W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób nie jest zadowolonych ze swojego życia, cierpi na depresję lub nerwicę. Boryka się też ze stanami lękowymi, a w rozmowach z bliskimi żali się, że odczuwa wypalenie zawodowe. Na te problemy odpowiedzią może być wizyta w gabinecie psychoterapeuty. Psychoterapia pozwala nie tylko skutecznie pozbyć się choroby. Uczy troski o siebie i podejścia, dzięki któremu nie dojdzie w naszym życiu do niekomfortowych sytuacji, jak wspomniane powyżej wypalenie. Zdrowe relacje z ludźmi i otoczeniem są tego warte. By zrozumieć, co nam dolega i gdzie udać się z naszymi problemami musimy dowiedzieć się jednak, czym konkretnie zajmują się poszczególne grupy zawodowe z zakresu psychologii i psychoterapii.
Psycholog, psychiatra czy może psychoterapeuta?
Wiele osób myli rolę psychologa, psychiatry i psychoterapeuty, tym samym kompletnie nie wiedząc do kogo zwrócić się w razie problemów. Zanim zatem ktokolwiek podejmie decyzję w tym zakresie, warto by zapoznał się z obszarem działań każdej z wyżej wymienionych osób.
Psychiatra to człowiek który ukończył studia medyczne o specjalizacji z psychiatrii. Generalnie rzecz biorąc w swej pracy zajmuje się on leczeniem szeregu zaburzeń psychiatrycznych. Robi to z pomocą farmakologii lub oddziaływania psychoterapeutycznego.
Psycholog z kolei, to człowiek który musi ukończyć studia z zakresu psychologii. W swej praktyce stosuje metody psychologiczne, którymi pomaga pacjentom w wielu dziedzinach. Przede wszystkim jednak udziela tak zwanych konsultacji i wykonuje diagnozy. Do jego gabinetu zachodzą więc osoby z zaburzeniami afektywnymi i takie, które potrzebują pomocy z zakresu poradnictwa rodzinnego, zawodowego i indywidualnego. Psycholog może też pracować wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ogólna wiedza na temat człowieka i jego zachowań, a więc w więziennictwie, w reklamie czy sporcie. Zaangażowany może zostać również w wszelkiego rodzaju badania społeczne czy akcje i kampanie.
Ostatni specjalista, a więc psychoterapeuta, to człowiek z tytułem magistra psychologii albo innego kierunku humanistycznego czy społecznego, który po nim odbył jednak konkretne, specjalistyczne szkolenie. Ogólnie rzecz biorąc warunkiem do zostania psychoterapeutą jest posiadanie odpowiedniego certyfikatu. W zależności od ukończonego szkolenia, dany psychoterapeuta w swej pracy stosuje różnego rodzaju podejście i metody. Niezależnie jednak od nich, jego oddziaływanie ma się opierać na rozpoznawaniu wszelakich problemów emocjonalnych i ich późniejszym leczeniu. W grę wchodzą też zaburzenia psychiczne i pomoc w trudnych sytuacjach.
Zadbaj o siebie – znajdź swojego psychoterapeutę
Kiedy zrozumiemy, że w naszym życiu nadszedł moment, w którym z różnymi problemami nie poradzimy sobie sami – czas na znalezienie psychoterapeuty dla siebie. Jako, że człowiek ten powinien zrozumieć istotę problemu, ale i nas samych – musimy szukać kogoś, kto na nasze trudności spojrzy z innej perspektywy, by później nam ją przedstawić. Dobry specjalista powinien być też empatyczny i doświadczony w tym, co robi.
Ważnym jest również nurt, wedle którego psychoterapeuta działa. Niektórzy z nich prowadzą własne strony internetowe, na których zamieszczają informacje tego typu. Jeśli zatem borykamy się różnymi problemami natury emocjonalnej, rodzinnej czy zawodowej, nie wahajmy się sięgać po pomoc. Jest ona na wyciągnięcie ręki.