Bakalie są świetnym źródłem mikroelementów i witamin. Powinny być one uwzględniane w naszym codziennym jadłospisie, tak by nasz organizm miał zapewniony stały dopływ cennych składników odżywczych. Mimo, że zarówno orzechy jak i bakalie zaliczają się do produktów wysokokalorycznych, są one polecane nawet podczas stosowania diety odchudzającej. Zapewniają one sytość na długi czas i sprawiają, że ochota na niezdrowe, słodkie przekąski szybko mija. Wystarczy kilka sztuk słodkich daktyli lub fig, a chęć na ciastka lub czekoladę odejdzie w niepamięć.
Jak kupić dobrej jakości bakalie
W pierwszej kolejności powinniśmy przeczytać etykietę. W składzie nie powinny znajdować się żadne konserwanty. Jedną z substancji przeciwpleśniowych i antybakteryjnych jest dwutlenek siarki. Mimo, że ułatwia on transport suszonych owoców i ich przechowywanie przez długi czas, może on powodować nieprzyjemne objawy u wrażliwych osób. Po zjedzeniu znacznej ilość tego konserwantu można zaobserwować duszności, astmę, kaszel i ogólne złe samopoczucie. Co prawda, przelanie wrzątkiem zakupionych bakalii pozwoli pozbyć się części tego konserwantu, lepiej od razu podczas zakupu dokładnie zapoznać się z etykietą. Dobrym przykładem zastosowania dwutlenku siarki są suszone morele. Dzięki temu konserwantowi owoce te po zasuszeniu zachowują swój jasnopomarańczowy, apetyczny kolor. Morele suszone bez dodatku dwutlenku siarki mają ciemny, brązowy kolor. Wiedząc o tym, z łatwością odróżnimy morele z konserwantami od tych całkowicie naturalnych.
Kupując orzechy dokładnie sprawdźmy datę ważności. Lepiej kupować orzechy pakowane, na których widnieje dokładny termin do spożycia. Niektóre sklepy oferują bakalie, które możemy samodzielnie nabierać łopatką do woreczka. Mimo, że może się to wydawać wygodnym rozwiązaniem, bardzo często zdarza się, że orzechy są zjełczałe lub zapleśniałe. W tej sytuacji nie tylko będą niesmaczne, mogą one wywołać mocne bóle brzucha i silne zatrucie. Bakalie suszone i orzechy kupujmy tylko od sprawdzonych dostawców, tak byśmy mieli pewność, że ich spożycie będzie w pełni bezpieczne.
Zdrowa dieta pełna bakalii
Bakalie są świetną przekąską, jednak jeśli chcemy użyć ich jako element konkretnej potrawy, warto zapoznać się z wieloma przepisami, które z łatwością znajdziemy na Internecie. Powstaje coraz więcej poradników i książek kucharskich odnoszących się do zdrowego gotowania, więc w tej sytuacji wizyta w księgarni może być dobrym pomysłem. Suszone owoce mogą z powodzeniem stanowić uzupełnienie owsianki lub koktajlów. Wśród sportowców i nie tylko, popularne ostatnimi czasy stały się batony przygotowane z suszonych owoców i orzechów. Wystarczy zblendować dowolną ilość ulubionych bakalii i uformować powstałą masę w kulki lub w batony. Po schłodzeniu w lodówce zdrowa przekąska jest gotowa. Jeśli powstała masa jest zbyt rzadka można zagęścić ją wiórkami kokosowymi lub mielonymi migdałami.
Zarówno suszone owoce jak i orzechy można wykorzystać do przygotowania wegańskiego budyniu. Podstawą jest kasza jaglana ugotowana na mleku roślinnym. Gdy będzie lekko ostudzona należy dodać do niej namoczone wcześniej owoce suszone, orzechy, cynamon, kakao i ewentualnie można dosłodzić je ksylitolem lub innym zamiennikiem białego cukru. Następnie całość należy zblendować na gładki krem. Możemy podawać go w pucharkach ozdobionych świeżymi owocami lub używać jako kremu do kanapek. W zależności od preferencji składniki można dowolnie zmieniać. Jeśli z kolei chcemy uzyskać masło do smarowania kanapek, wystarczy zmiksować dowolną ilość orzechów. Masło orzechowe może być wykonane tradycyjnie z orzechów ziemnych lub z migdałów, nerkowców czy pistacji.