Gdzie nauczyć się windsurfingu?

Windsurfing

Windsurfing jeszcze do niedawna był mało znaną i popularną dyscypliną kojarzoną głównie ze sportami ekstremalnymi. Obecnie zaś uważa się go za idealny sposób na odpoczynek oraz aktywne spędzenie czasu wolnego podczas urlopu. Przekonanie to sprawiło, że ludzie coraz bardziej zaczęli interesować się windsurfingiem oraz zapragnęli nauczyć się jazdy surfowania na desce z żaglem.

Okazuje się również, że tego typu ofert w Polsce nie brakuje. Szkoły windsurfingowe oferują w sezonie letnim (od maja do września) specjalne, tygodniowe kursy, podczas których każdy może poznać tajniki windsurfingu. Najlepiej zdecydować się na tego typu aktywność na Mazurach, nad Morzem Bałtyckim oraz na Półwyspie Helskim, gdyż właśnie tam panują najbardziej korzystne ku temu warunki pogodowe (konieczny jest silniejszy wiatr). Jeżeli jednak chcemy możemy wybrać miejsca zagraniczne, na przykład wyspę Lefkada w Grecji lub miasto Dahab w Egipcie, które uznawane są za najpopularniejsze miejsca dla windsurferów na całym świecie. Ciekawym miejscem jest też Chorwacja.

Deska kupiona czy pożyczona?

Chyba każdy początkujący windsurfer zadaje sobie to pytanie. Niestety akurat w tym przypadku właściwa odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Argumentem, który z pewnością przemawia za zakupem własnej deski będzie fakt iż tylko dzięki własnemu sprzętowi będziemy w stanie spokojnie doskonalić swoje umiejętności . W dodatku jeśli zdecydujemy się na zakup nowoczesnego modelu, to będziemy mogli ćwiczyć na nim również ślizgi oraz pływanie przy różnych warunkach pogodowych. Ponadto z deski skorzystać będą mogli również członkowie rodziny oraz znajomi. Wypożyczony sprzęt jest zaś odpowiedni dla tych osób, które nie są pewne jak dalej potoczy się ich przygoda z windsurfingiem. Ponadto z wypożyczoną deską nie jesteśmy związani i bez problemu możemy ją wymienić na inną. Koszt nowej deski oscyluje w granicach 5 000 złotych, zaś wypożyczenie równa się 35 złotym za godzinę jazdy.

obóz windsurfingowy

Poszukujesz idealnego obozu windsurfingowego dla dziecka? 

Strój dla windsurfera

Windsurfing jest sportem, wymagającym odpowiedniego stroju. Przede wszystkim dlatego, że jest on wykonywany na wodą, która ma szczególny wpływ na wychłodzenie organizmu. Aby temu zapobiec, należy wyposażyć się w specjalną piankę, która uchroni nas przed zimnem oraz przed urazami.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje pianek:

  • suche (dla sportów ekstremalnych),
  • półsuche (temperatura od 10 do 20 stopni Celsjusza)
  • mokre (idealne do ciepłej wody).

Ponadto każdy windsurfer powinien także posiadać kamizelkę ratunkową, buty na antypoślizgowej podeszwie oraz specjalne rękawiczki.

 

Zasady sterowania deską windsurfingową

Windsurfing nie wymaga użycia siły, lecz poznania odpowiednik technik, które umożliwią nam sterowanie deską. Przede wszystkim konieczne jest przede wszystkim przesuwanie punktów – znajdującego się po środku żagla oraz pośrodku deski w zależności od tego jaki manewr chcemy wykonać. Generalnie trzeba pamiętać również o tym, że im większa siła wiatru tym mamy mniejszą potrzebę manewrowania pędnikiem. Jeśli zaś chodzi o pływanie podczas ślizgu, to deskę kontroluje się podobnie jak deskorolkę. Pierwsze podejście do windsurfingu jest dosyć trudne oraz wymaga odpowiedniego samozaparcie, które pozwoli nam na sukcesywne kontynuowanie nauki. Na początku należy przede wszystkim zaznajomić się z nowymi terminami oraz zwrotami związanymi z windsurfingiem oraz opanować zasadnicze umiejętności  żeglowania i sterowania deską.