Każdego dnia nasz organizm narażony jest na działanie szkodliwych toksyn. Przedostają się one do z pożywieniem do naszych ust, w trakcie oddychania wnikają do płuc, a nawet mogą się one kumulować w naszej skórze. W rzeczywistości, gdybyśmy przyjrzeli się cząsteczkom toksyn znajdujących się wewnątrz naszego ciała, zaobserwowalibyśmy tam rozmaite metale ciężkie, pestycydy oraz dziesiątki innych niekorzystnie działających chemikaliów.
Czego warto unikać, gdy zależy nam na uwolnieniu organizmu z toksyn ?
Przed przystąpieniem do oczyszczania organizmu musisz koniecznie wyeliminować rozmaite używki, a także chemikalia stosowane do zabezpieczania żywności. W przeciwnym razie detoks nie będzie miał żadnego sensu.
Chroń organizm przed pestycydami – za każdym razem zanim zjesz surowy owoc czy też warzywo, koniecznie umyj je bardzo dokładnie pod bieżącą wodą. Jest to bardzo ważne, gdyż stosowane w celu ich zabezpieczenia środki chemiczne zawierają pestycydy.
Kumulujące się w organizmie pestycydy mogą przyczynić się do rozwoju chorób takich jak nowotwory, choroba Parkinsona czy też choroba Alzheimera.
Uważaj na tampony – istnieją informacje sugerujące, że tampony są niebezpieczne, gdyż materiał z których są one zrobione zawiera duże ilości diotoksyn. Oczywiście nie jest to prawdą, a zagrożenie płynące ze stosowania tamponów ma inny charakter. Kobiety je stosujące są zagrożone wystąpieniem niebezpiecznego wstrząsu toksycznego (TSS). W ciągu roku dotyczy to kilkunastu kobiet. TSS powodowany jest przez bakterie mogące bytować w obrębie narządów rodnych kobiety, które mogą wydzielać toksyny. Krew znajdująca się na tamponie przez dłuższy czas to idealne środowisku do rozwoju tych mikroorganizmów. Możesz się uchronć przed TSS unikając tamponów bądź zmieniając po upływie maksymalnie 3-4 godzin.
Rzuć palenie – już od dawna wiadomo jak bardzo niekorzystny wpływ na organizm mają papierosy. Niewątpliwie regularnie wypalana paczka papierosów skraca naszą drogę ku śmierci. Norweskie badania wykazały, że u osób palących 1-4 papierosów dziennie ryzyko zgonu spowodowanego chorobami serca – wzrasta nawet trzykrotnie. W przypadku zgonu spowodowanego chorobami nowotworowymi, a w szczególności rakiem płuc – ryzyko to wzrasta pięciokrotnie. W związku z powyższym można stwierdzić, że papieros to cichy zabójca i zdecydowanie powinniśmy unikać palenia.To samo dotyczy biernych palaczy czyli osób, które często przebywają w towarzystwie osób palących. W ciągu roku umiera około 50 tysięcy osób niepalących, które stale są narażone na niekorzystny wpływ dymu tytoniowego. Niestety nie zmusisz nikogo do tego, aby przestał palić, możesz za to sama zdecydować o tym czy będziesz przebywać w towarzystwie osoby palącej czy też nie.
Jak skutecznie oczyścić organizm
Detoksykacja polega na oczyszczaniu krwi z toksyn. Toksyny znajdujące się w organizmie są stale filtrowane przez wątrobę, nerki, jelita i płuca. Niekiedy jednak toksyn jest tak dużo, że organizm nie nadąża z ich eliminacją. Wtedy zaczynają się one kumulować w obrębie komórek ciała.
Istnieją skuteczne metody, które umożliwiają detoks organizmu. Oczywiście nie nastąpi to z dnia na dzień, jednak rozpoczynając kuracje już teraz, w ciągu kilku dni Twój organizm powoli zacznie się oczyszczać.
Większość programów detoksykujących trwa średnio około 7 dni. Jest to optymalny czas, w którym twój organizm zdąży się oczyścić. Bardzo ważne jest to, aby przez pierwsze dwa dni kuracji pościć i nic w tym czasie nie jeść. Dopuszczalne jest spożywanie dużych ilości płynów – najlepiej wody mineralnej z plasterkiem cytryny. Dzięki temu układ trawienny „odpocznie od codziennej pracy”, a organizm rozpocznie eliminacje produktów zalegających w jego wnętrzu. Następnie w czasie kolejnych dni kuracji, wskazane jest stosowanie diety detoksykującej. Polega ona na:
- spożywaniu produktów nieprzetworzonych bogatych w błonnik
- spożywaniu ekologicznych warzyw i owoców
- piciu minimum 2 litrów wody każdego dnia
- spożywaniu ryb bogatych w omega-3, (np. łosoś)
Kluczową rolę w detoksie organizmu odgrywa nie tylko odpowiednio dobrana dieta. Warto wspomóc ten proces poprzez zwiększenie aktywności fizycznej organizmu. Wystarczy minimum 30 minut umiarkowanych ćwiczeń każdego dnia, aby usprawnić kondycję i poprawić ogólny stan zdrowia organizmu. Jeżeli jednak nie możesz sobie pozwolić na ćwiczeń, zastąp je codziennym spacerem na świeżym powietrzu.
Każdemu z nas zależy na tym, aby być w pełni zdrowia przez długie lata życia. Na stan naszego zdrowia znaczący wpływ mają nie tylko czynniki genetyczne, ale również czynniki zewnątrz pochodne. Z tego względu warto rozpocząć działania, które zredukują ekspozycję organizmu.
Warto poddać organizm procesom detoksykacji przynajmniej 2-4 razy w roku.