Dlaczego warto wybrać się właśnie do Krakowa?

Rynek w Krakowie

Kraków stanowi jedno z najpiękniejszych polskich miast. Nic więc dziwnego, że często jest obierany przez turystów, również tych zagranicznych, za cel wycieczki. Aby dogłębnie poznać Kraków należy przeznaczyć na niego kilka dni. Zbyt powierzchowne zwiedzanie może bowiem spowodować niedosyt lub  brak zrozumienia kultury tego miejsca. W dodatku atrakcji jest tak wiele, a każda z nich jest na tyle wyjątkowa, że szkoda byłoby cokolwiek pomijać.

Z pewnością obowiązkowym punktem, od którego powinniśmy zacząć zwiedzanie Krakowa jest Wawel – wyjątkowa twierdza obronno-rezydencyjna, zachowana w stylu renesansu i baroku. Wawel jest również miejscem pochówku najważniejszych władców Polski. Mieszczą się tutaj wyjątkowo reprezentacyjne komnaty, zbrojownia oraz Ogrody Królewskie, będące odzwierciedleniem ogrodów z czasów renesansu. U podnóża wzgórza wawelskiego usytuowany jest zaś jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Krakowa – figura Smoka Wawelskiego, nawiązująca do słynnej, miejskiej legendy o łatającym, zionącym ogniem stworze, który co jakiś czas przeprowadzał atak na mieszkańców grodu.

Wawel

Kolejnym zabytkiem, który nie sposób pominąć jest krakowskie Stare Miasto. Niezwykle klimatyczne i urokliwe miejsce. Znajdują się tutaj słynne Sukiennice, Rynek Główny wraz z Ratuszem oraz Kościół Mariacki – jeden z najbardziej znanych zabytków nie tylko Krakowa, lecz także Polski. Na jednej z wież kościoła, zwanej Hejnalicą, z wysokości 54 metrów grany jest co godzinę Hejnał Mariacki, stanowiący jeden z najważniejszych symboli miasta.

Warte zobaczenia są również dwie dzielnice Krakowa: Kazimierz oraz Zakrzówek. Ten pierwszy stanowi centrum życia kulturalnego Krakowa. Zlokalizowane są tu liczne bary, puby, kawiarnie oraz restauracje, które tłumnie zrzeszają zarówno turystów jak i mieszkańców miasta. Zakrzówek zaś, dla odmiany i kontrastu jest miejscem typowo wypoczynkowym. Zlokalizowane jest tutaj jezioro, u którego brzegów chętnie wylegują się Krakowianie, odpoczywając tym samym od codziennego hałasu i zgiełku miasta. Akwen jest jednak udostępniony do celów nurkowania. Pod woda znajdują się liczne zabytki, między innymi dawna furgonetka, autobus, a także tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę. Nieopodal zalewu usytuowane są Skałki Twardowskiego, stanowiące grupę skałek i ścian skalnych.

Wejście na WawelCiekawostką jest również fakt, że od 2002 roku dla turystów ponownie udostępniono Kopiec Kościuszki. Całkowita wysokość obiektu wynosi 34,1 metra. Po wejściu na szczyt będziemy mogli podziwiać rozległą panoramę miasta. Przy Kopcu Kościuszki zlokalizowana jest również Kaplica błogosławionej Bronisławy oraz Muzeum Kościuszkowskie, w którym mieszczą się obiekty związane z życiem Tadeusza Kościuszki oraz ukazujące zwyczaje kościuszkowskie w Krakowie oraz Polsce. Kopiec Kościuszki jest najpopularniejszym krakowskim kopcem. Prócz niego na terenie miasta znajdują się: Kopiec Jana Pawła II, Kopiec Piłsudskiego oraz Kopiec Kraka.

Urokliwy nocleg w centrum Krakowa

Przyjeżdżając do Krakowa należy również pomyśleć o odpowiednim noclegu. Warto poszukać eleganckiego miejsca w urokliwym i tradycyjnym stylu w centrum Krakowa. Takim miejscem jest Hotel Estera w Krakowie.