Chirurgia laparoskopowa w leczeniu niepłodności

leczenie endometriozy

Laparoskopia to niezwykle precyzyjna i skuteczna metoda zabiegowa, z której dobrodziejstw korzysta się podczas zabiegów na jamie brzusznej. Polega ona na wprowadzeniu układu optycznego i małego narzędzia chirurgicznego przez niewielkie nacięcia wykonane w strategicznych dla zabiegu miejscach.

Podczas laparoskopii możliwe jest wykonywanie różnorodnych zabiegów ginekologicznych, takich jak wyłuszczanie torbieli jajnika i mięśniaków macicy. Metoda ta jest skuteczna w leczeniu zabiegowym bezpłodności i endometriozy – jednej z głównych przyczyn bezpłodności. Na czym polega wykorzystanie laparoskopii w diagnozowaniu i leczeniu tych schorzeń? Jaką skuteczność wykazuje laparoskopia w porównaniu z leczeniem farmakologicznym?

 

Laparoskopia – jedyna metoda leczenia bezpłodności wywołanej endometriozą

Choć wielu lekarzy proponuje leczenie bezpłodności za pomocą farmakologii, nie wszystkie przyczyny tej przypadłości są na lekarstwa wrażliwe. Jednym z przykładów może być tu endometrioza, czyli przemieszczanie się komórek endometrium poza macicę i ich rozwój, który w następstwie powoduje krwawienie miesięczne niemożliwe do wydalenia z organizmu.

Komórki endometrium osiedlające się w jajnikach lub jajowodach są jedną z częstszych przyczyn bezpłodności. Aby je usunąć, wymagane jest leczenie poprzez zabiegi laparoskopowe. Dlaczego metoda ta jest tak skuteczna i popularna?

Jest ona przede wszystkim względnie bezpieczna i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Nacięcia wykonywane przez chirurga są bardzo precyzyjne i niewielkie, przez co laparoskopia nie pozostawia po sobie blizn i niegojących się ran. Dokładnie usunięte ogniska endometriozy zmniejszają ryzyko nawrotu choroby, a co za tym idzie, zwiększają możliwości płodne kobiety.

 

Chirurgia laparoskopowa w leczeniu niepłodności

Bezpłodność to jednak nie tylko endometrioza, ale i szereg innych zniekształceń i problemów pojawiających się w układzie rozrodczym kobiety. Dzięki laparoskopii możliwa jest ich dokładna diagnoza i ewentualnie usunięcie, co może niemalże natychmiast przywrócić kobiecie możliwość zajścia w ciążę. Dzięki laparoskopii lekarz jest w stanie wykonać biopsję jajnika i jajowodów, która pomoże dokładniej określić przyczynę występującej bezpłodności.

Chirurgia laparoskopowa umożliwia nie tylko wspominane wcześniej wycinanie ognisk endometriozy, ale również wyłuszczanie mięśniaków, usuwanie zrostów, wyłuszczanie torbieli jajnikowych, czy wycinanie jajników i jajowodów.

[Źródło danych: https://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/centrum-leczenia-endometriozy-i-poradnia-ginekologiczna-wroclaw,619.htm]

Metoda ta jest niezwykle skuteczna, a przy tym bezpieczniejsza niż znane dotąd zabiegi. Dzięki laparoskopii pacjentki są w stanie odzyskać sprawność rozrodczą i osiągnąć sukces w walce z bezpłodnością bez konieczności decydowania się na zapłodnienie in vitro czy adopcję.

 

Chirurgia laparoskopowa – wyłącznie u specjalisty

Laparoskopia to stosunkowo młoda dziedzina i wykonywanie zabiegów wspomagających leczenie bezpłodności tą metodą jest w dalszym ciągu rozwijane. Z tego względu nie każdy ginekolog czy chirurg jest w stanie skutecznie przeprowadzić zlecony zabieg. Jako pacjentka musisz się więc upewnić, iż lekarz który przeprowadzi Twój zabieg jest wykwalifikowany do jego przeprowadzania i nie narazi Cię na niepotrzebne ryzyko.

Istnieje duża szansa na to, że laparoskopia rozwinie się znacząco w nadchodzących latach i zacznie być powszechnie stosowana metodą walką z bezpłodnością. Do tego jednak czasu należy zachować szczególną ostrożność podczas wyboru lekarza i upewnić się, iż laparoskopia jest konieczną i jedyną formą leczenia.