Sprawa rozwodowa – jak długo może potrwać?

Pomoc prawna Świdnica

Rozwód nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem ani dla samych małżonków, którzy postanawiają się rozstać ani też dla osób postronnych. Często jednak podjęcie tego kroku jest koniecznością, którego nie warto odkładać na później. Niektórzy mimo pewności w tej kwestii zwlekają, obawiając się tego, jak będzie przebiegać sprawa rozwodowa i przede wszystkim, ile ona potrwa. Na te kwestie wpływ ma naprawdę wiele różnych czynników, które zależne są nie tylko od nastawienia rozstającej się pary i wszystkich kwestii, które należy podczas sprawy rozwodowej rozstrzygnąć. Ile może potrwać rozprawa rozwodowa i od czego to zależy? Podpowiadamy.

Dlaczego niektóre rozwody ciągną się przez wiele miesięcy, a inne odbywają się szybko?

Sprawy rozwodowe potrafią ciągnąć się miesiącami, a w skrajnych przypadkach nawet latami. Inne z kolei odbywają się bardzo szybko i sprawnie. To, ile dokładnie będzie trwał rozwód, zależy przede wszystkim od tego, czy jest to rozwód z orzeczeniem o winie. Tego typu sprawy są o wiele bardziej skomplikowane i często ciągnąc się przez naprawę wiele rozpraw. W ich trakcie konieczne jest udowodnienie winy jednej ze stron. Podczas takich rozpraw rozwodowych powoływani są świadkowie oraz przedstawiane są rozmaite dowody, zebrane przez strony. Z racji, iż sąd musi porównać uzyskane zeznania, sprawdzić, czy dowody są autentyczne. W takich przypadkach sprawy rozwodowe mogą trwać naprawdę długo.

Sąd zawsze zdecydowanie dłużej pochyla się także nad sprawami rozwodowymi, w które zaangażowane są dzieci. Jeśli trzeba ustalić, które z rodziców będzie sprawowało opiekę nad dziećmi, to tego typu rozwody często nieco się przeciągają, ponieważ sąd chce przede wszystkim podjąć decyzję podyktowana dobrem dzieci. Na przeciąganie się rozwodu może wpływać także konflikt dotyczący podziału majątku. Jeśli małżeństwo nie miało intercyzy, to najczęściej powinni się oni podzielić majątkiem po połowie. Jednak rzadko kiedy jest to takie proste. Wpływ na ostateczny podział ma to, jaki był wkład w posiadany wspólnie majątek wkład oraz wiele innych kwestii.

Najszybszym sposobem jest dojście do porozumienia między małżonkami i przedstawienie preferowanego podziału przed sądem. W takiej sytuacji na pewno przyda się wsparcie prawnika.

Pomoc prawna Świdnica

Aby ułatwić sobie ten trudny proces, skorzystaj ze wsparcia wyspecjalizowanego adwokata

Sprawy rozwodowe w przypadku braku orzeczenia o winie oraz w przypadku, gdy nie trzeba decydować o tym, z kim mają zostać dzieci po rozwodzie, są zazwyczaj o wiele prostsze i szybsze. Jednakże nawet w ich przypadku rozsądnie jest skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej Świdnica, udzielanej przez adwokata, który pomoże Ci przebrnąć przez wszystkie formalności. Wsparcie prawnika okaże się nieocenione podczas wypełniania wszystkich istotnych dokumentów oraz prowadzenia negocjacji dotyczących podziału majątku, a także załatwiania wszelkich innych istotnych spraw związanych ze szybkim i sprawnym rozwodem. Dlatego też naprawdę warto zdecydować się na pomoc prawnika, który wesprze Cię na każdym etapie sprawy. Zarówno podczas przygotowań, jak i później podczas rozprawy w sądzie.

Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby znaleźć dobrego adwokata, który ma doświadczenie w prowadzeniu spraw rozwodowych. Dzięki temu nie tylko nie pominiecie żadnej istotnej kwestii podczas przygotowań, ale także w trakcie rozprawy. Ponadto sprawdzony prawnik z doświadczeniem na pewno pomoże Ci przejść przez wszystkie etapy możliwie jak najszybciej. Dlatego też nie należy odkładać tej decyzji na później i warto postawić na pomoc adwokata już od samego początku.