Rodzaje realizowanych badań USG w czasie ciąży

kobieta w ciąży

W trakcie ciąży niezbędna jest odpowiednia opieka medyczna. Przyszła matka musi pamiętać nie tylko o specjalnej suplementacji i uzupełnianiu witamin, ale również o regularnych wizytach u swojego lekarza prowadzącego oraz o specjalistycznych badaniach. Najpopularniejszym badaniem w ciąży jest USG. Może mieć ono różne rodzaje.

Kiedy należy wykonywać badania USG w trakcie ciąży?

Podczas ciąży niezwykle ważne jest pilnowanie terminów. Istotny jest nie tylko przybliżona data porodu, ale również regularne wizyty u lekarza oraz wykonywanie odpowiednich badań w konkretnym momencie trwania ciąży. Jest to istotne ze względu na prawidłowy rozwój dziecka oraz możliwość odpowiednio wczesnej reakcji ze strony lekarzy w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wad wrodzonych u dziecka lub potencjalnych powikłań i komplikacji, które mogłyby utrudnić poród oraz zagrozić zdrowiu i życiu matki oraz dziecka.

Coraz częściej lekarze zalecają wykonanie pierwszego badania USG już między 6, a 8 tygodniem ciąży. Ma ono na celu potwierdzenie, czy faktycznie doszło do zapłodnienia. Kolejne badanie to tak zwane USG genetyczne. Wykonuje się je między 11, a 13 tygodniem i ma na celu pierwszą ocenę płodu. To moment, w którym lekarz może ocenić, czy dziecko nie ma wad, takich jak na przykład rozszczepienie kręgosłupa, zespół Downa lub nieodpowiednie tętno. Podczas tego badania określa się również wiek ciąży.

Mniej więcej w środku trwania ciąży, czyli między 19, a 21 tygodniem, wykonuje się tak zwane USG połówkowe. Jest to badanie, w którego trakcie lekarz może określić płeć dziecka i jego masę ciała oraz wykluczyć lub ewentualnie zdiagnozować wady wrodzone różnego rodzaju. Badane jest również łożysko i szyjka macicy matki. Trzecie USG jest wykonywane między 29, a 31 tygodniem ciąży. Jeśli dziecko znajduje się w prawidłowej pozycji i nie pojawiają się żadne komplikacje, to jest to ostatnie USG przed porodem.

ultrasonograf

Rodzaje badań USG dla kobiet w ciąży

Obecnie medycyna oferuje szereg nowoczesnych badań prenatalnych (czyli takich, które przeprowadza się w trakcie trwania ciąży), które umożliwiają dokładne określenie kondycji oraz stanu zdrowia dziecka rozwijającego się w łonie matki. Wśród nich są różnego rodzaju testy i specjalistyczne badania oraz kilka różnych rodzajów badań USG robionych w czasie ciąży. Każde z nich ma na celu pokazać wyraźnie inne aspekty samej ciąży, a także rozwoju dziecka i jego kondycji. Badania te służą również do monitorowania stanu zdrowia przyszłej matki.

Podstawowymi typami badań USG wykonywanych w trakcie ciąży jest USG przezpochwowe oraz USG 2D. To pierwsze wykonuje się w celu potwierdzenia zapłodnienia na samym początku ciąży. Umożliwia ono również sprawdzenie stanu szyjki macicy. USG 2D jest najbardziej klasyczną wersją tego badania. Daje płaski, czarno-biały obraz i pokazuje dziecko w ruchu. Pozwala na sprawdzenie poprawności rozwoju dziecka i ocenę budowy narządów wewnętrznych. Umożliwia również wykrycie wad wrodzonych u dziecka i ewentualną reakcję jeszcze przed porodem.

Kolejnym rodzajem USG  wykonywanym w ciąży, jest Doppler. To USG kolorowe, które również daje obraz płaski, ale ukazuje zaznaczony kolorem przepływ krwi w naczyniach. Dzięki temu naczyniu można monitorować ryzyko wystąpienia nadciśnienia u przyszłej matki. Doppler służy również do sprawdzenia jakości krążenia między łożyskiem, a dzieckiem. Kolejne dwa rodzaje to USG 3D oraz USG 4D. Jedno i drugie badanie pokazuje obraz trójwymiarowy. Podstawową różnicą jest to, że USG 3D to badanie nieruchome, a 4D rejestruje również ruch dziecka. Są to badania nieobowiązkowe, ale warto je zrobić.

Prawidłowa opieka medyczna oraz regularnie wykonywane badania są niezwykle istotne w trakcie ciąży. Nowoczesne urządzenia i zaawansowane technologie wykorzystywane w medycynie sprawiają, że lekarze mogą odpowiednio wcześnie odkryć różne wady płodu i zareagować jeszcze przed porodem, aby możliwie jak najbardziej złagodzić ich skutki. Regularne badania to także dbanie o zdrowie i kondycję organizmu przyszłej matki oraz możliwość uniknięcia powikłań przy narodzinach dziecka na przykład ze względu na nieodpowiednie ułożenie dziecka lub jego niedotlenienie w łożysku.