Gdy coś wpadnie do oka

Gdy coś wpadnie w oko

Ziarnko piasku czy paproch możesz usunąć sama. Zrób to szybko, by nie podrażniły spojówek.

  • Przede wszystkim nie trzyj oka, bo ciało obce może tak się przemieścić, że go nie wyjmiesz. Natomiast koniecznie zamrugaj powiekami, by pobudzić wydzielanie łez, które oczyszczają oczy. Możesz też wkroplić do worka spojówkowego płyn fizjologiczny do oczu.
  • Widoczny paproch czy rzęsę na brzegu oka lub na wewnetrznej stronie dolnej powieki usuń wilgotnym rożkiem chusteczki.
  • Gdy czujesz, że coś cię uwiera pod dolną powieką, chwyć ją za rzęsy i mocno odchyl, a następnie usuń paproch rogiem chusteczki, przesuwając ją w kierunku nosa.
  • W przypadku ciała obcego pod górną powieką skieruj wzrok do dołu i spróbuj nałożyć górną powiekę na dolną, potem ją puść i pozwól wrócić na swoje miejsce. Jest szansa, że rzęsy dolnej powieki „wymiotą” wewnętrzną stronę górnej powieki.
  • W pozostałych przypadkach zastosuj płukanie oka. Najlepiej to zrobić specjalnym aparatem kupionym w aptece (kosztuje ok. 12 zł). Nie masz go? Nic nie szkodzi. Nalej do kieliszka lub szklanki przegotowanej, przestudzonej wody. Przyłóż naczynie do oka, by jego brzegi szczelnie przylegały do skóry twarzy. Potem zamykaj i otwieraj powieki. Możesz też lekko przechylić głowę do tyłu i polewać oko wąskim strumieniem wody ze szklanki.
  • Płukanie zastosuj także wtedy, gdy do oka dostała się jakaś substancja chemiczna (np. farba do włosów, płyn do prania). Zabieg powinien trwać co najmniej 15 minut. Uwaga: jeśli do oka dostał sie kawałek wapna, najpierw trzeba go usunąć rożkiem chusteczki. Woda w połączeniu z wapnem tworzy żrącą zasadę.