Pośród schorzeń natury psychicznej znajdujemy nerwicę, która dotyka niemałą część społeczeństwa. Niestety w dobie, gdy na głowie mamy dużo obowiązków, szefowie wymagają od nas coraz więcej, w domu pojawiają się problemy i brak jest czasu dla siebie, nietrudno o pojawienie się uciążliwych objawów.
Nerwica nie jest najłatwiejszą do zdiagnozowania, bowiem pojawiać się tutaj może szereg skrajnie różnych objawów. To rolą specjalisty jest określenie czy faktycznie mamy do czynienia z nerwicą i ewentualnie, z jakim jej rodzajem.
Psychoterapia i farmakoterapia
Leczenie nerwicy polega na zastosowaniu w niektórych przypadkach farmakoterapii, ale fundamentem jest psychoterapia. Nerwica polega na pojawianiu się irracjonalnych obiektywnie lęków, które jednak w subiektywnym odczuciu osoby chorej potrafią znacząco utrudnić codzienne życie i dla pacjenta są niemalże niemożliwe do pokonania.
W takim wypadku zastosowanie leków ma sens, ponieważ pozwala wyciszyć się, minimalizuje symptomy i ułatwia normalne funkcjonowanie. Najważniejsze jest jednak dotarcie do przyczyny, zrozumienie problemu i rozwiązanie go u podłoża. Tylko w ten sposób można całkowicie wyleczyć się z nerwicy, która potrafi znacząco uprzykrzyć życie samemu pacjentowi, ale i jego rodzinie.
Jakie są objawy nerwicy?
Objawy sugerujące, że możemy mieć do czynienia z nerwicą, to między innymi lęk przed wychodzeniem do ludzi, spotykaniem się z nimi i rozmawianiem. Chorzy z czasem przestają mieć ochotę na jakiekolwiek wyjścia z domu. Unikają nawet znajomych. Podejmowanie prób samodzielnego poradzenia sobie z tym problemem, nie przynosi pożądanych efektów. Do tego bliscy, którzy nie potrafią okazać wsparcia i nie wykazują się zrozumieniem, są w stanie pogorszyć całą sytuację.
Kolejno chory może walczyć z obsesją na temat swojego zdrowia i życia. Nieustannie boi się śmierci, myśli o niej, nawet, jeśli nie pojawiają się żadne przesłanki zapowiadające taką sytuację.
Nie istnieje nieuleczalna choroba, chory jest w młodym wieku i nie uległ chociażby groźnemu wypadkowi. Może się pojawiać obsesja na punkcie zdrowego jedzenia lub czystości. I wiele innych neurotycznych objawów, które znacząco utrudniają codzienne życie.
Walka z nerwicą jest możliwa
Podłożem jest przeważnie trudna sytuacja, w jakiej znalazła się dana osoba. Utrata pracy, mobbing, toksyczny związek, nieudana realizacja pewnych planów i tym podobne. Dla zdrowych osób są to obiektywnie sytuacje, których z pewnością nie można nazwać dramatycznymi, jednak w subiektywnym odczuciu osób chorych stają się wydarzeniami wręcz tragicznymi.
Psychoterapia ma na celu pomóc pacjentowi uporać się z tego typu lękami. Dochodzi do sedna, znajduje przyczynę i dając wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, zaufania i zrozumienia eliminuje przyczynę. W ten sposób chory powraca do pełni zdrowia, nawet w dość krótkim czasie.
Wymaga to współpracy z lekarzem, niekiedy zmiany otoczenia, środowiska, a przede wszystkim zmiany postrzegania świata i swoich problemów. Ze wsparciem nie tylko psychoterapeuty, ale i bliskich, istnieją jednak ogromne szanse na odzyskanie pełni sił i powrót do normalnego funkcjonowania.