Inulina bardzo szybko została doceniona nie tylko przez producentów spożywczych, ale również przez przemysł farmaceutyczny. Posiada ona bardzo wiele pozytywnych właściwości, które świetnie wpływają na nasz organizm. Jest ona chętnie stosowana przez osoby odchudzające się, zmagające się z cukrzycą lub po prostu dbające o zdrowie. Jest ona jest zaliczana do polisacharydów, które naturalnie występują w dolnych częściach młodych roślin, w bulwach, kłączach, stanowiący materiał zapasowy.
Poznaj naturalne zamienniki cukru
Do celów przemysłowych inulina pozyskiwana jest najczęściej z cykorii lub z topinambura. Charakteryzuje się ona bardzo niską kalorycznością i przyjemne lekkim, słodkim smakiem. Mimo, że jest nieco mniej słodka od cukru, chętnie wykorzystywana jest jako substancja dosładzająca niektóre produkty spożywcze. Inulina stanowi świetny zamiennik sacharozy zwłaszcza dla osób podczas diety odchudzającej. Wiele osób chcących zgubić zbędne kilogramy odstawia całkowicie słodkie produkty, jednak może to stanowić źródło frustracji przez co dana osoba ostatecznie porzuci zdrową dietę i sięgnie po niezdrowe, sklepowe słodycze. Lepszym rozwiązaniem jest zastąpienie szkodliwych słodkości naturalnym zamiennikiem sacharozy, dzięki któremu osoba na diecie będzie mogła wciąż cieszyć się smakiem ulubionych potraw i jednocześnie nie dostarczać do organizmu dużej ilości kalorii.
Inulina sprawia, że uczucie sytości utrzymuje się na długo, a łaknienie jest zahamowane. Dzięki temu osoba na diecie może wytrwać w swoich postanowieniach i jednocześnie cieszyć się z satysfakcjonującego jadłospis. Inulina jest zaliczana jako jeden ze składników błonnika pokarmowego i nie jest całkowicie trawiona w przewodzie pokarmowym. Ulega ona fermentacji w jelicie grubym, przez co stymuluje rozwój mikroflory jelitowej. Odpowiednio rozwinięta flora bakteryjna w jelitach sprawia, że witaminy i minerały pochodzące z pożywienia są lepiej wchłaniane, a bakterie produkujące niektóre korzystne dla nas substancje popracują znacznie wydajniej. Błonnik gwarantuje długo utrzymujące się uczucie sytości i jednocześnie oczyszcza jelita ze złogów, co ma znaczący wpływ na zapobieganie rozwoju raka jelit.
Zdrowe zamienniki cukru to nie tylko inulina, ale również ksylitol, erytrol czy syropy pozyskiwane z drzew i owoców i innych roślin.
Dobroczynny wpływ inuliny na ludzki organizm
Inulina ma również bardzo pozytywny wpływ na poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Po jej spożyciu szkodliwe tłuszcze są wchłaniane, przez co dana osoba może utrzymać prawidłowy profil lipidowy i skutecznie dbać o układ krążenia. Inulina oddziałuje także na regulację gospodarki węglowodanowej i spowalnia wchłanianie cukru z pożywienia do krwi. Dodanie inuliny do posiłku sprawia, że obniża się jego indeks glikemiczny. Skutecznie można wspomóc walkę z podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Kolejną zaletą inuliny jest to, że wspomaga ona wchłanianie się składników mineralnych do krwiobiegu. Ułatwiona dostępność pierwiastków sprawia, że do kości i zębów dostarczana jest odpowiednia ilość wapnia i innych potrzebnych minerałów, przez co problemy z osteoporozą, łamliwością kości czy z próchnica zdarzają się znacznie rzadziej.
Inulina jest bardzo często wykorzystywana w przemyśle spożywczym, a dzięki wielu zaletom warto wprowadzić ją na stałe do swojego jadłospisu i wykorzystywać do słodzenia ulubionych deserów. Nie tylko zadbamy o nasz organizm, ale poprawimy stan naszego zdrowia – połączymy przyjemne z pożytecznym. Chcąc kupić zdrową przekąskę warto zwrócić uwagę czym jest ona słodzona. Jeśli w składzie znajduje się inulina, możemy mieć pewność, że nie zaszkodzi ona naszemu organizmowi. Warto również zaopatrzyć się w opakowanie tego naturalnego słodzika i stosować go podczas codziennego gotowania. W ten sposób zadbamy zarówno o nasze zdrowie, jak i o wygląd naszej skóry, paznokci i włosów.