Regularne wizyty dentystyczne sposobem na piękny i zdrowy uśmiech

dentysta

Niezależnie od tego, czy podziwiamy uśmiechy gwiazd Hollywood, czy po prostu zależy nam na pięknym, zdrowym uśmiechu, to odpowiednia pielęgnacja i higiena jamy ustnej jest kluczowa. Bardzo ważne są też regularne wizyty u naszego dentysty.

Regularnie odwiedzaj dentystę

Standardowe wizyty dentystyczne, czyli dwa razy do roku, nie zawsze będą wystarczające, by utrzymać piękny i zdrowy uśmiech. Co więcej, wiele osób odwiedza stomatologa jeszcze rzadziej. Oznacza to więc, że większość z nas odwiedza gabinet dentystyczny zdecydowanie za rzadko.
Najlepiej, by dorośli odwiedzali dentystę co 90 dni, czyli raz na kwartał. Wydaje się to bardzo dużą ilością i czasami stomatolodzy sami zalecają mniejszą ilość wizyt. Jednak po 3 miesiącach bakterie w naszych ustach kompletnie się zmieniają. Może być to niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy narasta nam kamień nazębny. Jeżeli mamy obiekcje przed tak częstymi wizytami to powinniśmy się zastanowić jak często chodzimy do fryzjera na regularne przycinanie lub farbowanie włosów. Pamiętajmy, że zdrowie naszych zębów jest dużo ważniejsze. Kompletne uzębienie znacznie ułatwia nam przyjmowanie pokarmów i wpływa na nasz ogólny stan zdrowia, a brakujące zęby wyglądają bardzo nieatrakcyjnie.

Nie obawiaj się bólu

Jeżeli boimy się wizyt u dentysty, ponieważ za każdym razem wiąże się ona z bólem, to oznacza, że chodzimy do niewłaściwego specjalisty. W dzisiejszych czasach większość stomatologów potrafi znieczulić nas w taki sposób, abyśmy nie czuli specjalnego dyskomfortu. Naprawdę istnieją rozwiązania, które pomogą nam trzymać otwarte usta przez dłuższy czas, znieczulą nas do bardziej rozległych czy inwazyjnych procedur oraz zapewnią nam wygodę na fotelu dentystycznym. Wystarczy udać się do odpowiednio wyposażonego gabinetu i wykwalifikowanego specjalisty.

Nie czekaj na ból zęba

Najważniejsze jest to, żebyśmy uświadomili sobie fakt, że większość problemów stomatologicznych nie powoduje początkowo bólu. Jeżeli więc czekamy, aż poczujemy ból to już jest za późno. Ubytki, zanim staną się głębokie, są bezbolesne. Również choroba dziąseł przez długi czas nie powoduje dyskomfortu. Jeżeli cierpimy z bólu oznacza to, że prawdopodobnie już wdała się infekcja lub kieszenie naszych dziąseł są podziurawione bakteriami. W takich przypadkach możliwe, że będziemy cierpieć przed i po wizycie, a leczenie może nie skończyć się na jednym spotkaniu ze stomatologiem. Zazwyczaj leczenie kanałowe, czy wyrywanie zębów to rezultat właśnie takich zaniedbań. Powinniśmy więc często udawać się na wizyty kontrolne, aby lekarz mógł wyłapać wszystkie niewidoczne dla nas problemy w zarodku.

Wizyta u dentysty może uratować Ci życie

Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że choroby dziąseł mogą być oznaką problemów z sercem. Chodzi tu o stan zapalny – czy pochodzi z dziąseł, czy z tętnic serca. Niektóre badania pokazują, że bakterie w chorobie dziąseł występują również w blaszkach w tętnicach serca. Oznacza to, że regularne wizyty u stomatologa mogą przynieść korzyści nie tylko naszemu uśmiechowi, ale również ogólnemu zdrowiu.

Stan jamy ustnej mówi prawdę

Stomatolog zaglądając do naszej jamy ustnej jest w stanie powiedzieć o nas bardzo dużo. Czy mamy pewnie nawyki lub problemy, czy pijemy za dużo słodkich napoi lub kawy, czy mamy problem z narkotykami. Wzory erozji kwasowej mogą zdradzać bulimię. Nieświeży oddech może być oznaką złej diety, czy nawet cukrzycy. Z drugiej strony pokazuje to jak wiele czynników wpływa na zdrowie naszych zębów i jak musimy o nie dbać.