Jak rozpocząć karierę aktorską?

agencja aktorska w Warszawie

Jeżeli poważnie zastanawiasz się nad swoją karierą aktorską oraz marzysz o propozycjach zagrania przez ciebie różnych, ciekawych ról, bardzo dużą wagę powinieneś przyłożyć do przygotowania porządnego i prezentującego cię od jak najlepszej strony portfolio dla agencji aktorskiej, z którą planujesz nawiązać współpracę.

Czym właściwie dla aktora jest portfolio?

Portfolio to nic innego jak zbiór zdjęć, które prezentuje aktora lub aktorkę. Powinno ono zapoznać się z warunkami aktora z każdej strony, dlatego warto zadbać o to, by znajdujące się w nim zdjęcia były jak najbardziej różnorodne.

Można dyskutować o zasadności posiadania zdjęć w portfolio gdybyśmy mówili, na przykład o lekarzu szukającego zatrudnienia w szpitalu. Wiadomo, że wygląd lekarza w żaden sposób nie przekłada się na to, jak dobrym specjalistą będzie i ilu ludzi wyleczy. W zawodzie aktora rzecz ma się zupełnie inaczej – aktor pracuje swoim wyglądem. Istotny jest jego wygląd, mimika, sylwetka, dynamika poruszania się czy umiejętność okazywania emocji poprzez samą mowę ciała. Dlatego producenci i inne ważne osoby, zasiadające w gronie osób przeprowadzających casting chcą zobaczyć aktora w całej postaci. Mając przed oczami swoją wizję postaci, która póki co widnieje tylko w scenariuszu i wyobraźni osób zajmujących się produkcją filmu, osoby te będą poszukiwać kogoś, kto temu wyobrażeniu najbardziej odpowiada. Dlatego niezwykle ważne jest ukazanie, że możemy zarówno wyglądać jak sympatyczny chłopak z sąsiedztwa oraz jak antypatyczny buntownik – wszystkie informacje na temat portfolio powinny być dostępne na stronie agencji aktorskiej.

agencja aktorskaDzięki zdjęciom aktora, wchodzącym w skład portfolio danej agencji, można ujrzeć jego talent lub wyjątkowe predyspozycje. Jest to też doskonała okazja na przedstawienie producentom swojego dotychczasowego doświadczenia w zawodzie aktora, zwłaszcza, jeżeli miało się okazje grać w rozmaitych produkcjach – wszechstronność i elastyczność to cechy wyjątkowo poszukiwane wśród aktorów. Gdy jesteś początkującym aktorem, nie ma powodów do niepokoju. Po pierwsze, każdy kiedyś zaczynał, a po drugie, zdjęcia nie muszą koniecznie pochodzić z planów filmowych, jest to jedynie opcja.

Jakich zdjęć nie wybierać do portfolio?

Z drugiej strony zdjęcia typu „ja i ciocia Hela w Pobierowie, 2005” również nie jest dobrym pomysłem. Warto postarać się o ich podstawowy chociaż profesjonalizm. Jeżeli jesteś aktorem pretendującym do miana nowej gwiazdy z pewnością masz znajomych parających się różnymi artystycznymi zawodami, na przykład fotografią. Gdy znajomy wykona dla ciebie profesjonalną sesję korzyść będzie obopólna – zarówno on, jak i ty będziecie mieć zdjęcia, które znajdą się w waszych portfoliach.

Warto, by zdjęcia były oryginalne i wyjątkowe. Dzięki temu zapadniesz w pamięć osobom przeglądającym katalogi aktorów, tym samym zwiększając swoje szansę na bycie zaproszonym na casting do konkretnej roli. Często aktorzy umieszczają w swoich portfoliach tak zwane sesje kreacyjne, podczas których wchodzą w rolę żołnierza na wojnie, femme fatale i innych, charakterystycznych postaci – to wszystko zapada w pamięć! Warto sprawdzić czy agencja aktorska, z którą chcemy nawiązać współpracę zgadza się na taką formę fotografii!