i przestronny, by swobodnie zmieściły się na nim naczynia oraz przydatne akcesoria, takie jak choćby rozpałka.

Całość konstrukcji, najlepiej o stosunkowo długim kominie służącym do szybkiego odprowadzania dymu, możemy wykończyć podmurówką z podobnej kostki brukowej. Zabezpieczymy w ten sposób fragment chodnika przed wydeptaniem i niebanalnie zaaranżujemy przydomową przestrzeń, w której przecież będziemy często odpoczywać i relaksować się po ciężkim dniu.

Całość prac warto zlecić specjalistom, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy sami poradzimy sobie z tym zadaniem. Warto w tym celu wykorzystać brukarstwo Dominik-Bruk z Płocka firmę, która od ponad 15 lat specjalizuje się w pracach brukarskich.