Stare rady dla młodych mam

To, że prawie nikt nie lubi być pouczanym nie jest tajemnicą. Są oczywiście pokorniejsze osoby, które pełne wyrozumiałości przyjmą to, co ktoś im radzi. Większość niestety takiej pokory w sobie nie ma. Najwięcej wskazówek zawsze znajdzie się dla kobiet spodziewających się dziecka. Porady dla mam to ulubiony temat dalszych ciotek, babć, teściowych, sąsiadek i tak dalej. Wszystkie wiedzą lepiej od właśnie mamy. Oczywiście są też cenne porady dla kobiet w ciąży. Jest to bowiem czas przygotowania do przyjęcia nowo narodzonego człowieka.

Dobre rady zawsze w cenie

Każda kobieta na pewno jest wdzięczna za każdą sugestię wypowiedzianą z troski. Szczególnie, że wszystkie one uspokajają ją, ponieważ im obszerniejsza wiedza na dany temat, tym coraz większa pewność, że wszystko będzie dobrze. Gorzej jednak jest po narodzinach. Porady dla mam przybierają wówczas (nie zawsze, ale bardzo często) formę upomnień, wymądrzania się i ciągłego wytykania błędów. Kto jest w stanie to znieść? Tacy “serdeczni” doradcy zapominają, że najlepiej swoje dziecko zna ta kobieta, która je urodziła.

mamajaktyOczywiście można coś doradzić, zwrócić na to i owo uwagę, ale nie można zapominać, że każdy młody człowiek rozwija się w swoim indywidualnym tempie, że każde dziecko ma swój określony rytm, i każde lubi coś innego. Tylko kobieta będąca z nim dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu jest w stanie wszystko to zaobserwować i dostosowywać rytm dnia do potrzeb noworodka.

Wszelkie porady dla kobiet w ciąży, a dokładniej porady dla mam są cenne i na pewno niejedna pani chętnie do nich się odnosi, ale prawdziwą sztuką jest dostosowanie ich do rzeczywistych potrzeba dziecka.

Od lat na okrągło powtarza się o konieczności indywidualnego podejścia do każdego człowieka (którym jest również noworodek), a jak przychodzi co do czego, to zazwyczaj wszystkich wrzuca się do jednego wora, ponieważ w fachowej literaturze jest tak i tak. Oczywiście tego typu pozycje są niezwykle potrzebne i zawierają całe mnóstwo cennych wskazówek, ale dobrze jest chociaż trochę zaufać intuicji mamy, która naprawdę wie lepiej co jej dziecku potrzeba.

Najgorsze w tym wszystkim jest również to, że jeśli młoda mama nie chce skorzystać z udzielanych sugestii, nawet jeśli grzecznie odmówi i uzasadni takie swoje podejście, to zewsząd jest krytykowana. Wygląda to tak, jakby wszelkie udzielane porady dla mam były jedynymi słusznymi drogami, jakimi należy stąpać będąc rodzicem. Przed momentem zostało napisane, że jest to najgorsze, dlatego szybko należy to stwierdzenie poprawić, ponieważ dużo gorszym jest zupełnie inne zachowanie. Chodzi o sytuacje, w których mama pozostawia dziecko pod opiekę teściowej, ciotki, mamy, babci czy kogoś innego, którym zostawia również listę próśb i wskazówek, jak mają postępować z dzieckiem w takiej czy innej sytuacji, a osoby te i tak robią po swojemu. Bo wiedzą lepiej. Nie może tak być. Mentalności się nie zmieni, więc wszystkim kobietom spodziewającym się dziecka pozostaje jedynie opierać się na poradach dla kobiet w ciąży umieszczonych w czasopismach czy dobrych pozycjach książkowych, a resztę uwag puszczać mimo uszu.

Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, zapisując się do szkoły rodzenia i od początku dbając o zdobycie wiarygodnych i sprawdzonych informacji na temat porodu, opieki i pielęgnacji na dzieckiem.