Joga dla początkujących – podstawowe pozycje

mata do jogi

Nowy Rok to dla wielu osób doskonała okazja by ruszyć się z domu i podjąć jakąś formę aktywności fizycznej. Jednym z popularniejszych wyborów w ostatnich latach jest joga – z pozoru lekka, jednak niezwykle wymagająca dyscyplina której wiele osób niestety nie docenia. Według powszechnej opinii joga to nauka oddychania i rozciągania się. Tymczasem dobrze wykonywana i regularnie podejmowana może stać się najlepszym sposobem nie tylko na wyciszenie, ale i zdobycie wymarzonej formy i wyrzeźbienie ciała! Zanim jednak przystąpisz do pracy nad sobą, warto poznać podstawowe pozycje i zasady, dzięki którym Twoje doświadczenie z jogą przerodzi się w prawdziwą miłość do ćwiczeń.

Podstawowe pozycje, czyli Asany

Asana to pozycja gimnastyczna, której zadaniem jest wzmocnić, rozciągnąć i oczyścić ciało na poziomie fizjologicznym. To, że joga wpływa pozytywnie na organizm i pomaga usunąć z niego toksyny to nie jest jedynie czcze gadanie – ćwiczenia te naprawdę pomagają! Właściwe ich wykonywanie pozwala uzyskać wewnętrzną równowagę, wyciszyć się i uspokoić, jednak nie należy klasyfikować jogi jako depresyjnej praktyki dla leniwych. Prawdziwe zaangażowanie w ćwiczenie może również pobudzić i dodać energii z rana. Jedyne, co musisz zrobić, to wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb zestaw asan.

Tadasana, czyli nie tylko proste stanie

Tadasana to podstawowa asana, która zwykle zarówno rozpoczyna jak i kończy większość sekwencji jogi. Jest łatwa do wykonania, jednak i w jej przypadku należy pilnować odpowiedniego ułożenia kręgosłupa. Jak w przypadku każdej asany, myślenie o mięśniach angażowanych podczas pozycji wspiera jej pełne wykonanie. Tadasana działa wyciszająco i relaksująco, a dodatkowo poprawia pozycję ciała, wzmacnia mięśnie nóg i wspiera walkę z płaskostopiem. Joga – jedyna dyscyplina, gdzie nawet pozornie niewymagające stanie ma swoje zadanie.

mata do jogi

Adho Mukha Svanasana, czyli tzw. downward dog

Pies z głową w dół, downward dog, adho mukha svansana – wiele nazw, jedna bardzo ważna poza. Wzmacnia mięśnie ramion, pleców i nóg. To poza, którą doprowadzić do perfekcji nie łatwo i jedna z tych, podczas których naprawdę zauważysz poczynione postępy. Nie wysilaj się nad dotknięciem podłogi całymi stopami od samego początku – takie osiągnięcie to nawet kilka miesięcy regularnych ćwiczeń!

Padangusthasana, czyli stary dobry skłon

Czy potrafisz dotknąć swoich stóp stojąc? Nie każdemu wychodzi to od razu. To doskonałe ćwiczenie na wzmocnienie pleców, ud, łydek, bioder i pośladków. Rozciągająca kręgosłup pozycja jest jedną z obowiązkowych w każdej sekwencji jogi. Zaleta? Padangusthasana wspaniale wpływa na trawienie. Dobry pomysł na relaks po dużym obiedzie.

Znając podstawy jogi jesteś w stanie poradzić sobie na każdych zajęciach – nawet tych domowych, z tutorialem z Internetu w tle. Nie obawiaj się trudnych nazw – po kilku zajęciach będziesz uważać je za zupełnie normalne. Podejmiesz noworoczne wyzwanie jogowe?

Pamiętaj, że do prawidłowego ćwiczenia jogi niezbędne są akcesoria – mata, klocki, paski, bolstery. Znajdziesz je w sklepie internetowym Jakamata.pl. Zachęcamy do skorzystania z jego oferty! Dostepne w sklepie produkty pochodzą od wiodących producentów!