Długie, zadbane i lśniące kosmyki to atrybut kobiecości, ale gęste włosy dodają uroku również mężczyznom. Słowem – elegancka fryzura pasuje każdemu, a przy tym stanowi idealne dopełnienie codziennych stylizacji. Proces zapuszczania włosów to jednak zadanie niełatwe – na ogół bywa bowiem długotrwałe (choć to oczywiście uzależnione jest od indywidualnych możliwości organizmu) i wymaga starań, a także poświęceń – rosnące kosmyki należy odpowiednio pielęgnować, inwestując w to zarówno czas, jak i pieniądze. Jednak mimo podejmowania wielu wysiłków w celu zapuszczania zdrowych pasem, nierzadko nie obserwuje się zadowalających efektów – przyrost włosów w jednostce czasu pozostaje niezwykle skromny. Dlatego też, wszystkim marzącym o imponującej fryzurze, przedstawiamy kilka sposobów na stymulację procesu porostu włosów.
Dokładne mycie to skuteczna pielęgnacja każdego włosa
Przede wszystkim – prawidłowe mycie. Na temat właściwego oczyszczania czupryny można by napisać samodzielny, obszerny artykuł, tutaj pragniemy natomiast zasygnalizować – odpowiedni sposób mycia kosmyków pomaga w stymulowaniu ich wzrostu. Warto więc zwrócić uwagę na myjnie fryzjerskie – miejsca w salonach fryzjerskich, w których specjaliści do spraw włosów oczyszczają fryzury klientów. W jaki sposób specjalista myje włosy osoby korzystającej ze swoich usług? Każdy z nas pamięta z pewnością przyjemny masaż, który przy myjni fryzjerskiej wykonuje fryzjer. Mycie głowy w salonie to bowiem nie tylko sposób na skuteczne usunięcie z powierzchni kosmyków sebum i resztek kosmetyków do stylizacji, ale i okazja do stymulowania wielu zakończeń nerwowych i cebulek włosowych w skalpie. Manualne pobudzanie skóry głowy stymuluje natomiast wzrost kosmyków – pasma zwiększają swoją długość w szybszym tempie, a są przy tym zdrowe i piękne. Wniosek? Myjąc głowę w warunkach domowych warto wzorować się na czynnościach wykonywanych przez profesjonalnego fryzjera.
Dieta a wygląd włosa
Nierzadko zapominamy, jak istotne znaczenie dla prezentowania się naszej fryzury posiada codzienna dieta. W trosce o zdrowie czupryny warto więc zredukować dobowo spożywaną ilość cukrów prostych (słodyczy), słonych przysmaków, produktów typu fast food i instant, a nawet deserów mlecznych oraz dosładzanych soków i napojów. Na miejsca niezdrowych przekąsek powinny natomiast dostać się świeże warzywa oraz owoce, chude mięso drobiowe, a także woda oraz naturalnie tłoczone soki.
Jakie kosmetyki stosować?
W pielęgnacji warto postawić na kosmetyki delikatne i nawilżające. Aby nie podrażnić skóry głowy i nie naruszyć jej naturalnego, lipidowego płaszcza, na co dzień poleca się stosowanie szamponów przeznaczonych dla… dzieci. Wybierając odżywkę lub maskę należy dokładnie czytać nadrukowane na opakowaniach składy – produkty z dużą zawartością chemikaliów mogą bowiem spowalniać porost kosmyków. Kilka razy w tygodniu warto też olejować włosy. Termin olejowanie oznacza natomiast pokrywanie całej czupryny – od nasady włosów aż po ich koniec – wybranym olejem naturalnym. Produkt utrzymujemy na głowie przez kilka godzin, a następnie dokładnie zmywamy.