Psychodietetyka lekiem na problemy z odżywianiem

zdrowe jedzenie

Przetrwanie na diecie i zupełna zmiana stylu odżywiania są niezwykle trudne i wymagają nie tylko ogromnych pokładów samozaparcia, ale i odpowiednio zbilansowanej diety która nie będzie traktowana przez organizm jako ogromne wyrzeczenie.

Wiele osób zmaga się z problemem utrzymania diety nawet podczas pracy z dietetykiem, który przygotuje dla nich gotowy jadłospis dopasowany do ich potrzeb i możliwości. Nie od dziś wiadomo, że diety odchudzające przymuszające do zrzucenia kilogramów nie działają na dłuższą metę – do osiągnięcia trwałych efektów potrzebna będzie kompleksowa zmiana stylu życia. W jej opracowaniu może pomóc psychodietetyka.

Na czym to polega, komu jest polecana i jak psychodietetyk wpływa na nasze odżywianie? 

Na czym polega psychodietetyka? 

U podstaw wielu nieudanych diet, efektu jojo i trudności w utrzymaniu zdrowego trybu życia leży najczęściej psychika. Praca psychodietetyka opiera się nie tylko o wiedzę z zakresu dietetyki, ale przede wszystkim o pracę nad blokadami psychicznymi zatrzymującymi nas przed utrzymaniem zdrowego stylu życia i traktowaniu diety jako sposobu na poprawę zdrowia, a nie jedynie na osiągnięcie szczupłej sylwetki.

problemy z odżywianiem

Psychodietetyk nie ma na celu pomóc swoim klientom schudnąć, a wypracować zdrowe podejście do jedzenia i diety – wprowadzone zmiany w całym stylu życia mogą doprowadzić do zrzucenia zbędnych kilogramów, ale nie będą skupiały się wyłącznie na gubieniu wagi. 

Najważniejsze cele psychodietetyki

Proces zmiany stylu życia i przestawienia się na nową dietę, której nie będziemy chcieć porzucić po osiągnięciu oczekiwanych rezultatów nie jest procesem krótkim i natychmiastowym. Idea psychodietetyki skupia się na zaangażowaniu, cierpliwości i wytrwałości, bo jedynie one mogą doprowadzić do wypracowania zrównoważonego podejścia do diety, jedzenia i sylwetki. Psychodietetyka uczy motywacji i chęci do dalszego działania, nawet jeśli efekty nie są zachwycające od samego początku.

Pamiętaj, że jeśli chcesz schudnąć i utrzymać niską wagę nie wystarczy zrzucić zbędne kilogramy i pozostać na bardzo nisko kalorycznej diecie. To niezdrowe i niemożliwe do utrzymania. Powolne zrzucanie wagi przy jednoczesnym ćwiczeniu, zdrowym stylu życia i pracy nad motywacją daje znacznie lepsze i długotrwałe rezultaty. 

szczupła sylwetka

 

Ideą i celem psychodietetyki nie jest jedynie motywowanie do utrzymania zdrowego stylu życia i opracowanie zdrowej diety. Psychodietetyk pracuje w oparciu o psychologię, wspomagając swoich klientów nie tylko wiedzą z zakresu dietetyki, ale także wsparciem w sytuacjach trudnych, w walce z brakiem motywacji czy nieumiejętnością wdrożenia zmian we własnym życiu.

Warto zdać sobie sprawę, że wiele osób korzystających z ekstremalnych diet odchudzających wie doskonale jak ważna jest zbilansowana dieta i utrzymanie zdrowego stylu życia, ale nawet mając dokładną wiedzę na ten temat nie wie jak wdrożyć zmiany we własnym życiu i jak wytrwać w swoich postanowieniach. 

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychodietetyka? 

Psychodietetyka jest podejściem kompleksowym, dlatego często polecana jest osobom borykającym się z problemami odżywiania na poziomie psychologicznym i emocjonalnym.

Po pomoc psychodietetyków często sięgają osoby z zaburzeniami odżywiania takimi jak bulimia czy anoreksja oraz ci, którzy w swoim podejściu do diety i ćwiczeń zaczynają dostrzegać niezdrowe schematy i walkę o niską wagę bez jakiegokolwiek zmartwienia o jej skutki zdrowotne.

Psychodietetyk uczy tego co należy zmienić oraz jak wprowadzić korzystne zmiany w żywieniu i życiu aby zadbać o zdrowie i sylwetkę – nie proponuje diet odchudzających, a pomaga Ci dotrzeć do zrozumienia jaka dieta będzie najbardziej odpowiednia dla Twojego zdrowia fizycznego i psychicznego. 

zdrowy styl życia

 

Podczas pracy z dietetykiem rozpoznasz rozpoznasz co sprawia, że masz problemy z utrzymaniem optymalnej wagi i zbudujesz motywację do zmiany. Wśród zdecydowanych zalet tej metody jest nauka wytrwałości i samodyscypliny leżących u podstaw utrzymania zdrowej diety przez wiele lat.

Psychodietetyk potrafi nauczyć jak radzić sobie w trudnych momentach i pomaga zmienić nawyki żywieniowe na wspierające zdrowie i ładną sylwetkę. Wśród wad zdecydowanie należy wymienić tu czas – praca z psychodietetykiem nie jest dla osób poszukujących szybkiego sposobu na zrzucenie wagi. 

Z pomocy psychodietetyka, jakim jest np. Izabela Chojnicka-Wolna warto skorzystać, jeśli cierpisz z powodu nadwagi lub niedowagi, nie potrafisz samodzielnie dostosować swojej diety do faktycznych potrzeb organizmu, cierpisz z powodu nieprawidłowych nawyków żywieniowych i nie masz motywacji do tego, by przetrwać na wybranej czy opracowanej diecie.