Egoizm czy altruizm?

Kontakty międzyludzkie nie są prostą sprawą. Dużo tutaj znajdziemy prawdy chociażby w przysłowiach, zwłaszcza jeśli chodzi o relacje rodzinne. Wiadomo przecież, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, a na co dzień najlepiej trzymać się od niej jak najdalej. Podobnie jest także z innymi kontaktami. Ludzie mają różne charaktery, jedni są bardziej ulegli, inni to po prostu wykorzystują. Jedni są bardziej zamknięci w sobie i introwertyczni, inni wszystko pokazują na zewnątrz, są energiczni, ale za to nie mają większych refleksji egzystencjalnych. Takie zróżnicowanie prowadzić często do wielu nieporozumień, często nie potrafimy siebie nawzajem zrozumieć.

Największe problemy ze zrozumieniem wzajemnym ma altruista i egoista. Tak naprawdę trudno ocenić jaka postawa jest dzisiaj najlepsza. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Altruista, to osoba, która ulega wszystkim i wszystkiemu wokół. Niestety często jest to związane z tym, że po prostu daje się wykorzystywać, więc jest to jeszcze większy problem, zwłaszcza jeśli posiada rodzinę i jej decyzje mają oddźwięk także na inne osoby. Altruiści często są także często dostrzegani przez osoby, jakie uwielbiają pasożytować na innych ludziach. Osoby uległe często także cierpią przez swoje decyzje. Jeśli komuś się pomaga, a później ta osoba nie odczuwa wdzięczności, czy też robi nam krzywdę, to rzeczywiście jest to powód do wielkiego smutku i żalu. Warto zatem i w tej swojej uległości zachować pewien umiar i jednak nie robić wszystkiego tylko po to, by inni nas lubili czy tylko zaakceptowali.

Na drugim biegunie stylu życia znajdują się egoiści, którzy w ogóle nie przejmują się innymi ludźmi. Tutaj mamy mniejsze ryzyko zranienia, ale niestety taka osoba często skazana jest na większą samotność, ponieważ nie jest zbytnio lubiana. Jeśli ktoś skupia się wyłącznie na sobie, to trudno oczekiwać, by otoczenie rzeczywiście taką osobę zaakceptowało, więc koniecznie należy wziąć to pod uwagę, a wiele będziemy mogli dzięki temu zrozumieć.

Najlepiej po prostu wykazać postawę asertywną. Taka osoba doskonale wie, kiedy można pokazać egoizm, a kiedy pozostać nieco uległą.

Leave a Reply

Your email address will not be published.