Powikłania po operacji zaćmy – jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

wzrok

Zabieg usunięcia zaćmy należy do najczęściej wykonywanej procedury medycznej. To bezpieczna i mało inwazyjna metoda, która cechuje się znikomą liczbą powikłań. Jednak należy mieć na uwadze, że każda ingerencja chirurgiczna niesie za sobą możliwość występowania powikłań. Szacuje się, że dotykają one ok. 1% pacjentów, co oznacza, że odsetek osób borykających się z komplikacjami pozabiegowymi jest naprawdę niewielki. 

Jakie mogą być wczesne objawy powikłania po operacji zaćmy?

Zabieg fakoemulsyfikacji uważany jest za najmniej inwazyjną metodę leczenia zaćmy. To bezpieczna i skuteczna procedura. Jednak warto pamiętać, że każda operacja niesie za sobą ryzyko występowania powikłań. To samo dotyczy również usunięcia zaćmy. 

Jednym z powikłań, które mogą wystąpić jeszcze w trakcie operacji, jest wylew w oku. Zjawisko to występuje niezwykle rzadko i nie stanowi zagrożenia dla pacjenta. Dodatkowo jest on od razu zatamowany przez lekarza. 

Objawem powikłań może być również siniec wokół oka, który pojawia się po przeprowadzonym zabiegu. Jest to odpowiedź ciała na znieczulenie gałki ocznej. Nie stanowi on zagrożenia i zanika samoistnie. 

Bardziej niebezpiecznym zjawiskiem jest wystąpienie wysięku z nacięcia, gdyż stanowi on środowisko dla bakterii, co może skutkować pojawieniem się infekcji oka. Jednak najczęściej występującym powikłaniem jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Pojawia się zazwyczaj w pierwszej dobie po operacji. Objawem tego stanu jest ból głowy lub oka, a także obrzęk rogówki. Symptomom tym mogą towarzyszyć wymioty i nudności.

Jakie są późne powikłania po operacji zaćmy?

Jednym z powikłań jest odwarstwienie siatkówki, na które najbardziej narażeni są pacjenci z krótkowzrocznością. W polu widzenia dostrzegają oni wówczas błyski, migające światło, ściemnienie obrazu czy też plamki. 

Zaćma wtórna również należy do ewentualnych powikłań. Niestety sama operacja nie gwarantuje rozwiązania problemu z widzeniem. Tylna torebka soczewki może ulec zmętnieniu, wskutek czego powstaje właśnie wspomniane schorzenie. Objawy zaćmy wtórnej są podobne do standardowej katarakty, czyli rozmazany i zamglony obraz, nieostre kontury, podwójne widzenie czy wyblakłe kolory. 

Następnym powikłaniem może być przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej. Zjawisko to może wystąpić nawet miesiąc po operacji i towarzyszy mu nieostre lub podwójne widzenie. Obrzęk plamki żółtej, który może występować od tygodnia do trzech miesięcy po operacji, również jest jednym z powikłań. Powoduje on problemy z prawidłowym widzeniem. 

Jak należy postępować, gdy pojawią się objawy powikłań po operacji zaćmy?

W sytuacji, kiedy występują niepokojące objawy lub jakiekolwiek zmiany w polu widzenia, należy niezwłocznie udać się do specjalisty na konsultacje. Lekarz zbada oko i dokładnie sprawdzi wszystkie nieprawidłowości. Warto również pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu wszystkich zaleceń w okresie rekonwalescencji.

Powikłania po operacji zaćmy – przyczyny

Do powikłań po operacji zaćmy, najczęściej dochodzi wskutek zbyt szybkiego powrotu do codziennych obowiązków oraz aktywności. Choć wzrok szybko powraca do sprawności, to samo oko potrzebuje czasu, aby było odpowiednio zagojone. W tym celu konieczne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza. Bezwzględnie należy wystrzegać się przemęczania, dźwigania, schylania czy przecierania oczu. Ważne jest również stosowanie przepisanych przez lekarza kropli.

wzrok

Okres rekonwalescencji, w tym odpoczynek i stosowanie się do zaleceń specjalisty jest bardzo ważne. Przestrzeganie wytycznych powoli zniwelować ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań.

Co można zrobić, aby nie dopuścić do występowania powikłań po operacji zaćmy?

Do występowania powikłań przyczynia się również stadium choroby. Im jest ono późniejsze, tym wzrasta ryzyko ewentualnych komplikacji. Stąd też nie należy zwlekać z podjęciem decyzji o operacji. Kolejną ważną kwestią jest wybór doświadczonego chirurga, pomoże to również ograniczyć stres i obawy. Niezwykle istotne jest także sumienne stosowanie się do wszystkich zaleceń pooperacyjnych. Ważne jest również, aby okres rekonwalescencji trwał tak długo, jak to jest konieczne, dlatego nie należy zbyt wcześnie powracać do swoich codziennych obowiązków. 

Operacja zaćmy to szybki i bezbolesny sposób na poprawę widzenia. Mimo iż procedura ta jest w pełni bezpieczna, a powikłania zdarzają się bardzo rzadko, to niezwykle ważne jest, aby zawsze stosować się do wszystkich zaleceń lekarza.

Leave a Reply

Your email address will not be published.