Jak dopasować perfumy do pory roku?

kobieta korzystająca z perfum

Odpowiedź na pytanie dotyczące dopasowywania perfum do pory roku jest dosyć prosta, lecz warto oprócz stosowania się do wskazówek wziąć pod uwagę własne preferencje oraz samopoczucie. Jakie zasady panują w zakresie doboru perfum do panującej za oknem pogody? Sprawdźmy to!

Lekkie perfumy na cieplejsze dni

Gdy za oknem ciepłe słońce, pulsująca energia zieleń i budzące się do życia kwiaty, warto postawić na lekkie, zwiewne, orzeźwiające wonie, które mogą dać nawet przyjemne wrażenie ochłodzenia w zbyt gorący dzień. Lżejsze zapachy nie będą tak przytłaczające, jak te stosowane w sezonie jesienno-zimowym. Wystarczy tylko wyobrazić sobie zatłoczony autobus w upalny dzień i te wszystkie ciężkie aromaty, przemieszane ze sobą.

Jest to jeden z powodów, dla których wonie orientalne, korzenne lub cięższe kwiatowe kompozycje zostawiamy na inne okazje. Kolejnym powodem zamiany perfum na lżejsze podczas cieplejszych dni jest to, że padające na skórę promienie słoneczne sprawiają, że zaaplikowane na skórę zapachy są odczuwane o wiele intensywniej.

Cięższe perfumy na chłodny sezon

Perfumy zazwyczaj stosowane w czasie jesieni i zimy kojarzą się z ciepłym kominkiem, nierzadko ze świętami. Tak jest choćby z cynamonem lub wanilią. Inne, choć wciąż ciepłe skojarzenia budzą perfumy orientalne czy korzenne. Gdy za oknem szaro, buro i ponuro, takie mieszanki zapachowe dadzą wrażenie ciepła i doskonale poprawią humor, pomagając naszej wyobraźni przenieść się w ulubione miejsce, kojarzone z bezpieczeństwem, ciepłem i relaksem po całym dniu. Warto rozejrzeć się za perfumami o aromacie:

  • goździków,
  • paczuli,
  • piżma,
  • ambry,
  • z nutami drzewnymi.

kobieta i kwiaty

Czy należy sztywno trzymać się zasad doboru perfum?

Niekoniecznie, warto jednak pamiętać, że jeśli decydujesz się na cięższą kompozycję w ciepły dzień, to nałóż perfumy oszczędniej niż zwykle. I odwrotnie, nie musisz odkładać ulubionych, cytrusowych perfum do szafeczki tylko dlatego, że lato się skończyło. Jeśli właśnie taka mieszanka zapachowa poprawia Ci humor i przypomina szalone letnie eskapady, nie ma powodu, byś go nie używała. Bierzmy jednak pod uwagę to, jak się ubieramy i czujemy w poszczególnych porach roku.

Wiosną i latem ubieramy się lżej, tak się też czujemy. Do tego też pasują lżejsze kompozycje zapachowe. Z kolei czas jesienno-zimowy upływa już pod znakiem kurtek i płaszczy, a to przekłada się również na większe niż w minionych porach uczucie przytłoczenia. Cięższe kompozycje zapachowe, z uwagi na wywoływane uczucie ciepła i przyjemne skojarzenia, jak nigdy przydadzą się, by skutecznie poprawić samopoczucie. 

Jak ważne są perfumy w codziennej stylizacji?

Właściwie to można je pominąć, tak jak można z powodzeniem pominąć biżuterię czy szpilki. Jednak potrzebna jest jakakolwiek baza Twojego własnego stylu, coś, co pozwoli Ci wyróżnić się na tle innych i podkreślić swój charakter. W tym właśnie pomagają perfumy. Poszukiwanie tych idealnych może zająć mnóstwo czasu i jest to kwestia, w której należy kierować się wyłącznie własnymi upodobaniami.

Zmieniasz perfumy co sezon czy też trwasz przy swoich ulubionych woniach w każdą porę roku? Wybór należy tylko do Ciebie. Zdecyduj też o tym, gdzie znajdziesz najlepszą dla Ciebie woń.