Zadbaj o siebie – znajdź swojego psychoterapeutę

psychoterapia

W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób nie jest zadowolonych ze swojego życia, cierpi na depresję lub nerwicę. Boryka się też ze stanami lękowymi, a w rozmowach z bliskimi żali się, że odczuwa wypalenie zawodowe. Na te problemy odpowiedzią może być wizyta w gabinecie psychoterapeuty. Współcześnie psychoterapeuci są bardzo potrzebni.
Psychoterapia pozwala nie tylko skutecznie pozbyć się choroby. Uczy troski o siebie i podejścia, dzięki któremu nie dojdzie w naszym życiu do niekomfortowych sytuacji, jak wspomniane powyżej wypalenie. Zdrowe relacje z ludźmi i otoczeniem są tego warte. By zrozumieć, co nam dolega i gdzie udać się z naszymi problemami musimy dowiedzieć się jednak, czym konkretnie zajmują się poszczególne grupy zawodowe z zakresu psychologii i psychoterapii.

Psycholog, psychiatra czy może psychoterapeuta?

Wiele osób myli rolę psychologa, psychiatry i psychoterapeuty, tym samym kompletnie nie wiedząc do kogo zwrócić się w razie problemów. Zanim zatem ktokolwiek podejmie decyzję w tym zakresie, warto by zapoznał się z obszarem działań każdej z wyżej wymienionych osób.
Psychiatra to człowiek który ukończył studia medyczne o specjalizacji z psychiatrii. Generalnie rzecz biorąc w swej pracy zajmuje się on leczeniem szeregu zaburzeń psychiatrycznych. Robi to z pomocą farmakologii lub oddziaływania psychoterapeutycznego.
Psycholog z kolei, to człowiek który musi ukończyć studia z zakresu psychologii. W swej praktyce stosuje metody psychologiczne, którymi pomaga pacjentom w wielu dziedzinach. Przede wszystkim jednak udziela tak zwanych konsultacji i wykonuje diagnozy. Do jego gabinetu zachodzą więc osoby z zaburzeniami afektywnymi i takie, które potrzebują pomocy z zakresu poradnictwa rodzinnego, zawodowego i indywidualnego. Psycholog może też pracować wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ogólna wiedza na temat człowieka i jego zachowań, a więc w więziennictwie, w reklamie czy sporcie. Zaangażowany może zostać również w wszelkiego rodzaju badania społeczne czy akcje i kampanie.
Ostatni specjalista, a więc psychoterapeuta, to człowiek z tytułem magistra psychologii albo innego kierunku humanistycznego czy społecznego, który po nim odbył jednak konkretne, specjalistyczne szkolenie. Ogólnie rzecz biorąc warunkiem do zostania psychoterapeutą jest posiadanie odpowiedniego certyfikatu. W zależności od ukończonego szkolenia, dany psychoterapeuta w swej pracy stosuje różnego rodzaju podejście i metody. Niezależnie jednak od nich, jego oddziaływanie ma się opierać na rozpoznawaniu wszelakich problemów emocjonalnych i ich późniejszym leczeniu. W grę wchodzą też zaburzenia psychiczne i pomoc w trudnych sytuacjach.

psychoterapia
Zadbaj o siebie – znajdź swojego psychoterapeutę

Kiedy zrozumiemy, że w naszym życiu nadszedł moment, w którym z różnymi problemami nie poradzimy sobie sami – czas na znalezienie psychoterapeuty dla siebie. Jako, że człowiek ten powinien zrozumieć istotę problemu, ale i nas samych – musimy szukać kogoś, kto na nasze trudności spojrzy z innej perspektywy, by później nam ją przedstawić. Dobry specjalista powinien być też empatyczny i doświadczony w tym, co robi.
Ważnym jest również nurt, wedle którego psychoterapeuta działa. Niektórzy z nich prowadzą własne strony internetowe, na których zamieszczają informacje tego typu. Jak choćby Katarzyna Pieńko Jamuła, psychoterapeutka i psycholog z Wrocławia. To pomaga stwierdzić czy dana terapia będzie nam odpowiadać.
Jeśli zatem borykamy się różnymi problemami natury emocjonalnej, rodzinnej czy zawodowej, nie wahajmy się sięgać po pomoc. Jest ona na wyciągnięcie ręki.