Odzież BHP – czyli styl i ochrona w miejscu pracy

Nie od dziś wiadomo, że wykonując rożnego typu prace niebezpieczne, gdzie istnieje realna możliwość uszkodzenia ciała lub doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu wymaga stosowania odpowiedniej, często specjalistycznej odzieży. Tego rodzaju odzież to odzież BHP. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy dzieli się ona ze względu na obszar ciała, które chroni przy wykonywaniu pracy. Stosowanie odzieży BHP i wytrzymałego obuwia minimalizuje ryzyko wystąpienia rożnego rodzaju uszkodzeń ciała i wystąpienia trwałych urazów. Praca w odzieży BHP, która zapewnia ochronę przed rożnego rodzaju zagrożeniami: biologicznymi, chemicznymi i fizycznymi, zwiększa również pracownikowi komfort.

BHP w firmie

Nikt chyba nie wyobraża sobie, żeby hutnik pracujący przy piecu hutniczym dal rade wytrzymać w tak wysokiej temperaturze, a pracownik chłodni pracował zaledwie w sweterku. Należy jednak pamiętać, że odzież ochronna to nie to samo co odzież robocza. Odzież robocza to taka, która używana jest w środowisku pracy, gdzie nie występuje ryzyko wystąpienia poważnych urazów ciała czy trwałych uszczerbków na zdrowiu, a jedynie zabrudzenie substancjami na ogół nieszkodliwymi dla zdrowia i życia pracownika, jednakże powodującymi szybkie niszczenie odzieży. Odzież BHP, do której zaliczana jest odzież robocza nie musi posiadać szeregu certyfikacji oraz nie musi spełniać wielu ustawowych norm. Odzież ochronna takie certyfikacje posiadać musi. Bez nich nie jest traktowana jako ochronna i przy każdym wypadku w miejscu pracy będzie traktowana jako brak zapewnienia bezpieczeństwa pracownikowi. Odzież robocza BHP z kolei jest produkowana zazwyczaj w dwóch wariantach: letnim i zimowym, aby pracownicy nie byli narażeni na niepotrzebne przegrzewanie organizmu lub marzniecie. Posiada rożnego rodzaju wzmocnienia na kolanach i łokciach oraz liczne kieszenie i przegródki. Odzież BHP, której zadaniem jest zapewnienie pracownikowi bezpieczeństwa ulega szeregowi podziałów. Najprostszym kryterium jest podział ze względu na:

  • rodzaj zagrożenia – taka odzież chroni przed zagrożeniami biologicznymi, fizycznymi, chemicznymi, mechanicznymi, termicznymi czy promieniowaniem
  • zakres ochrony – chroni tułów, poszczególne części tułowia i głowę.

Do odzieży BHP mającej za zadanie chronić tułów zalicza sie płaszcze, kurtki, kombinezony, fartuchy, bluzy, spodnie a także kamizelki. Części tułowia chronione są przez ochraniacze barku, klatki piersiowej, brzucha, przedramion oraz pośladków. Głowę chronią zaś wszelakiego rodzaju kaski, kaptury, czapki i maski.

bhp

Zainwestuj w bezpieczeństwo

Pamiętajmy, że każda certyfikowana odzież BHP musi wykonana z wytrzymałych i odpowiednich materiałów, żeby pracownik czul sie bezpiecznie w swoim środowisku pracy oraz nie odczuwał dyskomfortu podczas jej noszenia. Ponadto odzież BHP powinna mieć jasno określoną przydatność do wykonywania poszczególnych prac pod względem higienicznym, trwałości a także wygody noszenia. Zaopatrując pracownika w odzież BHP wybierzmy taką, którą wybralibyśmy dla siebie i swoich najbliższych. Będziemy wtedy mieli pewność, ze nasi pracownicy są bezpieczni i mają zapewnioną najlepszą z możliwych ochronę w czasie pracy.