Endokrynolog jest lekarzem, który zajmuje się głównie chorobami tarczycy. Jest to osoba, do której możemy dostać skierowanie z wielu powodów.
W wielu przypadkach, towarzyszące nam objawy mogą nas bardzo niepokoić oraz sprawiać nam trudność w codziennym funkcjonowaniu. Udając się do lekarza pierwszego kontaktu, mamy możliwość otrzymania skierowania do specjalisty. W zależności od grupy objawów, internista może skierować nas na dalsze leczenie do poradni endokrynologicznej. Każdy lekarz rodzinny jest w stanie rozpoznać konkretne objawy, które mogą wiązać się z chorobami tarczycy. Niekiedy, skierowanie możemy również otrzymać od dermatologa i innych specjalistów. Do endokrynologa możemy zgłosić się sami, jeśli w naszej rodzinie występują choroby gruczołów dokrewnych.
Wizyta u endokrynologa – kiedy?
W przypadku chorób, którymi powinien zająć się specjalista taki jak endokrynolog, wiele jest objawów, które mogą utrudniać nam wykonywanie codziennych czynności. Jakie są objawy, przez które musimy udać się na konsultację do endokrynologa? – Tak naprawdę wiele zmian w naszym organizmie może sugerować nadczynność lub niedoczynność tarczycy i podobne choroby.
Najczęściej występujące objawy, z którymi pacjenci zmagają się ze względu na powyższe schorzenia, to między innymi nadmierna potliwość, suchość łokci i kolan, łamliwość i wypadanie włosów, ogólne osłabienie, nadmierna utrata wagi lub jej przyrost. Oprócz tego, do endokrynologa mogą nas skierować problemy hormonalne, problemy z miesiączkowaniem i zaburzenia układu nerwowego. Według wielu lekarzy, jednym z objawów, które wymagają leczenia u endokrynologa, jest depresja oraz różne zaburzenia natury psychicznej.
Endokrynologia i leczenie
Endokrynolog zajmuje się nie tylko schorzeniami dotyczącymi chorób tarczycy. Jest to specjalista, do którego możemy się udać, jeśli wykryto u nasz problemy gruczołami dokrewnymi. To oznacza, że warto jest się udać do poradni endokrynologicznej, jeśli cierpimy na zaburzenie pracy jednego (lub kilku) z gruczołów takich jak:
- przytarczyce,
- przysadka mózgowa,
- jajniki,
- trzustka,
- jądra,
- łożysko u kobiet ciężarnych.
Znaczną większość pacjentów endokrynologów stanowią kobiety. Choroby tarczycy często spotykają panie, jednak mężczyźni również mogą chorować.
Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, które mogą wskazywać na którykolwiek z powyższych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą. Utrzymujące się dłużej osłabienie i przemęczenie świadczy o tym, że w naszym organizmie pewne mechanizmy funkcjonują wadliwie. Endokrynolog, jako doświadczony lekarz ze specjalizacją, będzie w stanie szybko zdiagnozować nasze objawy oraz wykluczyć lub potwierdzić choroby, którym dane objawy towarzyszą.
Wizyta u endokrynologa jest konieczna, jeśli w naszej rodzinie występowały powyżej wymienione schorzenia. Zaburzenia układu hormonalnego lub z konkretnymi gruczołami, mogą wiązać się z wieloma problemami. Warto jest badać się profilaktycznie i jak najszybciej zgłaszać uciążliwe objawy. Endokrynolog specjalizuje się w chorobach gruczołów dokrewnych, przez co już na pierwszej wizycie będziemy mogli uzyskać odpowiednią pomoc. Endokrynolog przeprowadzi z nami wywiad, zbada nas oraz wykona USG tarczycy lub innych gruczołów. Z wizytą u endokrynologa nie należy zwlekać, nie tylko ze względu na ryzyko powikłań chorób. Cierpiąc na nieleczoną nadczynność tarczycy lub inne choroby, możemy cały czas odczuwać przewlekłe zmęczenie. Niekiedy sami próbujemy się uleczyć stosując nieodpowiednie sposoby, czym możemy pogorszyć swój stan. Warto udać się do endokrynologa, jeśli objawy wskazują na choroby jednego z gruczołów dokrewnych.