Zamki i ruiny, które warto zwiedzić na wiosnę 

zamki i ruiny

Wiosna to pora idealna, by wyruszyć na jednodniowy wypad za miasto. Dolnośląskie zamki o tej porze roku po prostu kwitną. I to właśnie w nich historia spotyka się z naturą. Warto więc wycieczkę do któregoś z nich o tej niezwykłej porze roku. 

Zamek Książ

Leżący na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego na skalnym cyplu Zamek Książ sprawia wrażenie być częścią okolicznej natury. Jest otoczony naturalnie powstałym wąwozem, w którym płynie Pełcznica. Twierdza jest zlokalizowana pośród 300ha parku będącego zarazem rezerwatem dendrologicznym. O tej porze roku w ogrodach zamku rozkwita niezliczona ilość rododendronów i azalii.

Co więcej, przechadzając się alejkami zamkowego ogrodu, możemy podziwiać tarasy obsadzone różami oraz tryskając fontanny. Nieopodal zamku, w Palmiarni Lubiechowskiej są hodowane kwiaty do dekoracji zamkowych wnętrz. 

Co roku na początku maja organizowany jest tradycyjnie Wałbrzyski Festiwal Kwiatów i Sztuki. Na zamek Książ ściągają wówczas floryści, wystawcy, hodowcy roślin oraz rękodzielnicy z całej Polski. 

zamek książ

Nie zatrzymujmy się jednak tylko na zewnątrz zamku, ponieważ Książ posiada ponad 400 pomieszczeń i łącznie 150 m3. Architektonicznie w obiekcie zachowały się wszystkie możliwe style, ponieważ twierdza była nie raz przebudowywana i modernizowana. 

Zamek Grodno

Tradycyjnie, wiosną, zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja, na zamku Grodno odbywa się Średniowieczny Jarmark Sowiogórski. Podczas tego wydarzenia do zamkowej twierdzy zjeżdżają kupcy, kuglarze, rycerze i księżne. Podczas tych kilku jarmarcznych dni możemy oglądać turnieje rycerskie, występy kuglarzy, poznać swój rodowód, wziąć udział w różnego rodzaju zabawach i oglądać wystawiane plenerowe inscenizacje teatralne. To właśnie wtedy jest bity pamiątkowy „Denar Walimski”. 

Wydarzenie cieszy się dużym zaangażowaniem mieszkańców wsi Zagórze Śląskie, którzy to, przebrani w średniowieczne, tradycyjne stroje, biorą czynny udział w całej imprezie. 

zamek chojnik

Zamek Chojnik

Wiosenna pora nastraja do pieszych wędrówek, a ruiny zamku Chojnik są położone w samym sercu Karkonoskiego Parku Narodowego na szczycie góry Chojna i już samo jej zdobycie jest atrakcją samą w sobie. Wędrując górskim szlakiem ku szczytowi Chojny, możemy obcować z budzącą się do życia naturą.

To właśnie las pozwala nam najpełniej cieszyć się pierwszymi oznakami wiosny. Ukończywszy szlak, warto wspiąć się również na wieżę. Zapierający dech w piersiach widok będzie idealnym zwieńczeniem trudów pieszej wędrówki. 

Zamek Topacz

Zamek Topacz to kompleks położony na 30ha łąk i lasów, przez który przepływają również rzeki Ślęza i Młynówka. Na terenie obiektu hotele i restauracje mają również swoje odrębne ogrody. Ponadto, inną przyrodniczą atrakcją jest spory staw położony w centralnym punkcie zamkowego parku. Przez cały teren biegną spacerowe alejki, a sama zieleń dzieli się na tę bardziej ogrodową, przyciętą i uporządkowaną, jak i na dziką, pozostawioną samej sobie. 

Topacz zachęca o każdej porze roku, ale łatwo sobie wyobrazić, jak niezwykle wygląda wiosną. Otej porze roku zamkowy teren przystrajają liczne rośliny cebulowe: przebiśniegi, krokusy, narcyzy oraz tulipany. Kolejno zakwitają wiśnie ozdobne, różne rodzaje magnolii, azalie i różaneczniki. Niezwykle interesujące i mniej spotykane są judaszowce, jako że ich kwiaty wyrastają prosto z pnia. 

Wiosenny relaks 

Niezależnie, którą z opcji wybierzemy, będzie to idealna opcja spędzenia sobotniego lub niedzielnego dnia. Wiosenna wycieczka na zamek pozwoli nam odpocząć oraz nam nabrać energii na cały tydzień! Warto zatrzymać wspomnienia i robić zdjęcia podczas każdej wycieczki. Zwiedzanie ruin i zamków może zapewnić nam udany weekend, a dzięki fotografiom z zamkami Dolnego Śląska moożemy wygrywać nagrody. Wystarczy wziąć udział w projekcie Castles and Palaces.