Czym są szkła sferyczne?

Soczewki kontaktowe stosowane przy korekcji różnego rodzaju wad wzroku mogą z pozoru wydawać się dość prostym wyborem pozwalającym zrezygnować całkowicie z noszenia okularów korekcyjnych. W rzeczywistości jednak, podobnie jak w przypadku szkieł okularowych, na rynku soczewek pojawia się wiele różnych wariantów i rodzajów przygotowanych do stosowania z różnymi wadami, ale też gwarantujących różne poziomy komfortu noszenia samej soczewki. Planując noszenie soczewek warto udać się do okulisty lub optometrysty, który stwierdzi jakie soczewki będą dla nas najbardziej odpowiednie. Czym są szkła i soczewki sferyczne, czym różnią się od asferycznych i kiedy należy je nosić?

Szkła sferyczne – czym są i kiedy się je stosuje?

Soczewki sferyczne są soczewkami jednoogniskowymi, stosowanymi do korekcji podstawowych wad wzroku takich jak krótkowzroczność i dalekowzroczność. Ich budowa, charakteryzująca się jednakową grubością i najczęściej taką samą liczbą dioptrii w obu szkłach pozwala na korekcję powszechnie występujących wad zarówno łagodnych, jak i tych większych, sięgającej kilku dioptrii na każdym oku. Budowę szkła sferycznego można wykorzystać zarówno w okularach korekcyjnych, jak i soczewkach kontaktowych – to właśnie soczewki sferyczne są dostępne najczęściej w salonach optycznych do których udajemy się podejmując decyzję o rezygnacji z okularów. I choć z łatwością dostaniemy je także w Internecie czy stacjonarnych drogeriach, pierwsze soczewki warto dobierać pod kątem mocy po konsultacji z okulistą bądź optometrystą.

Szkła sferyczne i asferyczne – na czym polega różnica?

Określenie „sferyczne” bądź „asferyczne” definiuje wyłącznie budowę szkła lub soczewki, a nie jej funkcję czy wadę, jaką koryguje. W przypadku szkieł i soczewek asferycznych, moc jest rozłożona równomiernie na całej powierzchni szkła, pozwalając na lepsze ogniskowanie promieni świetlnych i lepsze dopasowanie (w przypadku soczewki) do całej powierzchni oka. Szkła i soczewki sferyczne będą koncentrowały ostrość widzenia głównie w centrum soczewki, dlatego też często soczewki sferyczne mają nieco większą moc w części peryferyjnej tak, by zapewnić lepsze widzenie pod każdym kątem.

Soczewki sferyczne korygują zarówno krótkowzroczność, jak i nadwzroczność, radząc sobie nawet z wadami tak dużymi jak -25 dioptrii do +25 dioptrii. Moc sferyczna będąca podstawowym parametrem soczewki powinna zostać oczywiście dobrana przez okulistę lub optometrystę – wbrew pozorom nie jest ona taka sama, jak moc noszonych okularów korekcyjnych i nie powinna być dobierana samodzielnie wyłącznie na ich podstawie. Soczewki sferyczne są dostępne standardowo w wersji jednodniowej, dwutygodniowej i miesięcznej i pojawiają się w ofertach marek takich jak Acuvue, AirOptix czy PureVision. Choć więc z pozoru gorsze, niż soczewki asferyczne, zdecydowanie odnajdują swoją ważną rolę w korekcji dużych wad wzroku.

Soczewki i szkła sferyczne – kiedy należy je stosować?

Szkła i soczewki sferyczne stanowią standardowe rozwiązanie w korekcji wszystkich wad wzroku i są powszechnie stosowane zarówno przy krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności nawet przy bardzo dużych wadach. Ze względu na ich ograniczenia – możliwość rozmywana się obrazu podczas patrzenia przez skrajne punkty okularów a nie na wprost, soczewki sferyczne są najtańszym rozwiązaniem na rynku, ale i one mogą być dopasowane tak, by spełniały najwyższe wymagania dotyczące komfortu użytkowania. W końcu większość dostępnych w salonach optycznych soczewek jednodniowych, dwutygodniowych i miesięcznych to właśnie soczewki sferyczne, dzięki którym możemy uwolnić się od kłopotu związanego z noszeniem okularów korekcyjnych. Sytuacje, w których konieczne może być zastosowanie szkieł lub soczewek innych niż sferyczne to przede wszystkim wymagające specjalnego podejścia wady takie jak astygmatyzm (wymagający soczewek torycznych) czy prezbiopia, dla której konieczne będą szkła progresywne.

Soczewki kontaktowe sferyczne to rozwiązanie znacznie wygodniejsze, łatwiejsze w użytkowaniu, a przy tym znacznie bardziej estetyczne niż tradycyjne okulary korekcyjne. Ci, którzy uprawiają na co dzień sport, prowadzą aktywny tryb życia lub zwyczajnie nie czują się dobrze w oprawkach na nosie mogą postawić dziś na wysokiej jakości soczewki sferyczne z wszelkimi filtrami UV niezbędnymi do ochrony oczu i gwarantującymi poprawę ostrości widzenia bez względu na wielkość wady. Wystarczy jedna wizyta u optyka lub okulisty i konsultacja w sprawie dobrania odpowiednich soczewek, a później już tylko odpowiednia pielęgnacja, by na cały dzień zapomnieć o wadzie wzroku.