Zabiegi chirurgiczne w procesie leczenia chorób naczyń krwionośnych

lekarz

Z roku na rok obserwuje się wzrastający odsetek osób cierpiących na choroby naczyń krwionośnych. Głównymi czynnikami odpowiadającymi za tego rodzaju choroby są siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej oraz czynniki stresogenne. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są chirurgiczne metody leczenia chorób naczyń krwionośnych oraz zalecenia dla pacjentów po tych zabiegach.

Leczeniem chorób naczyń krwionośnych zajmuje się chirurgia naczyniowa

Chirurgia naczyniowa jest dziedziną medycyny, której przedmiotem jest diagnozowanie i leczenie chorób naczyń krwionośnych oraz układu limfatycznego. Do najczęściej spotykanych chorób naczyniowych należą: przewlekła niewydolność żylna (żylaki), zakrzepica, niewydolność żył głębokich, patologiczne przewężenie tętnic i żył, nowotwory układu krwionośnego i limfatycznego, zator tętnicy płucnej, owrzodzenia żylne i miażdżyca.

Metody leczenia chirurgicznego różnych chorób naczyń krwionośnych

Postęp w medycynie sprawił, że istnieje obecnie wiele, różnych metod leczenia chorób naczyń krwionośnych. Dobór właściwej metody należy do chirurga naczyniowego opolskie, który po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego oraz dodatkowych badań diagnostycznych zaordynuje odpowiednie leczenie. Medycyna dysponuje możliwością wykonania różnych zabiegów chirurgicznych, których rodzaj zależy od konkretnego schorzenia. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich:

  1. Skleroterapia- jedna z najpopularniejszych metod leczenia przewlekłej niewydolności żylnej objawiającej się popularnymi pajączkami lub żylakami w obrębie kończyn dolnych. Polega na ostrzykiwaniu rozszerzonych naczyń krwionośnych celem ich zamknięcia.
  2. Aterektomia-zabieg stosowany w miażdżycy, polegający na usunięciu nadmiaru blaszek miażdżycowych.
  3. Zabieg by-pass- stosowany w bardzo mocno zaawansowanej miażdżycy, którego celem jest wykonanie pomostów by-pass, omijających bardzo zwężone odcinki żył.
  4. Chirurgia naczyniowa w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej- polega na usuwaniu  martwej tkanki, aby zapobiec dalszemu postępowaniu zakażenia. 
  5. Zabieg embolektomii- przeprowadzany w przypadku zagrażającego życiu zatoru płucnego.
  6. Wszczepienie stentu- zabieg stosowany w chorobie wieńcowej i u osób po zawale serca. Jego istotą jest udrożnienie zwężonych naczyń krwionośnych. Polega na wszczepieniu stentu, czyli protezy naczyniowej, która umieszczana jest w naczyniu wieńcowym. 

Zalecenia dla pacjentów po przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym w obrębie układu naczyniowego

Zasady postępowania określające codzienne funkcjonowanie pacjenta po przeprowadzonym zabiegu naczyń krwionośnych zależą od rodzaju zabiegu, jego zakresu, stopnia inwazyjności oraz od ogólnego stanu zdrowia i kondycji rekonwalescenta. Zasadniczo pacjent powinien stosować się do wszelkich zaleceń lekarskich oraz zażywać leki, które przepisał chirurg naczyniowy. Przez około dobę po zabiegu należy prowadzić dość oszczędny tryb życia, nie forsować się, unikać alkoholu oraz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Z biegiem dni zaleca się wdrożenie aktywności fizycznej w postaci spokojnych spacerów, które będą stopniowo wydłużane. Najpierw wystarczy 15-30-minutowy spacer w ciągu dnia, aby potem wydłużyć go nawet do godziny.  Należy za wszelką cenę ograniczyć czynniki stresogenne. W czasie zaleconym przez lekarza pacjent powinien odbywać regularne wizyty kontrolne, aby monitorować stan żył/naczyń krwionośnych. W przypadku skleroterapii lekarz zaleca dodatkowo wyposażenie się w produkty uciskowe, stosowane w okresie rekonwalescencji. Do dyspozycji mamy różnego rodzaju pończochy uciskowe, których wybór powinniśmy skonsultować z lekarzem. 

lekarz

Dieta dla pacjentów po zabiegach naczyniowych

Niemniej ważnym elementem osób po zabiegach układu naczyniowego jest odpowiednia dieta. Powinna być ona lekkostrawna, niskokaloryczna i bogata w składniki odżywcze. Największym sprzymierzeńcem diety są warzywa, owoce, chude mięso, ryby, orzechy i produkty bogate w witaminy z grupy B. Za wszelką cenę należy unikać przejadania się oraz spożywania posiłków wysokoprzetworzonych oraz zawierających tłuszcze zwierzęce, cukier i tłuszcze trans.

Zapraszamy na wizytę w gabinecie chirurg naczyniowy opolskie w Medin Klinika

Do wizyty u chirurga naczyniowego powinny skłonić m.in. następujące, niepokojące objawy: mrowienie lub drętwienie nóg, ból spoczynkowy i uczucie ciężkości nóg, poszerzone naczynka na nogach, oziębnięcie i zblednięcie kończyny, obrzęk kończyny. Jeżeli borykają się Państwo z którąś z powyższych dolegliwości, serdecznie zachęcamy do skorzystania z pomocy, jaką oferują nasi specjaliści. Poszerzona diagnostyka pozwoli na postawienie właściwej diagnozy i rozpoczęcia procesu leczenia. Gwarantujemy Państwu indywidualne podejście do każdego z naszych pacjentów oraz miłą i niestresującą atmosferę. Pragniemy, aby byli Państwo nie tylko fachowo zaopiekowani, lecz również, aby czuli się Państwo jak najbardziej komfortowo. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.