Kto wypisuje receptę na tabletkę dzień po?

Recepta na tabletkę dzień po

Współcześnie kobiety decydują się na świadome i planowane macierzyństwo. Na posiadanie dziecka decydują się właśnie wtedy, kiedy są na to najbardziej gotowe – zarówno finansowo, jak i psychicznie. Niekiedy jednak dochodzi do sytuacji, kiedy stosunek seksualny z różnych względów odbywa się bez żadnego zabezpieczenia, a ryzyko zajścia w ciąże jest wysokie. W takim momencie kobiety decydują się na przyjęcie tabletki „dzień po”.

Niechciana ciąża albo ryzyko wystąpienia choroby u dziecka po urodzeniu sprawia, że wiele kobiet decyduje się na przyjęcie tabletki „dzień po”, aby uchronić się przed zapłodnieniem. Niekiedy w wyniku czynu zakazanego, kobiety decydują się na zażycie tabletki, aby koszmar tamtej chwili nie wrócił w postaci dziecka. Zastosowanie koncepcji awaryjnej jest możliwe dla kobiet, ale wiele z nich nie wie w jaki sposób działa tabletka „dzień po” i w jaki sposób można zdobyć na nią receptę. Okazuje się również, że lekarz oraz farmaceuta może powołać się na tzw. klauzulę sumienia, a w efekcie zdobycie tabletki będzie niezwykle trudne.

Czym jest tabletka „dzień po”

Pigułka „dzień po” traktowana jest jako antykoncepcja awaryjna, którą należy przyjąć jedynie w sytuacji kryzysowej. Stosowana jest jako forma ochrony przed niechcianą ciążą w momencie popełnienia czynu zabronionego lub wypadku z inną metodą antykoncepcji. Nie powinno się jej przyjmować po każdym stosunku jako formy zabezpieczenia przed zapłodnieniem. Tabletka „dzień po” jest jednak jedyną metodą zabezpieczającą w stu procentach przed niechcianą ciążą.

Jak ona działa? Po jej zażyciu dochodzi do zahamowania owulacji, przez co nie jest możliwe zapłodnienie. Wiele kobiet nie wie jednak, że jest to tabletka przyjmowana jedynie w sytuacji, kiedy inne sposoby zabezpieczeń zawiodą. Nie można po nią sięgać nieustannie, a trudności z otrzymaniem recepty i jej realizacją skutecznie to uświadamiają.

Kiedy stosuje się tabletkę „dzień po”

Na pigułkę „dzień po” należy się zdecydować tylko w wyjątkowych sytuacjach, czyli w momencie kiedy zawiedzie inna metoda antykoncepcji lub stosunek odbędzie się wbrew woli kobiety. Do przykładów awaryjnych należy stosunek bez zabezpieczenia lub po pęknięciu, zsunięciu się prezerwatywy. Tabletkę można przyjąć jeśli istnieje podejrzenie, że tabletki antykoncepcyjne mogą mieć obniżone działanie ze względu na złe samopoczucie lub konieczność przyjmowania innych leków.

W zależności od rodzaju składników w tabletce, stosuje się ją do 90 godzin po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. Niektóre preparaty można przyjąć do 120 godzin.

Recepta na koncepcję awaryjną – kto ją wypisuje?

Do 2017 każda kobieta, która skończyła 15 lat mogła kupić tabletkę „dzień po” w każdej aptece bez pokazania odpowiedniej recepty. Sytuacja zmieniła się kilka lat później, gdyż aby zastosować antykoncepcję postkoitalną konieczne jest posiadanie stosownej recepty. Przyjęło się, że receptę może wypisać jedynie lekarz-ginekolog, ale w praktyce można ją otrzymać również podczas konsultacji z lekarzem rodzinnym.

Niestety w Polsce otrzymanie recepty na pigułkę „dzień po” jest utrudnione – wielu lekarzy nie chce przepisać recepty. Warto wtedy skorzystać z możliwości otrzymania stosownego druku przez zdalne przychodnie, które po krótkiej konsultacji wypisują receptę. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy czas na przyjęcie tabletki ucieka – receptę można otrzymać w ciągu godziny.

Recepta na tabletkę dzień po online

Receptę na tabletkę “dzień po” może wystawić każdy lekarz, np. podczas konsultacji online.

Klauzula sumienia – czy obowiązuje w przypadku tabletki „dzień po”

Od 2015 roku w Polsce zapadł wyrok dotyczący mocy prawnej tzw. Klauzuli Sumienia. Polega ona na tym, że lekarz, pielęgniarka lub położna mają możliwość odmówienia pacjentowi wpisania recepty lub podjęcia się działań lekarskich, które są niezgodne z ich sumieniem. Nie mogą jednak odmówić całkowitego leczenia pacjenta, a jedynie zastosowania tych metod, których nie uznają. Konieczne jest jednak przedstawienie powodów swojej odmowy na piśmie i wręczenie jej pacjentowi oraz przełożonemu. Dokładne uregulowania można znaleźć w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Klauzulą nie może zasłonić się farmaceuta.

W Polsce lekarze, którzy mają możliwość przepisania antykoncepcji awaryjnej powołują się na właśnie na Klauzulę Sumienia, która zwalnia ich z obowiązku przepisania odpowiedniej recepty. W ten sposób trudno jest uzyskać odpowiednią receptę w tak krótkim czasie. Z pomocą przychodzi zdalna przychodnia, gdzie receptę można otrzymać w ciągu godziny po odbyciu konsultacji online z lekarzem.