Kolonoskopia to popularne badanie profilaktyczne, jak i diagnostyczne, dlatego zebraliśmy najważniejsze informacje o badaniu kolonoskopowym. W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i rozwiewamy wątpliwości. Sprawdź wszystko co musisz wiedzieć o kolonoskopii.
Co to jest kolonoskopia i co wykrywa?
Wziernikowanie jelita grubego, czyli badanie kolonoskopowe, to metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na obejrzeniu wnętrza jelita grubego. Jest to badanie diagnostyczno-terapeutyczne, dzięki któremu możliwe jest obejrzenie przez lekarza śluzówki okrężnicy, ocenę zmian wewnątrz, pobranie wycinków, a także wykonanie drobnych zabiegów usuwających zmiany patologiczne. Kolonoskopia jest uważana za standard w diagnozowaniu chorób przewodu pokarmowego.
Kolonoskopia jest rodzajem badania, które pozwala wykrywać choroby jelita grubego, a dzięki temu skutecznie im zapobiegać. Zlecenie wykonania kolonoskopii umożliwia lekarzom także diagnostykę raka jelita grubego.
Wskazania do kolonoskopii
- silne objawy z przewodu pokarmowego o niewyjaśnionej przyczynie, np. częste i bolesne biegunki,
- diagnoza krwawień z odbytu,
- diagnoza zmian w śluzówce jelita,
- niedokrwistość z niedoboru żelaza,
- podejrzenie raka jelita grubego,
- podejrzenie występowania polipów, ale wykluczenie raka jelita,
- podejrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
- podejrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna
- stwierdzenie obecności polipów jelita grubego lub sprawdzenie zdrowia pacjentów, którzy mieli wcześniej usuwane polipy,
- przed lub po niektórych zabiegach.
Rodzaje kolonoskopii
Badanie kolonoskopowe można podzielić ze względu na rozległość procedury, która w zależności od potrzeb może przebiegać nieco inaczej. Do badań kolonoskopowych zalicza się:
- anoskopia – badanie kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy,
- rektoskopia – badanie końcowego odcinka przewodu pokarmowego,
- rektoromanoskopia – rektoskopia rozszerzona o badanie końcowego odcinka esicy,
- sigmoidoskopia – badanie końcowego odcinka jelita grubego: odbytnicy, esicy i części zstępnicy,
- rektosigmoidoskopia – badanie odbytnicy i końcowej części esicy,
- kolonoskopia – badanie pełne całości jelita grubego.
Przygotowanie do kolonoskopii
Pacjent, który dostał skierowanie na kolonoskopię, powinien zostać do badania specjalnie przygotowany. Przede wszystkim na tydzień przed badaniem powinno się nie przyjmować preparatów ani produktów spożywczych zawierających żelazo. Aby badanie miało sens, konieczne jest także przestrzeganie diety. Na dzień przed badaniem i w dniu badania zaleca się także wzięcie urlopu w pracy, żeby móc spokojnie zadbać o właściwe przygotowanie się do badań i odpocząć.
Ważne w przygotowaniu się do kolonoskopii jest przestrzeganie diety. Na tydzień wcześniej nie jeść między innymi pieczywa z ziarnami, maku, a także owoców z pestkami. Trzy lub dwa dni przed badaniem powinno się stosować dietę płynną. Dodatkowo stosować środki przeczyszczające.
Czy kolonoskopia boli i jak długo trwa?
Badanie endoskopowe zwykle jest dobrze tolerowane przez pacjentów, chociaż może być nieprzyjemne i bolesne. Naturalnym jest odczuwanie np. parć, wzdęć czy kolki. Jeśli pacjent źle znosi badanie, lekarz może podać leki uspokajające lub wykonać badanie ze znieczuleniem. Czas trwania badania jest różny. Zwykle trwa od piętnastu minut do około trzydziestu minut, ale w niektórych przypadkach może trwać dłużej niż pół godziny. Znieczulenie jest możliwe głównie w przypadku wykonywania kolonoskopii prywatnie.
Jak wygląda badanie?
Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym, co oznacza, że do wykonania badania stosuje się narzędzia określane jako endoskopy. W przypadku badania kolonoskopowego endoskopem jest kolonoskop, czyli specjalny rodzaj cienkiego i elastycznego przewodu zakończonego kamerą. Dzięki temu lekarz może zobaczyć wnętrze dolnego odcinka przewodu pokarmowego, ponieważ obraz z kamery pokazuje się zdalnie w formie obrazu na monitorze.
Powikłania po kolonoskopii
Kolonoskopia to badanie inwazyjne, dlatego niesie ze sobą ryzyko powikłań. Jest ono jednak niskie i wynosi zaledwie 1% wszystkich osób, którym wykonuje się kolonoskopię. Powikłaniami po kolonoskopii może być perforacja przewodu pokarmowego czy wystąpienie nasilonego krwawienia z przewodu pokarmowego.