Jak spędzamy święta?

Tradycje świąteczne pojawiają się w naszych domach przy okazji Wielkanocy czy Bożego Narodzenia. Wiele rodzin posiada różne ciekawe opcje i warianty takich znanych obyczajów. Wiele z nich przez lata uległo pewnym modyfikacjom, inne stały się bardziej nowoczesne, ale są i takie, które odeszły w niepamięć. Warto więc wziąć to wszystko pod uwagę, by zorientować się jak to wszystko obecnie wygląda.

Jeśli chodzi o tradycje bożonarodzeniowe, to obecnie coraz rzadziej mamy do czynienia ze słynnymi kolędnikami. Grupa osób przebierała się za różne postaci, jak chociażby anioł, diabeł itp. Taka grupa osób chodziła od domu do domu i odwiedzała rodziny. Całości towar szyła muzyka, śpiewy i doskonała zabawa, więc rzeczywiście było to wielkie wydarzenie. Wśród takich zachowanych tradycji jest jednak chociażby dzielenie się opłatkiem, wrzucanie siana pod obrus w czasie wigilijnej wieczerzy, a także śpiewanie kolęd czy pójście na pasterkę. Nie stawia się już jednak w kącie chochoła, co było dość starym zwyczajem. Widać zatem, że dość mocno się to wszystko zmienia i modyfikuje. Wśród tradycji wielkanocnych najważniejsze jest oczywiście malowanie pisanek, święcenie koszyka wielkanocnego, a także tradycyjne potrawy. Wśród nowości warto wymienić zagraniczną opcję świąt, a więc szukanie przez dzieci łakoci na podwórku. Taka zabawa nie była w naszym kraju kultywowana przez wiele lat, dopiero w ostatnim czasie stało się to wszystko bardziej popularne i powszechne.

Dzisiaj często także spędzamy święta po prostu siedząc przy wspólnym stole, delektując się wspaniałymi potrawami, a także po prostu oglądając telewizję. Warto wśród świątecznego lenistwa znaleźć chwilę chociaż na wyjście na spacer czy inną aktywność, zwłaszcza, że często są to jedyne okazje, w których spotyka się cała rodzina. Można zatem ten czas wykorzystać znacznie ciekawiej, nawet jeśli nie kultywujemy specjalnie tradycji i obrzędów, jakie są powszechnie przyjęte. Warto także wymyślić swoje własne tradycyjne, a wtedy święta staną się jeszcze bardziej ciekawe i urozmaicone.

Leave a Reply

Your email address will not be published.