Jak skutecznie leczyć endometriozę?

leczenie endometriozy

Współczesny świat powoduje, że coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju dolegliwości. Niestety te dotyczą także problemów ginekologicznych dotykających kobiety. Jednym z nich jest endometrioza, która coraz częściej spotyka także młode dziewczęta, a głównie panie w wieku rozrodczym, niejednokrotnie powodując problemy z zajściem w ciążę. Jak skutecznie leczyć endometriozę i jaką metodę wybrać, by poprawić komfort swojego życia i przede wszystkim zapomnieć o bólu?

Endometrioza – co to za choroba?

Endometrioza polega na tym, że błona śluzowa macicy (tak zwane endometrium), która pogrubia się w trakcie cyklu i w przypadku braku ciąży złuszcza się w trakcie menstruacji, dostaje się do innych organów niż macica.

Najczęściej są to jama otrzewna czy szyjka macicy, ale zdarza się, że błona wydostaje się także do pęcherza moczowego czy jelita grubego. Tym samym błona, zamiast złuszczyć się i zostać wydalona poza organizm na skutek miesiączki, zagnieżdża się w poszczególnych organach, powodując nieprzyjemne dolegliwości bólowe.

wizyta u ginekologa

Objawy endometriozy

Niestety  endometrioza często przebiega bezobjawowo, kobieta może nawet nie odczuwać wielu dolegliwości, a nawet jeśli je odczuwa, nie wiąże ich z jakąś konkretną chorobą. Najczęściej w przypadku endometriozy pojawia się silny ból brzucha występujący w czasie bardzo obfitych menstruacji, a także podczas współżycia.

Często problem zostaje wykryty dopiero wtedy, gdy kobieta planuje zajście w ciążę, co okazuje się utrudnione – wówczas lekarz zaczyna szukać przyczyn kłopotów. U niektórych kobiet mogą pojawiać się plamienia między cyklami bądź krew występująca w moczu bądź kale, która wydostała się wcześniej do przewodu pokarmowego bądź pęcherza moczowego.

Niewydalona wcześniej krew tworzy bowiem tzw. skupiska endometriozy, które następnie przeobrażają się w zrosty, uciskając położone obok tkanki. Właśnie to zjawisko powoduje ból nasilony zwłaszcza w czasie przed miesiączką.

Leczenie endometriozy – metoda farmakologiczna

Obecnie endometriozę leczy się tradycyjnie dwoma metodami – farmakologiczną i chirurgiczną. Niestety metoda farmakologiczna tak naprawdę nie niweluje do końca problemu – polega bowiem na zatrzymaniu miesiączkowania wskutek obniżenia poziomu hormonów do takiego, przy którym menstruacja zanika.

Nie jest to na pewno metoda skuteczna w przypadku kobiet, które w najbliższym czasie planują powiększenie rodziny, ponieważ likwidując skutek, nie likwiduje przyczyny dolegliwości, a także niepłodności. Po odstawieniu hormonów problem pojawi się ponownie.

Leczenie endometriozy – metoda chirurgiczna

Ponieważ leczenie endometriozy z zastosowaniem środków farmakologicznych nie zdaje egzaminu w wielu przypadkach, wielokrotnie stawia się na metodę operacyjną. Ta jest konieczna w przypadku, gdy endometrioza ma charakter głęboko naciekający, powodując niepłodność, gdy występują torbiele endometrialne na jajnikach oraz gdy kobieta odczuwa bardzo silne bóle w okolicach miednicy.

Niestety jeśli endometrioza ma zaawansowane stadium, to być może nie będzie możliwe usunięcie wszystkich jej ognisk, co spowoduje, że objawy nie znikną całkowicie.

operacja endometriozy

Leczenie endometriozy – metoda laparoskopowa

Właśnie dlatego, że tradycyjna medycyna okazała się nieskuteczna w walce z endometriozą, lekarze opracowali nowoczesną metodę likwidowania skupisk choroby dzięki wykorzystaniu laparoskopu. Metoda jest dużo korzystniejsza dla pacjentek: mniej uciążliwa, gdyż wiąże się z krótszym pobytem w szpitalu, nie powoduje widocznych i często szpecących blizn po nacięciach, których nie da się uniknąć przy przeprowadzaniu zabiegu chirurgicznego, a także obniża odsetek komplikacji.

W naszej poradni KCM Clinic we Wrocławiu prowadzimy konsultacje w zakresie endometriozy i kierujemy pacjentki do nowoczesnego szpitala w Jeleniej Górze, gdzie chirurdzy likwidują nawet tzw. endometriozę głęboko naciekającą – z zastosowaniem laparoskopii trójwymiarowej. Jesteśmy w stanie usunąć wszystkie ogniska choroby, nawet te zlokalizowane w trudno dostępnych miejscach, na przykład w naczyniach krwionośnych czy w bliznach po cesarskim cięciu. Jeśli wystąpi taka konieczność w trakcie operacji, jesteśmy w stanie przywrócić drożność jajowodów czy odtworzyć anatomię miednicy mniejszej.

Dlaczego właśnie my?

Jeśli borykasz się z opisanymi w artykule problemami i nie wiesz, do kogo się zgłosisz, umów się na konsultację w KCM Clinic. Dzięki nam możesz nie tylko wyleczyć niepłodność, ale także przywrócić komfort życia, pozbywając się przykrego bólu. Zapraszamy do kliniki we Wrocławiu przy ul. Kruczej 2a, w pobliżu Sky Tower. Jako doświadczeni specjaliści zrobimy wszystko, by pomóc każdej z naszych pacjentek.