Jak wygląda kurs PADI i dlaczego warto wziąć w nim udział?

skok do wody

Podstawowy stopień kursu nurkowania Open Water Diver (OWD) jest jednym z najczęściej wybieranych kursów na świecie. Wprowadza on kursantów w techniki podstawowych umiejętności nurkowych, a po jego zakończeniu każdy otrzymuje oficjalny certyfikat PADI, który uprawnia do samodzielnego nurkowania do głębokości 18 metrów. Jak przebiega kurs i czego można spodziewać się w trakcie jego trwania?

Przebieg kursu PADI

Kursy szkoleniowe PADI na poziomie podstawowym zazwyczaj trwają od kilku dni do miesiąca. Składają się one z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej, która jest prowadzona zarówno na basenie jak i na wodach otwartych.

Zajęcia rozpoczynają się od części teoretycznej, gdzie poruszane są zagadnienia związane min z bezpieczeństwem podczas nurkowania, zapoznaniem się ze sprzętem nurkowym oraz środowiskiem wodnym. Zajęcia kończą się egzaminem. Część praktyczna rozpoczyna się od zajęć na basenie. W pierwszej kolejności instruktor prezentuje sprzęt i instruuje sposób pływania i zanurzania się w podstawowym sprzęcie ABC, w który skład wlicza się maska, fajka i płetwy. Szkolenie obejmuje również techniki obsługi kamizelki ratunkowo-wypornościowej, ćwiczenia regulujące pływalność pod wodą, techniki oddechu oraz znaki bezpieczeństwa. W trakcie kursu zajęcia zostają przeniesione z basenu na wody otwarte. Dzięki praktyce możliwe jest wdrożenie i utrwalenie zdobytej podczas części teoretycznej wiedzy.

Kurs może być prowadzony w trybie ciągłym, wówczas trwa on ok. 4-5 dni, w trybie wieczorowym lub weekendowym. Decydując się na ostatni sposób przechodzimy intensywny kurs, który zazwyczaj trwa przez dwa weekendy.

nurkowanie z delfinem

Kto może wziąć udział w kursie PAD?

W szkoleniu nurkowania mogą wziąć udział wszystkie osoby a także dzieci od 10 roku życia. Wówczas otrzymują oni certyfikat Junior Open Water Diver, który uprawnia do nurkowania pod opieką osoby dorosłej bądź instruktora. W kursach mogą wziąć udział wszyscy niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej. Wymagana jest jedynie podstawowa umiejętność pływania oraz dobry stan zdrowia pozwalający na podjęcie aktywności fizycznej.

Sprzęt potrzebny do kursu podstawowego PADI

W przypadku wielu ośrodków szkoleniowych nie ma potrzeby zakupu całego sprzętu. Bardzo często można go tymczasowo wypożyczyć, co jest dodatkową zaletą oraz zachętom dla osób zainteresowanych odbyciem kursu. W przypadku chęci wykorzystania własnego sprzętu jego zakup należy rozpocząć od wyposażenie się w podstawowy zestaw ABC. Jest to sprzęt wykorzystywany do nurkowania swobodnego czyli bez wykorzystanie butli. Składa się on z maski, fajki oraz płetw. Warto pamiętać, że przy nurkowaniu wykorzystywane są płetwy zaopatrzone w specjalne paski, które nakłada się na buty do nurkowania. Zestaw ABC można zakupić już w granicach 400-500 złotych. Warto zdecydować się na pojedyncze kupowanie wszystkich elementów dzięki czemu będziemy mogli łatwiej dobrać poszczególne elementy do naszej fizjonomii. Pamiętajmy aby zakupy wykonywać w wyspecjalizowanych sklepach, które oferują sprawdzony i testowany sprzęt.

Nauka nurkowania może być świetną zabawą zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Kurs PADI odbywa się w niewielkich grupach dzięki czemu każdy uczestnik ma możliwość zdobycia przydatnej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Wyrobienie kursu podstawowego nie zajmuje dużo czasu, a wystawiony certyfikat PADI jest uznawany na całym świecie, dając nam możliwość nurkowania zarówno w polskich wodach jak i za granicą. Jest to świetna atrakcja podczas podróży czy wakacji, która urozmaici każdą wycieczkę.