Inspiracje urlopowe – Ełk

Zwiedzając Pojezierze Mazurskie nie można ominąć jego kulturalnej stolicy, jaką jest Ełk, położony w otoczeniu jezior: Ełckiego i Sunowo, oraz rzeki Ełk. W obrębie miasta znajdują się ponadto dwa jeziora: Selmęt Mały i Szyba. To najważniejsze miejsce na Mazurach, jeśli chodzi o turystykę i wydarzenia kulturalne – jest siedzibą festiwalu muzycznego, kabaretowego czy zawodów balonowych, które dostarczają niepowtarzalnych widoków.

Ełk – bogata kultura i bliskość natury

Ze względu na położenie, Ełk przez stulecia pozostawał włączony do terytoriów niemieckich, co odcisnęło się na jego wyglądzie i kulturze. Ełk to zabytkowe kościoły, które wyróżniają się niesamowitą architekturą – to zarówno świątynie katolickie, jak i protestanckie. Mamy tutaj także ruiny pałacu, zabytkową halę sportową, a dla miłośników sportu stadion miejski. Nie można także zapomnieć o wspaniałym Muzeum Historycznym, a także o wieży ciśnień. Jest to równocześnie miasto położone na Mazurach, więc otoczone zielenią i pełne czystego powietrza, które trudno byłoby znaleźć w innych dużych polskich miastach.

ełkmost

Architektura Ełku pełna jest wyjątkowych zabytków – stary pałac, stojący niestety w ruinie, zachował ślady dawnej świetności. Dużą popularnością cieszy się ponad stuletni żelbetowy most na Jeziorze Ełckim, cel wielu wędrówek i spacerów. Znawcy docenią z pewnością zabytkowe kamienice w eklektycznym stylu, zwłaszcza przy ulicy Armii Krajowej.

Pojezierze Ełckie i Mazury

Pojezierze Mazurskie to gratka dla miłośników sportów wodnych – kajaki, żeglarstwo a dla odważnych nawet narty wodne to tylko niektóre z atrakcji, którymi można wypełnić czas spędzony nad jeziorami. Dla osób, które wolą tylko obserwować wodę, pozostaje nieskończone piękno lasów i jezior, długie wędrówki po leśnych szlakach i podziwianie. Jeziora połączone są kanałami, można więc dość swobodnie poruszać się po nich łódkami czy małymi statkami. To doskonałe miejsce na wycieczki rowerowe.

mazurywoda

Dzieci z pewnością zafascynują mazurskie legendy o tajemnicach starych lasów i głębinach jezior, dorośli z kolei zachwycą się architekturą i kulturą regionu. To doskonałe miejsce na rodzinny wyjazd, ale też dobry pomysł na spędzenie czasu w samotności, pośród dzikich ostępów. Mazury wybierają także zakochani, szukając pośród lasów malowniczych, romantycznych widoków.