Rola zabawek w rozwoju szczeniaka

zabawki i akcesoria potrzebne dla rozwoju szczeniąt

Psy określa się mianem najbardziej rozrywkowych zwierząt, jakie istnieją. Nawet gdy dorosną, uwielbiają biegać, skakać i zachęcać nas do zabawy. Potrzeba ta jest szczególnie nasilona u szczeniąt. Dlatego też, aby stymulować rozwój psiego malucha, zastanów się na tym, jakie zabawki najbardziej go w tym wesprą. 

W jaki sposób zabawki wpływają na rozwój szczeniaka?

Rozwój fizyczny

Jest to najbardziej oczywista kwestia – szczenię biegające za piłeczką lub inną puszczoną w ruch zabawką rozwija swoją masę mięśniową i poprawia ogólną kondycję fizyczną. 

Piesek uczy się też koordynowania ruchów. Przez około pierwszych 5 miesięcy życia szczeniak ma mocno nieskoordynowane ruchy. W połączeniu z ogromnym zapałem do zabawy daje to dosyć zabawny widok. Niemniej jednak piesek uczy się bardziej panować nad swoim ciałem.

Nauka orientacji w terenie

Zachęcając szczeniaka do pogoni za zabawką, pomagasz mu nauczyć się oszacowania odległości i określenia przestrzeni, w której się ona znajduje. Poprzez dobór odpowiednich akcesoriów możesz nauczyć pieska tropienia, a także myślenia strategicznego, np. poprzez zakupienie pojemnika na karmę z dozownikiem – zwierzę musi chwilę pomyśleć, jak się dostać do pożywienia. 

rozwijające zabawki dla szczeniąt

Rozwój więzi z właścicielem

Jest to miła korzyść dla was obojga. Nawet najlepsza zabawka nie zastąpi mu kontaktu z Tobą. Dlatego też staraj się każdego dnia wygospodarować przynajmniej kilka chwil na zabawę z pupilem. Nie powinno to być kłopotem – w końcu każdy lubi się odprężyć. 

Po co kupować szczeniakowi zabawki?

Część powodów jest już właściwie wyjaśniona, lecz tutaj przejdziemy na wyższy poziom wątpliwości – nie wystarczy zwykły patyk z ogrodu? Muszę kupować te wszystkie zabawki?

Po pierwsze – nie wszystkie, w zupełności wystarczy kilka zabawek, którymi piesek może cieszyć się całkiem długo. Po drugie – nie, patyk nie wystarczy, dlatego że może on być dosyć niebezpieczny w przypadku szczeniaka.

Potrzeba bliskości

Częstym błędem jest zabieranie szczeniąt od matki zbyt wcześnie. Zwierzę ma wówczas niezaspokojoną potrzebę bliskości. Jeśli tak jest z Twoim psem, poświęć mu dużo uwagi i ciepła, a do tego przemyśl zakup pluszaka. Naturalnie, szybko będzie on pogryziony, lecz jest to zabawka, do której pies może przywiązać się nawet na całe życie. 

Ochrona domowych przedmiotów

Zabawki uchronią Twoje domowe sprzęty przed zdewastowaniem. Psy nie widzą różnicy pomiędzy starym bezużytecznym klapkiem, a nowym pantoflem. Dlatego też zabawki dla psów często nie przypominają przedmiotów, z których korzystasz Ty.

jakie zabawki dla szczeniąt wybrać

Ulga przy wymianie zębów

Pogryzienie przez psa wszystkiego, co się da, nie jest złośliwością. Sytuacja jest podobna do sytuacji niemowląt – szczenięta przechodzą wymianę zębów, przy czym jest to proces mocno dokuczliwy, swędzący, czasem może nawet bolesny, a gryzienie przynosi ulgę. Zakup przedmiotów, które pies może gryźć do woli, przyniesie mu ulgę, a Tobie święty spokój. 

Zabawki dla psa – gdzie ich szukać?

Praktycznie każdy sklep zoologiczny ma w swojej ofercie atrakcyjne zabawki dla szczeniąt. Jeśli jednak nie masz czasu na wizytę w placówce lub jest ona zbyt daleko od Twojego domu, rozważ sklep internetowy Furkidz. Liczne szarpaki, pluszowe zabawki w atrakcyjnych kształtach i materiałach przyjaznych dla Twojego pupila to wszystko, czego możesz potrzebować!