Reprodukcja obrazów – dla kogo?

reprodukcje obrazów

Kopie, czyli dokładne odwzorowanie obrazu są najczęściej nabywane przez osoby prywatne lub przez właścicieli muzeów. Cenna, starannie wykonana reprodukcja dawnego, znanego obrazu ma wielką wartość, ponieważ może ona służyć do wystawy w muzeum i zachęcać wielu ludzi do odwiedzin.

Właściciele muzeów pozyskują konkretne reprodukcje znanych obrazów z różnych źródeł. Aukcje, nie tylko internetowe, wszelkie licytacje, zakup u osoby prywatnej lub z innego muzeum – są to okazje do nabycia obrazu do swojej kolekcji. Osoba prywatna także może zakupić ową reprodukcję do własnego domu. Reprodukcję może nabyć każdy, jeżeli zna się odpowiednio na sztuce i metodach, jakie służą do wykonywania kopii. Wszyscy znawcy sztuki są odpowiednimi klientami, jeżeli chodzi o zakup reprodukcji obrazu.

W jakim celu tworzy się reprodukcje obrazów?

Kopie obrazów tworzy się najczęściej w celu kolekcjonerskim. Wielu koneserów i miłośników sztuki kupuje owe kopie z danego okresu malarstwa, czy kolekcjonuje wszystkie dostępne reprodukcje danego ulubionego artysty. Kolekcjonując wiele starych obrazów można udekorować swój dom w niebanalnym, starodawnym stylu.

Reprodukcje starych obrazów w celu kolekcjonerskim są najczęściej spotykanymi kopiami starodawnych, nadal popularnych dzieł. Reprodukcje są również tworzone po to, by chronić oryginalną pracę. W momencie wystawy organizowanej w muzeum lub w galerii sztuki – oryginał obrazu znajduje się w środku muzeum, a kopia może być eksponowana na świeżym powietrzu przed wejściem do muzeum, albo w jego holu, jako reklama wystawy. Ma to na celu zachęcanie ludzi do zwiedzania muzeum.

Kto może stworzyć reprodukcję?

Reprodukcja dawnego obrazu to zadanie dla doświadczonego i utalentowanego artysty. Dokładne i rzetelne wykonanie należy powierzyć osobie, która miała w przeszłości styczność z malowaniem reprodukcji obrazów. Osoba wykonująca reprodukcję powinna być obeznana jeżeli chodzi o wiedzę na temat samego obrazu, jego autora czy odpowiedniego stylu epoki, w której został wykonany.

Kopia obrazu musi być stworzona idealnie – odwzorowanie ze szczegółami wszystkich elementów obrazu zajmie mnóstwo czasu. Dodatkowo, do idealnego stworzenia kopii obrazu należy użyć tych samych artykułów. Jeżeli płótno będzie inne – farby pokryją jego powierzchnię zupełnie inaczej niż planowaliśmy na początku. Co do farb – należy użyć tego samego typu farb, którymi został namalowany obraz, którego reprodukcję będziemy wykonywać.

Kiedy można zacząć zajmować się reprodukcją?

reprodukcja obrazu
Nie można konkretnie określić kiedy możemy zacząć malować reprodukcje obrazów. Jest to sprawa indywidualna każdego artysty, który chce zająć się takim rodzajem wykonywania sztuki. Na pewno musimy mieć za sobą stworzenie bogatego portfolio, które zasługuje na wielkie uznanie.

Jakiekolwiek wystawy w różnych miastach i galeriach sztuki czy wiele sprzedanych obrazów dodatkowo sprawia, że jesteśmy bardziej wiarygodni. Doświadczenie w tej dziedzinie jest niezwykle ważne, żebyśmy mogli udowodnić, że posiadamy talent potrzebny do podjęcia się tak trudnego zadania, jakim jest stworzenie reprodukcji.