Jak regularne stosowanie kabiny ozonowej wpływa na nasze zdrowie?

Zabiegi z wykorzystaniem ozonu medycznego to prawdziwa innowacja w lecznictwie i kosmetologii. Nierównane właściwości bakteriobójcze tego gazu gwarantują skuteczność i widoczne efekty już przy pierwszej sesji w kabinie ozonowej. W tym krótkim artykule opowiemy Ci o działaniu i zastosowaniu tego urządzenia, a także o zaletach ozonoterapii.

Dobroczynny wpływ częstego korzystania z sauny

Sauna fińska i sauna parowa to jedne z najczęściej stosowanych narzędzi ciepłolecznictwa. Jeżeli nie mamy zdrowotnych przeciwskazań do przebywania w tych miejscach, możemy cieszyć się wieloma korzyściami z odpoczynku w wysokiej temperaturze. Sauna poprawia kondycję naszej skóry i ułatwia wydalanie z potem toksyn i zbędnych metabolitów. Ma działanie relaksujące, stosowana wieczorem pozwala rozluźnić napięte mięśnie, obniżyć stres i udać się do łóżka na spokojny sen.

Niektóre osoby korzystają z sauny w formie naprzemiennych sesji przechodzenia z zimnego do gorącego powietrza. Takie kilkukrotne saunowanie stymuluje pracę układu krwionośnego i zwiększa pojemność minutową serca. W ten sposób krew szybciej doprowadza do mięśni odżywcze składniki i uwalnia je ze szkodliwych produktów przemiany materii po treningu. Czy jesteś ciekaw, co się stanie, gdy połączymy możliwości sauny z ozonem?

Co to jest ozon?

Ozon jest trójatomową postacią tlenu, która w przyrodzie występuje jako gaz o gęstości zbliżonej do powietrza, niebieskiej barwie i charakterystycznym zapachu. Miałeś okazję poczuć go, jeśli kiedykolwiek spacerowałeś po dworze zaraz po intensywnej burzy.

W temperaturze pokojowej szybko rozpada się do ditlenu. Jest za to stale obecny w górnych warstwach ziemskiej atmosfery, chroniąc nas przed wysoko energetycznym promieniowaniem UV. Ozon dobrze rozpuszcza się w wodzie. Można go także ustabilizować poprzez tworzenie mieszanek z olejami i kwasami tłuszczowymi.

Zastosowanie ozonu w medycynie i kosmetologii

Ozon jest niezwykle skutecznym środkiem odkażającym. W mgnieniu oka zabija bakterie, grzyby i inne drobnoustroje. Dzięki tej właściwości już przeszło wiek temu używano go do oczyszczania ran. Dziś służy medycynie i kosmetologii jako środek do leczenia trądziku, opryszczek i cellulitu. Niektórzy lekarze zalecają autohemotransfuzję ozonową, gdy organizm zmaga się z wirusowym lub bakteryjnym zakażeniem. Niejednokrotnie używany jest do zamykania otwartych ran u diabetyków i zapobiegania uszkodzeniu innych tkanek.

Oczywiście, warto pamiętać o tym, że ozon jest gazem drażniącym. Jego niekontrolowane użycie może prowadzić do kaszlu, bólu gardła i głowy. Należy zatem zawsze korzystać z aparatów ozonowych w obecności doświadczonego medyka lub kosmetyka. Urządzenia terapeutyczne powinny także reprezentować sobą najwyższą jakość wykonania i niezawodność.

Czym jest kabina ozonowa?

Kabina lub sauna ozonowa to urządzenie, które łączy w sobie zalety tradycyjnej sauny z dobroczynnymi właściwościami ozonu. Do kabiny może wejść jedna osoba i przybrać pozycję leżącą lub siedzącą. Następnie kabinę zamyka się w taki sposób, by głowa osoby poddawanej zabiegowi pozostała na zewnątrz. Szyję można owinąć ręcznikiem, by zapobiec wydostawaniu się pary wodnej na zewnątrz i zwiększyć intensywność terapii.

W kabinie ozonowej można przebywać od 10 do 40 minut i ustawić optymalną dla siebie temperaturę w zakresie od 34 do 42 stopni Celsjusza. Nie ma konieczności brania prysznica ani przed, ani po zabiegu. Sesja w saunie ozonowej to sposób na głębokie oczyszczanie skóry, usuwanie toksyn, zrogowaciałego naskórka, brudu oraz serum. Zabieg wprowadza w stan odprężenia, poprawia ukrwienie skóry oraz elastyczność torebek stawowych. Po wszystkim zalecane jest osuszenie skóry ręcznikiem, wypicie szklanki wody i odczekanie kilkuminutowego okresu aklimatyzacji.

Ozon obecny w parze wodnej może pomóc osobom zmagającym się z chorobami reumatycznymi lub chorobami wirusowymi. Do jego zalet należy zaliczyć także:

  • Wzmacnianie układu immunologicznego i zwiększanie odporności na choroby zakaźne;
  • utlenianie kwasu mlekowego nagromadzonego w mięśniach po intensywnym treningu, rozluźnienie mięśni, poprawianie ich elastyczności i przyspieszanie regeneracji bolesnych zakwasów;
  • utlenianie adrenaliny;
  • działanie odprężające, zdolne pomóc nawet osobom mierzącym się z depresją i stanami lękowymi.

Nowoczesna sauna ozonowa znajdzie zastosowanie w SPA, gabinecie kosmetycznym lub centrum fizjoterapii.

Leave a Reply

Your email address will not be published.