5 najbardziej polecanych zabiegów w Salonie Spa

salon spa w Gdańsku

Od kiedy weszła moda na ulepszanie swojego zdrowia i urody, termin spa, który pierwotnie oznaczał nazwę jednego z belgijskich kurortów, słynących z leczniczych wód termalnych, na zawsze zagościł w naszej codzienności. Dziś Salon Spa jest jednym z najbardziej popularnych miejsc, które można znaleźć w każdym dużym mieście.

Nie ma potrzeby wyjazdu do specjalnego uzdrowiska, wystarczy dobrze przygotowana przestrzeń i wykwalifikowana kadra. Oto pięć sprawdzonych zabiegów, które wzmocnią kondycję naszego organizmu oraz wpłyną na lepsze samopoczucie.

Hydroterapia

hydroterapia

Jak zostało wspomniane, wszystko się zaczęło od leczenia za pomocą wody. Naturalnie występujące źródła, termy zostały zastąpione specjalnie przygotowanymi miejscami, oferującymi możliwość zażywania różnego rodzaju kąpieli. W wielu hotelach, oferujących właśnie zabiegi spa, w ramach hydroterapii wykorzystuje się baseny, które mogą się różnić wysokością temperatury wody.

Popularne jest jacuzzi, zawierające gorącą wodę, która będąc pod wysokim ciśnieniem stymuluje i rozgrzewa obolałe, spięte partie ciała. Przy posiadanych schorzeniach lub zwyrodnieniach kręgosłupa stosuje się różnego rodzaju natryski, przykładowo w postaci biczów wodnych.

Sauna

sauna

Zaraz obok term ciepłych, również starożytnym wynalazkiem jest sauna. Współcześnie to specjalnie zaprojektowane pomieszczenie, w którym panuje bardzo wysoka temperatura oraz wysoka lub niska wilgotność. Saunę często łączy się z metodami hydroterapii, mając na celu wzmocnienie organizmu.

Przykładowo popularne jest stosowanie kilku minut pobytu w saunie, aby następnie schłodzić ciało za pomocą kąpieli w basenie lub pod zimnym natryskiem. W zależności od pożądanego efektu, istnieją różne rodzaje sauny: fińska, rzymska, czy tak zwana mokra, a nawet działająca za pomocą promieni podczerwonych.

Każda z nich posiada inne właściwości lecznicze. Dlatego zanim zdecyduje się na skorzystanie z takiej formy zabiegu, dobrze jest skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiedni typ sauny do posiadanej dolegliwości czy schorzenia.

Grota solna

grota solna

Wraz z odkryciem właściwości leczniczych słynnych solanek, zaczęto wykorzystywać naturalne groty solne, które z biegiem czasu przekształcano w zorganizowane uzdrowiska. Ostatecznie rozpoczęto budować ich imitacje, w postaci specjalnie zaaranżowanych pomieszczeń z rozpylonym aerozolem solnym czy umieszczonymi tego typu minerałami.

Podobnie jak w przypadku sauny, w grocie solnej przebywa się maksymalnie kilka minut i tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Zabieg może skutecznie wspomagać leczenie często występujących, nawracających chorób dolnych i górnych dróg oddechowych.

Masaż

masaż

To również jedna ze starożytnych technik relaksacyjnych i leczniczych, która cieszy się dużą popularnością. W przeciwieństwie do poprzednich metod, wywodzi się głównie z filozofii Dalekiego Wschodu. Współcześnie stosuje się co najmniej kilkanaście, różnych typów masażu.

Najpopularniejszymi jest klasyczny masaż chiński, ale także tajski, balijski czy lomi lomi. Wiele z nich korzysta również z technik akupresury, aromaterapii oraz jogi. Niezależnie na jaki rodzaj zabiegu się zdecyduje, można uzyskać skuteczny efekt odprężenia, a nawet regeneracji czy odmłodzenia skóry.

Endermologia

endermologia

W przeciwieństwie do wszystkich powyższych sposobów, które powstały w starożytności, endermologia to nowoczesna metoda, wykorzystująca do leczenia maszynę. Pacjent ubiera się w specjalny kombinezon, w którym pod wpływem wysokiego ciśnienia wykonuje się masaż skóry.

Cały proces jest sterowany komputerowo. Zabieg ma na celu intensywnie pobudzić skórę do produkcji kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za funkcje regeneracyjne w naszym organizmie. Jeżeli jest się zainteresowanym skutecznym usunięciem zmarszczek oraz cellulitu, jest to obecnie najbardziej skuteczna, lecz nadal droga i mało przyjemna metoda.