Noszenie soczewek kontaktowych wydaje się prostym zadaniem, ale ich zakładanie to już wielki kłopot dla początkujących. Na zdjęciach i filmach instruktażowych proces zakładania soczewki jest niezwykle skomplikowany, co przeraża wiele osób.
Znając podstawy zakładania soczewek kontaktowych w teorii, łatwiej będzie wykonać to po raz pierwszy w praktyce. Tak naprawdę sam proces składa się z kilku kroków, które przy odrobinie praktyk staną się niezwykle proste. Na całe szczęście to tylko tak przerażająco wygląda – ostatecznie praktyka czyni mistrza i już po kilku pierwszych próbach powinno pójść zdecydowanie łatwiej. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto poznać kilka podstawowych zasad. Jak prawidłowo założyć soczewki kontaktowe?
Pierwsze przygotowania – od czego zacząć?
Dla ułatwienia przed założeniem soczewki kontaktowej warto przygotować sobie kilka niezbędnych akcesoriów, a także zadbać o odpowiednie oświetlenie w miejscu, w którym podejmiemy pierwsze próby. Zawsze warto mieć pod ręką dobre lustro, najlepiej takie z możliwością powiększenia, jak i blister z nierozpakowaną soczewką. Nieotwarte opakowanie z soczewką jest istotną kwestią – nie wolno przed umyciem rąk go otwierać, ponieważ w opakowaniu jest zabezpieczone przed bakteriami. Następnie można przejść do kolejnego kroku. Soczewki warto zakładać w miejscu z dobrym światłem – najczęściej jest to łazienka.
Higiena dłoni to podstawa – zawsze myj ręce
Pierwszą podstawową zasadą, której należy przestrzegać przed założeniem soczewki kontaktowej, jest dokładnie umycie i osuszenie rąk. Powinno się to wykonać mydłem i nie nakładać przed założeniem soczewki żadnego kremu czy żelu antybakteryjnego. Higiena podczas zakładania soczewki do oka jest niezwykle istotna i pozwala na zapobiegnięcie przedostania się bakterii do oka i powstania zapalenia. Warto pamiętać, że szkodliwe mikroorganizmy znajdujące się bezpośrednio pod soczewką, szybko się mnożą, a ryzyko poważnej choroby oczu jest niezwykle prawdopodobne. Oprócz tego usunięcie z rąk włókien albo drobinek poprawi komfort noszenia soczewek, gdyż żaden paproch nie będzie uwierał. Następnie można rozpakować soczewkę z blistra.
Zakładanie soczewki kontaktowej – od czego zacząć?
Po umyciu rąk i rozpakowaniu soczewki z blistra, należy jedną umieścić na opuszce palca wskazującego prawej ręki lub lewej, w przypadku leworęczności. Później konieczne będzie sprawdzenie, czy soczewka jest wywinięta w dobrą stronę. W tym celu unosimy ją do światła. Brzeg soczewki powinien być skierowany do góry – jeśli jest półokrągła to oznacza, że jest skierowana w niewłaściwą stroną.
Jeśli kształt soczewki jest odpowiedni to można przejść do jej założenia. Środkowym palcem tej samej dłoni, na której znajduje się soczewka, odciągamy dolną powiekę do dołu, a palcem wskazującym drugiej ręki – górną powiekę do góry. Patrząc się przed siebie w lustro, soczewkę umieszczamy opuszkiem palca w centralnej części oka. Co ciekawe – wystarczy tylko lekko ją przyłożyć, nie trzeba wciskać ani dotykać oka. Soczewki kontaktowej nie można przycisnąć zbyt mocno, a jeśli podczas zakładania się wywinie, należy ją ustawić w prawidłowej pozycji i powtórzyć cały proces. Tak samo nakłada się soczewkę na drugie oko.
Sprawdź czy soczewka kontaktowa została prawidłowo założona
Po założeniu pierwszej soczewki kontaktowej, jeszcze przed opuszczeniem obu powiek, warto sprawdzić, czy została dobrze umieszczona w oku. Wystarczy poruszać gałką oczną we wszystkich kierunkach i jeśli nic nie uwiera, a jakość widzenia jest poprawna – soczewka jest założona prawidłowo. Dla pewności można jeszcze kilka razy zamrugać, ponieważ to wtedy jesteśmy w stanie wyczuć, że z soczewką jest mały problem. Jeśli coś uwiera albo widzenie jest nieostre – soczewkę trzeba wyjąć i włożyć ja na nowo. Soczewka powinna być w oku niewyczuwalna. W wielu przypadkach, zwłaszcza podczas pierwszych prób – soczewka kontaktowa może delikatnie uwierać. To nowe doświadczenie dla mózgu i nie ma czym się przejmować.
Prawidłowe zakładanie soczewki kontaktowej
Technika zakładania na oko soczewek kontaktowych jest prosta, bezbolesna i szybka. Znając te wszystkie podstawy, pierwsze i późniejsze próby umieszczenia jej na oku będą zdecydowanie szybsze oraz dokładniejsze. Poprawnie założona soczewka kontaktowa wpłynie na komfort jej noszenia. Różne rodzaje soczewek kontaktowych dostępne są na stronie soczewki24.pl – soczewki.