Ile kosztuje wizyta u stomatologa?

Leczenie u stomatologa

Czego obawiamy się przed wizytą?

Wielu Polaków boi się dentystów z dwóch względów. Pierwszym z nich jest ból i dyskomfort podczas wykonywania zabiegów. Nie lubimy tego, kiedy ktoś zagląda nam do jamy ustnej, wsadza tam specjalistyczne narzędzia, wierci, używa ssaków, wacików czy rozwieraczy, nie lubimy wizyty w gabinecie stomatologicznym także z powodu pieniędzy, które należy wydać. Koszt zabiegu dentystycznego jest zróżnicowany. Jeśli mamy do uzupełnienia tylko niewielki ubytek po jednym kilkuminutowym borowaniu to zapłacimy mniej niż gdybyśmy przyszli na kilka wizyt leczenia kanałowego. Jeszcze większe stawki związane są z wybielaniem, natomiast oczywiście najdroższe jest stałe wstawienie nowego zęba – tutaj koszty sięgają często kilku tysięcy złotych.

Ile kosztuje diagnoza problemu podczas wizyty kontrolnej?

Przyjrzyjmy się bliżej stawkom za zabiegi stomatologiczne. Najmniej zapłacimy za znieczulenie, które strzykawką podawane jest do dziąsła tuż obok leczonego zęba. Podczas zabiegu dentysta lub jego asystent może podać pacjentowi od 1 do 2 dawek środka zmniejszającego czucie, w zależności od stopnia czucia czy krwawienia. Znieczulenie kosztuje najczęściej 20-30 złotych, lub jest zupełnie za darmo. Warto z niego skorzystać, gdyż próba przebrnięcia przez zabieg bez niego to istne katusze. Sama konsultacja stomatologiczna – czyli sprawdzenie czy z naszymi zębami wszystko w porządku to niewielki koszt – możemy go liczyć od 40 do około 100 złotych, jeśli nasze zęby są zdrowe spędzimy na fotelu maksymalnie kilka minut, otrzymamy także garść cennych porad na temat tego jak prawidłowo dbać o zęby – czyli jak długo je szczotkować , jakimi ruchami, ile razy dziennie, jakie pasty są odpowiednie dla naszego kośćca oraz dziąseł a także gdzie można je kupić. Dentysta wskaże nam także produkty, które mogą być nieodpowiednie dla koloru naszych zębów – sprawdźcie więcej zaleceń na http://www.cmsanitas.pl/dla-pacjenta/stomatologia_6,12. Może np. poprosić o zmniejszenie ilości wypitych kaw, wina czy herbaty – te napoje mogą przyczynić się do ciemniejszego odcienia zębów.

Koszt wizyty u dentysty

Borowanie i leczenie kanałowe – zobacz cennik

Koszt borowania oraz wypełnienia zęby również jest zróżnicowany ale w tym wypadku minimalna stawka to około 100 złotych, natomiast górna granica oscyluje w okolicy 180 złotych. Zabieg nie jest długi, powinien trwać maksymalnie 20 minut, zaś niektórzy pacjenci mogą go znieść nawet bez znieczulenia. Dentyści obecnie zakładają wyłącznie białe plomby, które mają wysoką wytrzymałość, oraz ładnie komponują się z resztą zęba. Licówki oraz odbudowa części zęba to koszt od 200 do 300 złotych – zabieg ten należy do dziedziny zabiegów estetycznych. W przypadku zębów mocniej uszkodzonych, kiedy należy zastosować leczenie endodontycze (kanałowe) musimy liczyć się z wydatkiem nawet kilkuset złotych. Jeden kanał to koszt co najmniej 150 złotych, im ich więcej tym mniej zapłacimy. Jednak jeśli ząb jest duży a dodatkowo musimy wstawić wzmacniający go włókno szklane możemy dostać rachunek na 800 złotych. Pamiętajmy aby regularnie badać swoje zęby, gdyż poważne uszkodzenie, które teoretycznie może kwalifikować się do wyrwania może wymagać leczenie pod mikroskopem – w tym wypadku kwota leczenia w zależności od liczby kanałów wyniesie od 500 do 800 złotych.