W starszych domach, mieszkaniach po osobach palących lub mieszkających ze zwierzętami, mieszkaniach po remoncie, a także lokalach w których doszło do zalania, pożaru czy śmierci człowieka, usuwanie nieprzyjemnych zapachów może okazać się dużym wyzwaniem i problemem doskwierającym mieszkańcom każdego dnia. Jakie sposoby można wykorzystać, by skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i odświeżyć powietrze w mieszkaniu na dobre?
Domowe i sklepowe sposoby na likwidację brzydkiego zapachu w mieszkaniu
Zdecydowanie najczęściej wykorzystywaną i pierwszą logiczną metodą na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z mieszkania są różnego rodzaju odświeżacze powietrza. Wielu użytkowników decyduje się na produkty dostępne w drogeriach, w tym świece zapachowe, odświeżacze w sprayu, odświeżacze automatyczne, dyfuzory z patyczkami czy torebki zapachowe, które mogą być umieszczone np. w szufladach z ubraniami czy w odkurzaczu.
Dobrym pomysłem na pochłanianie i likwidację zapachów z mieszkania sią także dostępne w sklepach pochłaniacze – w sprzedaży pojawiają się krążki dedykowane do użytku w lodówkach, koszach na śmieci, a także te przystosowane do mieszkań ze zwierzętami oraz osób palących tytoń. Dla tych ostatnich powstają nawet specjalne świeczki, odświeżacze i detergenty do mycia podłóg pochłaniające zapach dymu tytoniowego.
Walkę z brzydkimi zapachami w domu można prowadzić także oczywiście w bardziej naturalny sposób. Zapach dymy tytoniowego można usunąć m.in. poprzez palenie świec, ale też poprzez wykorzystanie olejku eukaliptusowego pozostawionego na spodeczku do wyparowania w miejscu, w którym zapach dymu jest najmocniejszy. Ciekawym domowym sposobem na walkę z brzydkimi zapachami są także mieszanki sody oczyszczonej i olejku lawendowego lub wody z octem – ostatnią z metod można wykorzystać także do czyszczenia wnętrza lodówki. Dobrym naturalnym pochłaniaczem zapachów są także pozostawione luzem ziarnka kawy.
Kiedy warto zdecydować się na profesjonalne usuwanie zapachów i ozonowanie?
Wietrzenie mieszkania i stosowanie odświeżaczy powietrza nie zawsze poradzą sobie z nieprzyjemnym zapachem, szczególnie gdy nie uda się usunąć jego źródła. Jednym z problemów pojawiających się przy stosowaniu sklepowych odświeżaczy powietrza jest maskowanie przez nie zapachu, który po czasie, gdy odświeżacz opadnie z powietrza, powraca i jest mocniej wyczuwalny. Jedynym i najskuteczniejszym wyjściem w takim wypadku jest celowanie w źródło nieprzyjemnego zapachu poprzez usunięcie go, a także przez ozonowanie, które utlenia bakterie, wirusy, roztocza i pleśnie, pozostawiając po sobie czyste i pozbawione zapachu powietrze.
Ozonowanie to procedura przyjazna środowisku, bezpieczna dla człowieka (po powrocie stężenia ozonu do odpowiedniego poziomu), a także wyjątkowo skuteczna w likwidacji zapachu i dezynfekcji mieszkania.
Taki sposób walki z nieprzyjemnymi zapachami poleca się przede wszystkim po remontach, w ramach sprzątania mieszkań starych i zagrzybionych, mieszkań po zwierzętach i palaczach, zbieraczach, a także w mieszkaniach po zalaniu czy pożarze. W większości wymienionych przypadków samo wietrzenie i odświeżanie powietrza nie wystarczy, by zapewnić długotrwały efekt i pozbyć się brzydkiego zapachu. Należy pamiętać jednak, by procedurę ozonowania zawsze oddać w ręce specjalistów.
Pamiętaj o regularnym sprzątaniu
Pomijając sytuacje, w których nieprzyjemny zapach wynika ze zdarzeń losowych i nie jest możliwy do uniknięcia, za brzydkie zapachy w mieszkaniu często odpowiadają ludzie. Dbałość o higienę i porządek ma ogromny wpływ na to, jaki zapach powita nas w mieszkaniu po powrocie z urlopu czy po całym dniu w pracy. Co zrobić, by skutecznie uniknąć gromadzenia się nieprzyjemnych zapachów i utrudnić ich przenikanie do materiałów, które stają się naturalną gąbką dla smrodu?
- Zrezygnuj z palenia tytoniu w mieszkaniu, bo zapach dymu przeniknie do firan, dywanów, kołder, koców i będzie niezwykle trudny do usunięcia, nawet po wielokrotnym praniu.
- Wietrz mieszkanie niezależnie od pory roku.
- Odkurzaj mieszkanie, pierz kołdry, ręczniki, koce i pościele, zmywaj podłogi, wycieraj blaty w kuchni i zmywaj na bieżąco wszystkie brudne naczynia.
- Pamiętaj by regularnie myć pojemnik na śmieci.
- Przynajmniej raz w tygodniu wlewaj detergenty i środki dezynfekujące do otworów w umywalce i wannie, przelewając je gorącą wodą dla usunięcia nieprzyjemnych zapachów zalegających w rurach.