Rower MTB – wady i zalety

rower mtb

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że jazda na rowerze może być świetnym pomysłem na aktywne spędzenie czasu. Często wybieranym rodzajem rowerów, które mają być przeznaczone do amatorskich wycieczek są rowery MTB. Nazwa rowerów MTB to skrót pochodzący od angielskiego Mountain Terrain Bike. Głównym założeniem tego typu modeli było pokonywanie trudnych terenów, które mogłyby być problematyczne dla rowerów szosowych bądź trekkingowych. Rowery MTB posiadają bardzo wiele zalet jednak nie są wolne od wad.

Aktualne trendy MTB

Obecnie producenci podczas projektowania jednośladów decydują się na wykorzystanie nowoczesnych technologii konstrukcyjnych i ciekawych rozwiązań technicznych aby maksymalnie zwiększyć wygodę podczas jazdy. Główna zaletą rowerów MTB jest ich uniwersalność ponieważ świetnie sprawdza się zarówno podczas jazdy po asfalcie, gdzie zamortyzują ewentualne dziury i wgłębienie, jak i po piaskowych ścieżkach, bardziej górskich trasach czy po trawie. W każdych warunkach pogodowych będą świetnie sobie radzić i zagwarantują nam bezpieczeństwo i komfort jazdy. Obecnie rowery MTB charakteryzują się mocno amortyzacją, która zniweluje wszelkie drgania niezależnie od powierzchni. Są one bardzo często wyposażone w hydrauliczne hamulce tarczowe, które również mogą zagwarantować nam bezpieczeństwo w różnych sytuacjach jakie spotykają nas podczas wycieczek rowerowych. Koła wykorzystywane do rowerów MTB mogą różnić się wielkością i należy dostosować je do własnych preferencji.

rower górski

Obecnie odchodzi się od kół wynoszących 26 cali czyli około 66 cm na ich większe odpowiedniki, których wielkość oscyluje w granicach 28 lub 29 cali. Większe koła umożliwiają szybką zwrotność a także są bardziej stabilne na zakrętach. Oczywiście dzięki nim można znacznie szybciej osiągnąć pożądaną prędkość bez nadmiernego wysiłku. Rowery MTB bardzo często posiadają szersze opony, które sprawdzą się dobrze na każdym terenie i zapewnią nam stabilność oraz mniejsze utratę pędu na wybojach. Rowery MTB posiadają jednak kilka wad. Główną z nich jest ich ciężar. Rowery górskie bardzo często są znacznie cięższe niż ich szosowe lub trekkingowe odpowiedniki dlatego może być problem z ich przeniesieniem na przykład po schodach. To co dla niektórych może być plusem dla innych może być minusem. Opony jakie wyposażone są rowery MTB, mimo że świetnie sobie radzą na wszelkich nawierzchni to podczas jazdy stawiają znacznie większy opór. Może to sprawić, że będziemy jechać niekomfortowo i znacznie wolniej niż w przypadku np. rowerów szosowych. Podobnie jest z geometrią ramy. Jest ona dostosowana do tras górskich na trudnym terenie, a poruszając się rowerem MTB po asfalcie i wyruszając w dłuższe trasy, zwłaszcza bardziej wrażliwym osobom, może doskwierać ból pleców lub ogólna niewygoda.

Wybór odpowiedniego roweru MTB

Jak każdy z pojazdów rower MTB ma wiele zalet jaki wad. Nie należy jednak sugerować się opiniami innych osób tylko samodzielnie podjąć decyzję o zakupie odpowiedniego roweru. Producenci oferują nam szeroką gamę różnego rodzaju jednośladów, dlatego możemy być spokojni o to, że dla siebie także znajdziemy odpowiedni model. Aby odpowiednio dobrać model, idealny dla siebie, należy dokładnie przemyśleć zakup i zastanowić się czego oczekujemy od naszego jednośladu. Każdy z nas będzie miał inne wymagania, dlatego najlepiej sprecyzować czego tak naprawdę chcemy, zanim wyruszymy do sklepów. Dzięki temu będziemy mogli wybrać coś odpowiedniego dla siebie bez większych problemów, a wybrany rower MTB będzie nam służył latami. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu pod adresem https://www.pmbike.pl/rowery-gorskie