Wiele osób zastanawia się, czy zakup biżuterii ze złota jest bezpieczną formą lokowania kapitału. Przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji warto wcześniej dowiedzieć się, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania. Wartość metali szlachetnych zmienia się bowiem z biegiem czasu. W ostatnich latach inwestowanie oszczędności właśnie w biżuterii, zwłaszcza tej wykonanej ze złota, stało się bardzo popularne. Dowiedz się więcej na temat takiej lokaty.
Rodzaje złota
Wyróżnia się kilka rodzajów złota stosowanych w jubilerstwie, które różnią się od siebie odcieniem i barwą. Dodaje się bowiem do niego domieszki, które zwiększają jego trwałość, a jednocześnie nadają mu charakterystyczny odcień. Czyste złoto jest bowiem bardzo miękkie, dlatego nie nadaje się do wykonywania biżuterii. Dzięki dodatkom staje się twardsze i bardziej wytrzymałe.
Zdecydowanie najbardziej klasyczne jest żółte złoto. Jest to barwa naturalna oraz tradycyjna dla tego kruszcu. Dodając do niego srebro, palladyn, platynę, miedź lub nikiel można także uzyskać:
- Złoto białe,
- Złoto różowe,
- Czerwone złoto,
- Czarne złoto.
Intensywność konkretnej barwy zależy głównie od tego, jaka ilość dodatków została w nim użyta. Oprócz samego kolory podczas wyceny złotej biżuterii pod uwagę bierze się również próbę tego kruszcu. Próba określa, ile czystego złota znajduje się w stopie.
Które złoto jest najdroższe?
Zdecydowanie najdroższe jest białe złoto o wysokiej próbie, czyli takie, które ma największą zawartość złota w stopie. Biżuteria wykonana z tego kruszcu cieszy się w ostatnim czasie ogromną popularnością. Jej wyższa cena związana jest z głównie z tym, że jest ono twardsze od złota żółtego, dlatego trudniejsze w obróbce. Potrzeba więc większego nakładu pracy na to, aby stworzyć z niego biżuterię.
Inwestowanie w biżuterię ze złota – czy to się opłaca?
Inwestowanie w biżuterię złotą jest opłacalne przede wszystkim w dłuższej perspektywie. Jej wartość rośnie bowiem dość wolno, dlatego warto się na to zdecydować mając wizję tego, że inwestycja ta zwróci się w przyszłości. Wiele osób wybiera taką metodę lokowania swojego kapitału zamiast inwestowania na giełdzie, gdyż uważa, że jest to zdecydowanie bezpieczniejsze. Ogromną zaletą jest z pewnością to, że wartość złota nigdy nie spadnie do zera.
Zdecydowanie największą wadą inwestowania w złotą biżuterię jest możliwość jej utraty. Jest to dużym ryzykiem zwłaszcza wtedy, gdy planujesz ją nosić. Może bowiem zdarzyć się, że zgubisz biżuterię, co będzie wiązało się ze stratą zainwestowanego kapitału.
Jak dbać o biżuterię ze złota?
Aby biżuteria ze złota była dobrą inwestycją, musi pochodzić z zaufanego źródła. Trzeba więc wybierać wyłącznie sprawdzonych jubilerów, którzy ją oferują. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jest ona najwyższej jakości. I taka właśnie jest biżuteria z Pandory. Warto także wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo o nią dbać, aby zachwycała swoim wyglądem.
Warto zaopatrzyć się w profesjonalne środki czyszczące przeznaczone właśnie do pielęgnacji biżuterii. Zawierają one substancje, które usuwają zanieczyszczenia, a dodatkowo pielęgnują ją. Zamiast nich możesz także stosować domowe środki czyszczące. Jedną z lepszych metod czyszczenia biżuterii ze złota jest przygotowanie specjalnego roztworu. W tym celu należy dno miski wyłożyć folią aluminiową. Na to trzeba wyłożyć roztwór solny, przygotowany z 5 łyżeczek soli wsypanych do 1 litra wody. Do takiej mikstury należy włożyć biżuterię i pozostawić ją na kilka godzin. Po tym czasie będzie ona prezentowała się doskonale i odzyska swój dawny blask.
Świetnym środkiem czyszczącym jest także soda oczyszczona oraz ocet. Wystarczy rozpuścić 1 łyżkę soli w łyżce octu oraz wody. W takiej mieszaninie należy zanurzyć biżuterię ze złota na około 20 minut. Następnie opłukać oraz dokładnie wysuszyć. Taka mikstura skutecznie usunie zabrudzenia i sprawi, że biżuteria będzie lśniła.
Inwestowanie w złoto to świetny sposób na bezpieczną lokatę kapitału w dłuższej perspektywie czasu. Warto wybierać biżuterię wysokiej jakości, która będzie zachwycała swoim wyglądem przez długi czas.