Strzelanie w kolanie – co może oznaczać?

W filmach akcji często możemy zaobserwować jak przygotowujący się walki bohater rozprostowuje ramiona i dłonie. Czynności tej towarzyszy efektowny dźwięk trzeszczących stawów. Na ekranie wygląda to nawet spektakularnie. Co jednak zrobić, gdy taki sam dźwięk zaczną wydawać nasze kolana, czemu towarzyszyć będzie nieprzyjemne uczucie przeskakiwania kości a może nawet ból?

Kiedy leczenie przeskakującego kolana nie jest konieczne?

Dla wielu osób chrupot w stawach stanowi zupełnie naturalne, fizjologiczne zjawisko. Charakterystyczny trzask powstaje w wyniku ocierania się o siebie powierzchni stawowych. Torebki stawowe w ludzkim ciele wypełnione są płynem maziowym, w którym mogą tworzyć się czasami pęcherzyki powietrza. Podczas nagłego zgięcia lub wyprostowania kolana, ciśnienie doprowadza do bezbolesnego i nieszkodliwego pęknięcia takiego pęcherzyka. Skłonność do chrobotania w stawie może być dziedziczona genetycznie. Takie sytuacje nie świadczą o konieczności leczenia kolana.

Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy przeskakiwaniu stawu towarzyszy dyskomfort, ból lub opuchlizna. W takim wypadku powinieneś udać się do specjalisty. Jeśli stresujesz się wizytą u lekarza i chciałbyś zawczasu przygotować się na wieści, jakie możesz usłyszeć, w dalszej części artykułu znajdziesz opisy schorzeń dających omawiany objaw. Pamiętaj jednak, że tylko ortopeda może wystawić diagnozę i zastosować odpowiednie leczenie.

Strzelanie w kolanie – możliwe przyczyny

Strzelanie w kolanie to problem, który najczęściej zgłaszają seniorzy, choć przydarza się również młodszym i wysportowanym pacjentom. Co może być jego źródłem? Prześledźmy razem możliwe przyczyny przeskakującego kolana.

Niedobór substancji odżywczych

Chrząstka stawowa i maź wypełniająca torebkę dla zachowania prawidłowej budowy i witalności potrzebują witaminy C, witamin z grupy B, białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Bez tych składników w stawach nie może odbywać się efektywna synteza kolagenu. By dostarczyć kolanom odpowiednich składników odżywczych, uzupełnij swoją dietę o:

  • Nabiał, który prócz białka dostarczy Ci zapas dobroczynnego wapnia i fosforu;
  • Chude mięso;
  • Ryby i owoce morze.

W niektórych przypadkach konieczna może okazać się suplementacja kolagenu.

Przeciążenie kolan

Ten problem dotyczył będzie przede wszystkich osób pasjonujących się sportem, zapalonych biegaczy, kolarzy i amatorów gry w piłkę nożną. Przeciążenie kolan następuje w wyniku nadmiernej aktywności fizycznej, to znaczy takiej, która nie daje organizmowi czasu na regenerację. Szczególnie wymagające dla kolan są aktywności wymagające skakania, klękania i szybkiego poruszania się po nierównym terenie.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Strzelanie w kolanie może okazać się objawem choroby przewlekłej. Jedną z nich jest reumatoidalne zapalenie stawów, czyli schorzenie autoimmunologiczne prowadzące do powstawania stanów zapalnych w stawach. Cierpiąca na nie osoba zmaga się z bólem, sztywnością kończyn, ograniczonym zakresem ruchu.

Chondromalacja chrząstki stawowej kolana

Pod tajemniczą nazwą chondromalacji rzepki kryje się schorzenie polegające na rozmiękaniu chrząstki stawowej, która w efekcie traci swoje właściwości i przestaje prawidłowo funkcjonować. Dochodzi do ocierania się o siebie elementów chrzęstnych, które wywołuje charakterystyczny dźwięk trzaskania. Chory może doświadczać bólu niezależnie od tego, czy właśnie ćwiczy, czy odpoczywa. Pojawia się również obrzęk.

Przeskakiwanie w kolanie jako efekt urazu

Jeśli trzaskanie w stawie wraz bólem i obrzękiem pojawiło się po uderzeniu lub upadku, mogą być one wynikiem mechanicznego urazu kolana. Tę ewentualność, tak jak i poprzednie, zdecydowanie warto skonsultować z ortopedą.

Leczenie strzelania w kolanie

Czy strzelanie w kolanie można wyleczyć? Zastosowanie odpowiedniej terapii wymaga najpierw poznania przyczyny i postawienia diagnozy. Każde z powyżej opisanych schorzeń może jednak zostać złagodzone przez sumiennie wykonywaną rehabilitację. Fizjoterapia przeskakującego kolana przyspiesza regenerację uszkodzonych struktur i sprzyja ich wzmocnieniu. Szczególnie pomocne może okazać się zimnolecznictwo, które zapewni niezbędne ukrwienie i odżywienie tkanek. Na konsultacji z fizjoterapeutą poznasz także dobrane do Twojego przypadku ćwiczenia.

Niepokoisz się zmianami w swoich kolanach? Zastanawiasz się jaka placówka medyczna przeprowadzi jakościowe i kompleksowe USG stawów w Gdańsku? Doświadczonych i empatycznych fachowców spotkasz w gdańskim centrum rehabilitacyjnym Spine. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Centrum Spine pod linkiem: https://centrumspine.pl/oferta.

Leave a Reply

Your email address will not be published.