Jaki sport wybrać?

Jest wiele ciekawych aktywności sportowych, na jakie obecnie można się zdecydować, by poprawić swoją kondycję, samopoczucie oraz sprawność. Warto jednak pamiętać, że w uprawianiu sportów należy także zachować pewną ostrożność i rozsądek, ponieważ nie zawsze jest to dla nad rzeczywiście korzystna opcja. Wiele osób posiada pewne ograniczenia, chociażby w postaci słabszych stawów, mniejszej pojemności płuc czy wydolności serca. Dlatego zanim przystąpimy do regularnego uprawiania sportu, warto się udać na odpowiednie badania wydolności, dzięki którym będziemy mogli określić swoje możliwości i ustalić plan treningowy. Jest to dobra opcja, o której często zapominają biegacze, a później może dojść nawet do tragedii. Lepiej zatem wiedzieć, jakie możliwości mamy do wykorzystania i nie ryzykować.

Korzyści płynące z treningów

Sportowa aktywność to wiele korzyści. Przede wszystkim budujemy swoją kondycję i usprawniamy cały organizm, zwłaszcza jeśli ćwiczymy na świeżym powietrzu. Osoby, jakie mają mniejszą sprawność powinny się zdecydować głównie na jazdę na rowerze albo pływanie, jakie najmniej obciąża stawy i mięśnie, więc każdy może taką opcję dla siebie jak najbardziej wybrać i zapewnić sobie w pełni komfortowe warunki. Oprócz tego można zdecydować się na modne bieganie, nordic walking, ale także na takie zajęcia jak pilates czy joga. Każdy sport to nie tylko budowanie kondycji i spalanie tkanki tłuszczowej, ale także sprawia, że poprawiamy swoje samopoczucie. Przede wszystkim można zapomnieć o swoich codziennych problemach i troskach. Jeśli mamy jakąś sytuację bez wyjścia, to po wysiłku fizycznych, często takie rozwiązanie po prostu znajdujemy. Należy zatem koniecznie wziąć to wszystko pod uwagę w takim momencie.

Aktywność fizyczna to także relaks. Chociaż fizycznie czujemy się zmęczeni, to jednak psychika wiele na tym zyskuje. Można się całkowicie oczyścić i zapewnić sobie takie opcje, na jakich nam zależy. Jeśli uprawiamy sporty drużynowe, to także uczymy się współpracy z innymi ludźmi, rozwijamy nowe przyjaźnie, a przede wszystkim jednocześnie jest to dla nas doskonała zabawa, więc warto wziąć pod uwagę wszystkie te zalety.

aktywnosc fizyczna

Personalny trening funkcjonalny czy kurs samoobrony?

Wyżej wspomniane zostały konkretne aktywności, które przynoszą wymierne korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Szczególną uwagę skupić chcemy także na treningach ogólnorozwojowych, ale również na kursie samoobrony, tj. na potencjalnie odmiennych aktywnościach.

W przypadku treningu funkcjonalnego, nazywanego także treningiem ogólnorozwojowym, jak nazwa wskazuje zaangażowane jest całe ciało. Pozwala to na równomierne ćwiczenie każdej partii ciała, przy towarzyszących wysiłkowi endorfinach. Dla osiągnięcia możliwie jak najlepszych efektów sugerujemy skorzystanie z treningów personalnych, gdzie pod okiem profesjonalnego trenera, dopasowane zostaną najbardziej odpowiednie ćwiczenia, adekwatne do obecnego stanu zdrowotnego. Dodatkowo, trener personalny udzieli pomocy i instruktażu przy wykonywaniu konkretnych ćwiczeń.

Z kolei kurs samoobrony polecany jest najczęściej kobietom, lecz nie tylko, ze względów bezpieczeństwa. Pod okiem odpowiedniego instruktora przyswoić można niezbędne do samoobrony chwyty i ciosy, które mogą uratować w opałach i pozwolą poczuć się pewniej.

Różne rodzaje aktywności bezproblemowo mogą być ze sobą przeplatane, rozwijając konkretne umiejętności i partie ciała. Oferta wrocławskiego trenera personalnego Jakuba Gontarskiego zawiera w sobie zarówno kurs samoobrony, jak i indywidualny trening funkcjonalny, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.