Pozornie łatwy wybór kurtki snowboardowej

snowboard w chmurach

Przygotowując się do jazdy snowboardem trzeba pamiętać przede wszystkim o zaopatrzeniu się w odpowiednią kurtkę, która nie tylko przepuszcza powietrze, ale także jest wodoodporna, dzięki czemu snowboardzista jest przygotowany na zmiany pogody. Warto dłużej się zastanowić przed kupnem wierzchniej odzieży, ponieważ wybór w sklepach jest bardzo duży, a nie wszystkie kurtki snowboardowe mogą być zgodne z naszymi potrzebami.

W jaki sposób wybrać kurtkę snowboardową?

Wbrew pozorom odpowiednie dopasowanie do siebie i swoich potrzeb kurtki nie jest wcale takie łatwe, ponieważ powinna ona być luźna, żebyśmy mieli swobodę ruchów i jednocześnie powinna być szczelna, żeby nie przepuszczała śniegu, wiatru i mrozu. Samemu czasami trudno dokonać odpowiedniego wyboru, szczególnie bez przygotowania, dlatego właśnie przez zakupem warto jest zmierzyć obwód klatki piersiowej i ustalić jakiej długości kurtki szukamy.

Przymierzenie kurtki jest właśnie tym momentem, gdy możemy podjąć decyzję o jej zakupie, jednak wcześniej powinniśmy sprawdzić wysokość kołnierza, który nie powinien za wiele odstawać od szyi ze względu na zimne powietrze, które mogłoby się tam przedostać. Jeżeli wszystko się zgadza można jeszcze podnieść ręce do góry, żeby sprawdzić długość rękawów, które powinny sięgać nadgarstków.

Czytanie metek, czyli z czego powinna być wykonana kurtka

Kurtka na snowboard musi być przygotowana do warunków w jakich chcemy z niej korzystać, powinno nam być w niej ciepło i sucho, dlatego warto sprawdzić, czy jest wodoodporna i paroprzepuszczalna. Taką odzież, dobrego gatunku najczęściej produkuje się z membrany Gore-tex lub materiału wykonanego w technologii Softhell. Dodatkową zaletą może być dodanie polarowego ocieplenia.

Oznaczenia wodoodporności mogą się wydawać kosmiczne, jednak po ich zrozumieniu okazują się bardzo logiczne. Wartość membrany 3000-5000 mm wytrzymuje bez przemakania 3-5 metrów słupa wody, co zapewni nam ochronę jedynie przy umiarkowanych opadach. Parametry 5000‑10 000 mm zapewniają już ochronę przy średnich, zwyczajnych opadach, natomiast membrana z parametrem 10 000-20 000 mm lub wyższym zapewnia ochronę nawet przy największych opadach.

Paroprzepuszczalność, zwana także oddychalnością określa, ile gramów pary wodnej może odprowadzić dany materiał na zewnątrz. Pomiar określa się w gramach na metr kwadratowy w ciągu godziny. Ten parametr oceny, jakim jest paroprzepuszczalność, jest bardzo istotny, ponieważ dobrze jest, aby nasza odzież oddychała.

Niewątpliwie istotnym jest także aspekt stylu i kolorystyki – kurtka musi się nam podobać i musimy się w niej dobrze czuć. Jednym z największych odkryć zeszłego sezonu była obecność koreańskiej marki STL na polskim rynku.

pstrokata kurtka snowboardowa

Wyposażenie

Nie powinno nikogo zdziwić, że kurtka powinna posiadać pewne elementy, żeby być praktyczna i przydatna, należą do niej podklejane szwy na ramionach i kapturze, kaptur, chroniący nas przed opadami i zimnem, rozpinane wywietrzniki pod pachami pomagające odprowadzić na zewnątrz pot, ściągacze przydatne przy dopasowaniu kurki, kieszenie, odpinany pas śniegowy i niezwykle przydatny dla naszego bezpieczeństwa, system Recco.