Jak zadbać o rower na wiosnę?

Przygotowanie roweru do wiosny

Aby rowery dobrze znosiły nawet intensywną eksploatacje koniecznie należy umieć we właściwy sposób o nie zadbać. Zwłaszcza po długim okresie jesienno- zimowym gdy jednoślady są rzadko używane należy dokładnie sprawdzić wszystkie elementy, które były narażone na negatywne czynniki atmosferyczne. Jeśli przed zimą rower został odpowiednio przygotowany poprzez konserwację i przegląd, na wiosnę wystarczy sprawdzić napełnienie kół i ruszyć w trasę. W przypadku gdy działania te nie zostały wykonane, przed pierwszą jazdą koniecznie należy szczegółowo zadbać o jego stan.

 

Jak odświeżyć swój rower po zimie?

Po okresie zimowym warto rozpocząć odświeżanie roweru od jego ogólnego wyczyszczenia. Najlepiej delikatnie oczyścić sprzęt zwilżoną ściereczką. Odradzane jest wykorzystanie w tym celu myjki ciśnieniowej, gdyż przy jej zastosowaniu możliwe jest że brud z wodą dostaną się do piast czy elementów łożyska. Aby dokładnie oczyścić nasz jednoślad wystarczy zastosować płyn do mycia rowerów lub zwykły środek do mycia naczyń.

Warto również zdjąć łańcuch. Możemy go z łatwością wyczyścić za pomocą szczoteczki do zębów i  benzyny. W przypadku zaschniętego błota warto posłużyć się drucianą szczotką. Podczas zakładania łańcucha warto pamiętać o jego odpowiednim nasmarowaniu. Dzięki temu podczas pedałowania będzie on płynnie działał, bez wydawania niepokojących dźwięków. Warto zapoznać się z dostępnymi instrukcjami, które ułatwią nam nasmarowanie łańcucha we właściwy sposób.

Dobrym pomysłem jest także dokładne oczyszczenie zębów korby. Podobnie jak w przypadku łańcucha najlepiej w tym celu sprawdzi się benzyna.

W sytuacji gdy z danego roweru korzystamy już bardzo długo powinniśmy przemyśleć nad całkowitą wymianą łańcucha oraz zębatek na nowe. Działania takie powinny być podejmowane po przejechaniu przez dany jednoślad odległości ok. 2,5-3 tysięcy kilometrów. Łańcuch można wykorzystywać dłużej w przypadku rowerów szosowych, w modelach górskich warto częściej dbać o jego wymianę.

Niekiedy zalecanie jest także całkowite ściągnięcie kół. Dzięki temu będziemy mieli łatwy i wygodny dostęp do kaset. Gdy koła roweru będą zdemontowane warto zabrać się za czyszczenie ramy. Wówczas bez problemu będziemy mogli dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych zagłębień. Aby po umyciu ramy nie pozostały na niej nieestetyczne smugi, najlepiej myć rower w cieniu, W chłodniejszej temperaturze woda nie paruje tak szybko co gwarantuje, że na czyszczonej powierzchni nie pozostaną żadne niechciane ślady.

Po dokładnym wymyciu ramy nadchodzi kolej na koła. Wyczyszczenie zaschniętego błota i ziemi z opon gwarantuje, że podczas jazdy odpryski nie wybrudzą dopiero co odświeżonej ramy. Do czyszczenie kół możemy wykorzystać zwykła gąbkę oraz wodę z płynem do naczyń. Jest to najprostsza i zarazem najtańsza metoda pozbycia się niechcianego brudu z opon. W przypadku zaschniętych, trudnych do usunięcia zabrudzeń warto skorzystać z miękkiej szczotki lub dokładnie namoczyć bród, który wówczas będzie łatwiejszy do usunięcia.

 

Jazda próbna w okresie wiosennym

Przed wyruszeniem w dalszą trasę warto w pierwszej kolejności wykonać jazdę testową. Podczas niej zwróćmy uwagę czy rower nie wydaje niepokojących dźwięków. Jak czytamy na blogu Królestwa Rowerów, jeśli usłyszymy terkotanie dochodzące z łożysk najlepiej sprawdzić je, nasmarować, a w razie konieczności wymienić. Jeśli rower działa bezszmerowo możemy być niemal pewni, że nic złego się z nim nie dzieje. Przetestujmy bezpiecznie również hamulce. Jeśli wystąpi jakikolwiek niechciany objaw koniecznie wyczyśćmy także hamulce. W podobny sposób sprawdźmy czy zmiana biegów jest płynna. Jest to ważne zarówno w aspekcie komfortu jazdy jak i w stosunku do obowiązujących przepisów – rower musi posiadać minimum jeden sprawny hamulec oraz poprawnie pracujące biegi.  Przed wyruszeniem w trasę koniecznie sprawdźmy także ciśnienie w oponach. Właściwie napompowane opony zmniejszają opór jazdy i gwarantują bezpieczeństwo zwłaszcza na zakrętach. Po zakończeniu jazdy próbnej i wyeliminowaniu wszelkich niedogodności możemy śmiało ruszać w dalszą trasę.

Pompowanie opony rowerowej

Pamiętajmy Jedak, aby przed każdą podróżą upewnić się czy nasz rower jest odpowiednio przygotowany na intensywną eksploatacje, bowiem usterki mogą zdarzyć się o każdej porze roku, nie tylko po zimowym okresie.